שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  "חוק הנאמנות" – סכנה לציונות

  "עוד לא אבדה תקוותינו"

  יום העבודה ההוגנת 2010

  11 באוקטובר 2010

  חברי הנוער העובד והלומד קיימו אתמול (יום א', 10.10) הפגנה אל מול ישיבת הממשלה זאת במחאה על הכוונה לקדם את "חוק הנאמנות".

   "חוק הנאמנות- סכנה לציונות" ו-"אין דמוקרטיה בלי שוויון זכויות". כך קיבלו אתמול פעילי תנועת הנוער העובד והלומד את שרי ממשלת ישראל הצפויים להצביע על "חוק הנאמנות".

  כ- 50 ממדריכי התנועה הפגינו אתמול בבוקר בכניסה לישיבה הממשלה וזאת במחאה על הכוונה להכשיר את "חוק הנאמנות" אותו הם מכנים "גזעני".

  "איננו שוללים הצהרת נאמנות, בוודאי שמדובר במדינה יהודית ודמוקרטית, אך החוק הזה מיועד רק למי שאינו יהודי ואינו כולל את שוויון הזכויות, כפי שנקבע במגילת העצמאות, ואנו שואלים – מדוע?" כך אומר רועי יסוד, רכז הנוער העובד והלומד, "זה חוק המשרת את הקיצוניים משני הצדדים ומחזק את מי שמבקש להוכיח שמדינת ישראל אינה מעוניינת ביחסים תקינים עם המיעוט הערבי במדינה".

   

  אתמול, יום ראשון ה 10.10, עברה בועדת השרים של הכנסת ההחלטה לביצוע שינוי בחוק האזרחות.
  התיקון החדש לחוק האזרחות אומר כך: כל המבקש להתאזרח במדינת ישראל והוא אינו עולה חדש (זאת אומרת, יהודי) יידרש להוסיף להצהרה הנאמנות למדינת ישראל "מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית "בהשראה סלקטיבית מתוך מגילת העצמאות.
  לטענתם של חברי שכבת החוות, השינוי שמעוניין לעשות ליברמן בחוק האזרחות יגרום להוקעת ציבור גדול בישראל ועלול לערער את מדינת ישראל כדמוקרטית, הרי שבמדינה דמוקרטית לכל אדם יש הזכות להביע את עמדתו ודעתו וכאשר מונעים ממנו זאת על ידי שלילת האפשרות שלו להתאזרח למעשה שוללים את עקרון הדמוקרטיה.

  בזמן ההצבעה בועדת השרים של הכנסת על ביצוע השינוי בחוק האזרחות הפגינו עשרות מחברי שכבת החוות של התנועה כנגד החוק בטענה כי הוא גזעני ולא דמוקרטי.

  המסרים שהעברנו בהפגנה:

  חוק הנאמנות – סכנה לציונות. הרצל ראה את מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית ושוויונית, ב"אטלנוילנד" יש ערבים והם אזרחים שווי זכויות. אם אנחנו רוצים להמשיך ולשמור על חזונו של הרצל עלינו להתנגד לאי-הענקת אזרחות לאדם רק בשל רעיונותיו ודעותיו, בין אם הוא יהודי או לאו.
  ישראל יהודית ודמוקרטית. השאלה האם היא עדיין דמוקרטית אם אנו מתנים את קבלת האזרחות בהסכמה פוליטית על זהותה של המדינה? מה יקרה למשל למפלגות ערביות אשר מייצגות ציבור גדול ומאמינות כי מדינת ישראל צריכה להיות מדינה דו לאומית/כלל אזרחיה? האין חוק זה זה פותח פתח לשלילת אזרחות בעתיד למי שלא יהיה 'נאמן' למדינה היהודית? ולאיזה מדינה יהודית אני מחוייב להיות נאמן? יהודית רפורמית/אורתודוכסית/מסורתית?
  אין דמוקרטיה בלי שוויון זכויות. התיקון בחוק מחייב מתאזרחים לא-יהודים בלבד להביע נאמנות למדינה ובכך חושף את המניעים הגזענים והמפלים שמאחוריו שנועדו למנוע בין היתר גם בעקרון השוויון.
  אסור לנו גם לשכוח מי מוביל את המהלך הזה ומהן עמדותיו.ביבי, שמוביל את המהלך הלא דמוקרטי היום ממשיך בקו אותו הוביל כשעמד על המרפסת בכיכר ציון וכשמתחתיו אספסוף אלים המסית לפגיעה בחיי אדם.
  ליברמן, הוגה החוק, נבחר על רקע מצע וחזון גזעני– לא בכדי זנח ליברמן סיסמאות של חינוך ורווחה ואימץ סיסמאות של שנאת הזר ושלילת האחר ("רק ליברמן מבין ערבית!").
  צריך לאפשר גם לאנשים שאנחנו חולקים על דעתם להיות אזרחים פה, כי זו זכותם המלאה במדינה דמוקרטית. מדינת ישראל כמובן צריכה להיות מדינה יהודית ודמוקרטית, ואם היא רוצה להשאר דמוקרטית היא צריכה לאפשר לכל האנשים להשאר אזרחים בה – ללא קשר לדעתם האישית על זהות המדינה.

  סיכום האירוע ע"פ עומר שכטר, גרעין פורה:
  "מדינת ישראל תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה, בלי הבדל דת,גזע ומין;תבטיח חופש דת,מצפון,לשון,חינוך ותרבות"

  מתוך מגילת העצמאות

  "היום בשעה 9:30 בבוקר, טרם התכנסות ועדת השרים להצבעה על חוק הנאמנות, עמדנו, חברי שכבת חוות של הנוער העובד והלומד אל מול משרד ראש הממשלה ומחינו כנגד החוק הגזעני והאומלל הזה.

  הקראנו לשרים שהתכנסו קטעים ממגילת העצמאות על מנת להזכיר להם את הערכים שהמדינה הזו קמה עליהם, ערכים שלמרבה הצער נראה ושכחו.

  זעקנו זעקה גדולה למען הדמוקרטיה. זעקנו זעקה גדולה על מנת להזכיר לשרים כי במדינה בה רק מי שלא-יהודי נאלץ להצהיר על נאמנותו לא מתקיים שוויון זכויות, ובטח לא כאשר שוללים ממנו את האפשרות להיות אזרח במידה והשקפותיו האישיות לא עולות בקנה אחד עם עמדותיו של ליברמן.

  אנחנו היינו שם, כי לא יכולנו לעמוד מנגד."

  הידיעות בעיתונות ובמהדורות החדשות:

  http://www.thepulse.co.il/index.php/201010094631/q-q.html

  חברי הנוער העובד והלומד יקיימו מחר (יום א', 10.10) הפגנה אל מול ישיבת הממשלה, במחאה על הכוונה לקדם את "חוק הנאמנות", שידרוש מתושבי המדינה לחתום על הצהרת נאמנות כתנאי לאזרחות "חוק הנאמנות- סכנה לציונות" ו-"אין דמוקרטיה בלי שוויון זכויות". כך יקבלו מחר פעילי תנועת הנוער העובד והלומד את שרי ממשלת ישראל הצפויים להצביע על "חוק הנאמנות".

  כ- 50 ממדריכי התנועה יפגינו מחר בשעה 9:45 בכניסה לישיבה הממשלה וזאת במחאה על הכוונה להכשיר את "חוק הנאמנות" אותו הם מכנים "גזעני".

  "איננו שוללים הצהרת נאמנות, בוודאי שמדובר במדינה יהודית ודמוקרטית, אך החוק הזה מיועד רק למי שאינו יהודי ואינו כולל את שוויון הזכויות, כפי שנקבע במגילת העצמאות, ואנו שואלים – מדוע?" כך אומר רועי יסוד, רכז הנוער העובד והלומד, "זה חוק המשרת את הקיצוניים משני הצדדים ומחזק את מי שמבקש להוכיח שמדינת ישראל אינה מעוניינת ביחסים תקינים עם המיעוט הערבי במדינה".

   

  http://news.walla.co.il/?w=%2F22%2F1741395

  הנוער העובד והלומד: התיקון לחוק האזרחות – גזעני

  מהדורה מרכזית – ערוץ 10
  מהדורה מרכזית – ערוץ 2

  שליחת כתבה
  השארו מעודכנים!