התחבר
שלום, אורח
הדרכת שכבה צעירה
איזה שכבה עדיף להדריך?
ד' - ניצנים
ה' - עמלים צעירים
ו' - עמלים בוגרים
א ב ג ד ה ו ש
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

סוף מעשה במחשבה תחילה

בפעולה זו החניכים יבינו שלכול מעשה שעושים יש השלכות. ובמקרים שאתה כועס או לא מסכים עם מישהו הפיתרון לכך הוא שיחה ולא תוקפנות.

סוף מעשה במחשבה תחילה
מתאים לחניכים משכבה עמלים צעירים (ה') ומעלה

מטרות

1. החניכים יבינו את משמעות הפתגם - "סוף מעשה במחשבה תחילה".
2. החניכים יבינו כי במקרה והם לא מסכימים עם מישהו או כועסים עליו עדיף שיבחרו לפתור איתו את הבעיה בשיחה ובפשרה ולא בדרך תוקפנית או אלימה.
3. החניכים יכירו השלכות שונות של התנהגות תוקפנית ואלימה.
4. החניכים יבינו כי בקבוצה עליו לנהוג בכבוד ובאכפתיות כלפי כל החברים מסביבו ולחשוב טוב על מעשיו והשלכותיהם לפני שהוא נוהג בתוקפנות כלפי אנשים אחרים.

עזרים

קוביית רגשות, קוביית משפטים, פלקט - "סוף מעשה במחשבה תחילה", תחפושות למלאך ולשטן.

מהלך הפעולה

שלב א' - משחקי פתיחה - הבעת תחושות ורגשות
1. שחק עם החניכים במשחק המוכר והאהוב - "מתוכך פורץ מעיין ומתגבר ומתגבר" - העמד את החניכים במעגל והסבר להם שכעת אתה תעביר משפט כלשהו בסבב. את המשפט צריך לומר בקול רם ולהעביר אותו הלאה במעגל ולהעצים אותו במהלך הסבב. המשפט - "אני כועס עלייך - עדיף שתתרחק ממני".

2. משחק הקוביות - הנח שתי קוביות במרכז המעגל - קוביית רגשות וקוביית משפטים. הסבר לחניכים כי כעת כל אחד יטיל בסבב את שתי הקוביות ויגיד את המשפט שיצא לו בקובייה אחת בהבעת הרגש שיצא לו בקובייה השנייה.

המשפטים:
א. אני אוהב לראות סרטי אימה
ב. אני נהנה לאכול עוגות קצפת עם חרדל
ג. מטפסת עלי עכשיו משפחה שלמה של ג'וקים
ד. אני אוהב ללבוש בגדים ארוכים גם בקיץ
ה. הם באים לתפוס אותי
ו. אני חייב ללכת מכאן כמה שיותר מהר

הרגשות:
א. התאהבות
ב. פחד
ג. גועל
ד. שמחה
ה. כעס ועצבנות
ו. עצב
שלב ב' - סוף מעשה במחשבה תחילה
3. הנח במרכז המעגל פלקט עליו כתוב - "סוף מעשה במחשבה תחילה".

4. שאל:
• מה הכוונה בפתגם?
• האם יש מעשים שאנחנו עושים בלי לחשוב עליהם תחילה?

למדריכ/ה: "סוף מעשה במחשבה תחילה" הינו פתגם הבא לומר כי עלינו לחשוב מראש על ההשלכות של מעשינו לפני שאנחנו עושים אותם. אם אנחנו לא חושבים מראש מה יהיו תוצאות המעשים שלנו אנחנו עלולים לעשות דברים שיזיקו לנו או לאחרים.

5. שחק עם החניכים "מלאך-שטן" - בחר שלושה חניכים: שטן, מלאך והדמות בסיטואציה (מתחלפת). המטרה היא להמחיש את הפתגם ע"י הדמיית סיטואציה בה נדרש החניך לעצור ולחשוב רגע לפני המעשה. השטן והמלאך צריכים לייעץ לחניך שמתלבט כיצד לפעול בכל סיטואציה ולאחר שהוא בוחר כיצד לפעול יש לחשוב יחד עם הילדים מה ההשלכות של כל אחת מהאופציות שהחניך היה בוחר בהן. יש להביא תחפושות מראש למלאך ולשטן כדי להוסיף עניין למשחק התפקידים.

הסיטואציות:
סיטואציה א' - ירד הלילה במחנה והגיע הזמן ללכת לישון. גיא רצה לישון ליד המדריך של הקבוצה וכשהגיע לשטח הלינה של הקבוצה ראה שירדן כבר שם את שק השינה שלו ליד המדריך. מכיוון שגיא ראה שירדן הלך לשירותים הוא ניצל את הרגע, הזיז את שק השינה של ירדן הצידה ושם את שק השינה שלו במקום. ירדן חזר וראה את זה, כעת על ירדן להחליט מה לעשות...

סיטואציה ב' - הבוקר עלה בטיול התנועתי והשכימו את כל החניכים לצלילי מוזיקה נעימים... ליאת קמה אחרי כולם והחלה להתארגן. לאחר שקיפלה את שק השינה שלה, הלכה לשירותים. היא הגיעה לשירותים וראתה שיש שם תור ענק. היא ידעה שבגלל שהיא יחסית קטנה ורזה היא יכולה לנסות לעקוף ולא בטוח שישימו לב, אבל מצד שני ידעה שיש סיכוי שאם כן ישימו לב סתם יתחילו צעקות ודחיפות בתור. מה צריכה ליאת לעשות?

סיטואציה ג' - אחה"צ העבירו פעילות יצירה לחניכים וכולם עשו צמידים. יעל התחילה לעשות צמיד עם חרוזים ירוקים ושאר ממש קצת. אורלי הגיעה לתחנה של הצמידים ולקחה את כל החרוזים האדומים שנשארו לפני שיעל הספיקה לסיים את הצמיד שלה. מה יעל צריכה לעשות?

למדריכ/ה:
היכולת להבין את ההשלכות של המעשים שלנו איננה ברורה מאליה ולוקח שנים רבות של התבגרות והרחבת האחריות עד שהיא מופנמת. יכולת זו מתפתחת בעיקר מתוך חינוך המעודד חשיבה לפני המעשה, המגדיר מה טוב ומה רע ומה "אל תעשה לחברך".
עלייך להבהיר לחניכים כי הם צריכים תמיד לשאול את עצמם מה ירגישו אחרי ביצוע מעשה לא טוב, אלים, וכיצד ההחלטה המסוימת הזאת תשפיע על מה שיקרה להם ולאחרים לאחר מכן.
במקומות בהם לא מתרחש חינוך לחשיבה מקדימה, לחברות אנו עדים להתנהגות הנובעת ממקומות רגשיים המובילים לפתרון בעיות בעיקר בכוחניות ואלימות כלפי האחר.

6. שאל:
 האם קרו לכם דברים כאלה בעבר?
 מה עשיתם? (תנו דוגמאות)
 כיצד בחרתם לפעול? איך זה השפיע על מה שקרה בהמשך?
 האם חשבתם על התוצאות וההשלכות של המעשים שלכם לפני שעשיתם אותם?
 האם לדברים שאנחנו עושים יש השפעה על אנשים אחרים?
 מדוע חשוב לחשוב על ההשפעה שיש למעשים שלנו על אחרים?

7. סיכום:
כל מעשה שאנו עושים נובע מתוך החלטה ולכל מעשה שאנו עושים יש השפעה עלינו ועל אחרים. אם נקבל החלטות בלי לחשוב לפני על ההשלכות שיכולות להיות להם נצטרך "לשלם" עליהן - נחוש חרטה, נהיה נבוכים, נכנס לתסבוכת ונרגיש רע עם עצמנו וכמעט תמיד גם נפגע באחרים, באופן פיזי, רגשי או נפשי. על מנת להחליט החלטות שלא נתחרט עליהן אחר כך, יש לשקול את ההחלטה היטב טרם המעשה ולבחון את ההשלכות החיוביות והשליליות שעלולות לבוא בעקבותיה. אין ספק שזה לא פשוט להחליט החלטה בצורה כזו כיוון שזה מצריך מחשבה מעמיקה והתלבטות קשה בין מה מורה לנו הלב למה שמורה לנו השכל, אולם כך צריך לפעול ביחסים בין בני אדם.

                                                                                                                                             "עלה והגשם"

לכתבה זו מצורפים קבצים:

חזור להתחלה...