שליחת כתבה


אייקון המקום שלי לשנות
המקום שלי לשנות

יש מקום אחר

חלומנו-אתגרנו

סובלנות בעין אחרת

3 בפברואר 2018 / מאת אלון דוד

זה סיפור על בני נוער צעירים אשר עזבו את המקום בו גדלו, את החברים והמשפחה והלכו להגשים את ערכיהם עם הקבוצה שלהם אי שם במדבר. לא, אלו אינם חלוצי העלייה השנייה, אלא נערים ונערות בשנת 2017 שהחליטו לשנות את החברה ועברו לפנימיית חברת הנוער למנהיגות ועשייה חברתית במצפה רמון.

מעיין צימרינג מסיימת י"ב. לפני שלוש שנים היא עזבה את הקיבוץ שלה, את החברים שלה ואת תנועת הנוער בה הייתה חברה והחליטה לעבור לחברת הנוער במצפה רמון "רציתי לעשות משהו שונה, מיוחד, חיפשתי משהו שיעצים אותי, שיפתח אותי ושייתן לי חוויה אמיתית לכל החיים. רציתי לתרום מעצמי, לתת לחברה והרגשתי שבבית זה לא מספיק לי אז חיפשתי פנימייה למנהיגות ואז שמעתי על חברת הנוער".

חברת הנוער למנהיגות ועשייה חברתית היא פנימייה אשר הקימו בוגרי תנועת הנוער העובד והלומד החיים במצפה רמון לפני שבע שנים. החזון היה להקים מסגרת חינוכית שתרחיב את חוויית הקן, הקבוצה והמנהיגות לכל אורך שעות היום, כל השבוע וכל השנה.

מעיין מסבירה איך זה נראה בעיני החניכים: "חברת הנוער היא מה שאתה עושה ממנה. אף שנה לא נראית כמו הקודמת כי חברת הנוער היא האנשים שנמצאים בה ולא המקום. אתה מחליט איך היא תראה ומה היא תהיה. יש לך יד חופשית שאתה לא מקבל בשום מקום אחר לעשות כל דבר שעליו אתה חולם".

הקשר למצפה רמון

"המטרה היא שחברת הנוער תהיה חלק מהישוב. ממש חלק. בגלל זה היא מוקמת בתוך השכונה, בין האנשים ולא מופרדת על ידי גדרות או באיזה שטח מרוחק וסגור" אומרת מיה שאול, רכזת הפנימייה "כשהקמנו את חברת הנוער היה חשוב לנו שהיא תשפיע וגם תהיה מושפעת מהישוב ומהאנשים בו". בנוסף, הפנימיה נמצאת באחד המקומות המדהימים ביותר בארץ ישראל – על שפת מכתש רמון, אנחנו מחנכים לחיבור עמוק לטבע, למכתש ולמדבר ונהנים כל יום ממה שיש לו להציע לנו!

אריאל אביטל (17) מספר על הקשר הזה לישוב: "חברת הנוער היא פנימייה למנהיגות ולעשייה חברתית וזה מתחיל במשימות שאנחנו עושים ביישוב ובסביבה. יש את ואדי אריכא שזה כפר בדואי קרוב למצפה רמון. החניכים בפנימייה מלמדים את הנוער הבדואי עברית דרך משחקים וחוויות. יש גם שתי מועדוניות שאנחנו מדריכים בהן וכמובן שיש גם את קן מצפה רמון, זו המשימה בה אני נמצא. בחרתי במשימה הזאת כי תמיד היה לי ברור שאהיה מדריך בנוער העובד והלומד ולא יכולתי לוותר על להדריך בתנועה".

בתי ספר

חניכי חברת הנוער לומדים באחד משני מסלולי לימוד:

תיכון השלום

בי"ס תיכון למדעים ואומנויות. מציע מסלול בגרות מלא, מגוון מגמות מעניינות, מורים שבוחרים להעניק יחס חם ואישי לכל תלמיד ומלווים אותו מהרגע שהוא נכנס בשערי בית הספר עד שהוא יוצא עם תעודת בגרות איכותית ועם חווית הצלחה ומסוגלות להמשך חייו.

הקבוצה המקצועית -כיתה שהיא קבוצה

לפני שנה פתחה חברת הנוער אפשרות לימודים נוספת לבני נוער שרוצים מסגרת שונה מהתיכון העיוני. היא הקימה את 'הקבוצה המקצועית'- מסגרת חינוכית שפועלת גם בשעות היום ברוחה של חברת הנוער. הלימודים בקבוצה המקצועית מקנים תעודת מקצוע "מלונאות ותיירות – עתודה ניהולית" תעודה משולבת בתחומים: בישול, הפקת אירועים, הדרכה ויזמות וניהול.

דור רז, מחנך וממקימי הקבוצה המקצועית: "בשביל שדלתנו באמת תהיה פתוחה לכל נערה ונער, הבנו שעלינו ליצור אפשרות נוספת ללימודים. מקום בטוח שאפשר לחלום בו, מסגרת שמאפשרת ללמוד מתוך סקרנות והתנסות וגם לרכוש מקצוע הקשור למצפה רמון".

לסיכום, למי הייתם ממליצים להצטרף לחברת הנוער?

מעיין: " אני רוצה להזמין לחברת הנוער כל מי שמחפש משהו שונה בחיים שלו, שרוצה להתפתח ולהיפתח, שרוצה לתרום, שרוצה לתת אבל גם לקבל, שרוצה חברויות עמוקות ושמוכן באמת לתת מעצמו למען הפנימייה ולמען עצמו".

אריאל: " אני חושב שחברת הנוער מיועדת לכול נער ונערה שרואה את עצמה חיה עם עוד אנשים ויוצרת מקום טוב יותר ונעים יותר בלי לפחד לעשות מהפכות, בלי לפחד לשנות ובלי לפחד ליצור ולחיות חיים מלאים ביצירה ועשייה".

מוזמנות ליצור קשר דרך הפייסבוק של הפנימיה או אתר הפנימיה

שליחת כתבה
רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!