שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  עלייה נוספת בשכר המינימום לבני הנוער העובדים

  מידע להורים - קייצת מחנה חסמב"ה קן עמק הירדן

  סניף חיפה פותח לשכת תעסוקה

  19 ביוני 2011

  חופשת הקיץ החלה רק לפני ימים אחדים ושכר המינימום לנערים עובדים כבר מתעדכן ועולה. העדכון יכנס לתוקף ב- 1.7.11.

  בעקבות תיקון חוק שכר המינימום יועלה שכר המינימום ב1.7.11 ויעמוד על 4,300 ש"ח למבוגר לחודש, 22.04 ש"ח לשעה. גם שכר המינימום של בני הנוער יתעדכן יחד איתו.

  לפני שלושה חודשים התבצע עדכון של שכר המינימום וכעת בעקבות החלטת הממשלה מתבצע עדכון נוסף.

   

  הסתדרות הנוער העובד והלומד מפרסמת את טבלת השכר החדשה והמעודכנת:

  גיל שכר לשעה
  125% שבת 150%
  14-16 16.59 20.74 24.88
  16-17 17.77 22.22 26.66
  17-18 19.67 24.59 29.51
  18 ומעלה 22.04 27.55 33.06

  * אסור להעסיק בני נוער בשבת – אולם מי שהועסק זכאי לקבל 150% משכר הבסיס שלו.

   

  במהלך חופשת הקיץ נערכים בהסתדרות הנוער העובד והלומד לקבל תלונות מבני נוער שלא קיבלו את מלוא זכויותיהם. כדי להגיש תלונה ניתן ליצור קשר באחת הדרכים הבאות:

  · דרך האתר "שכר מינימום" שכתובתו www.minimum.org.il.

  · דרך הדואר האלקטרוני nitzul@noal.org.il

  · דרך פקס: 03-5125157

  · או דרך המוקד הטלפוני: כוכבית 1121* מכל מכשיר טלפון

  לקראת חופשת הקיץ הקרבה פרסמה הסתדרות הנוער העובד והלומד שלל עצות לבני הנוער היוצאים לעבודה. ככה תוכלו לעבוד בלי שיעבדו עליכם:

  1. רישום הימים והשעות
  רשמו את הימים והשעות בהם אתם עובדים, בנפרד, אצלכם. אל תסמכו על המעסיק בעניין הזה. קנו מחברת קטנה ורשמו בה בכל יום עבודה את התאריך, את שעת ההתחלה, את שעת הסיום וכמה זמן הפסקה קיבלתם. אם המעסיק שלכם הוגן הוא ישמח בסוף כל יום עבודה לחתום ולאשר יחד אתכם את הרישום היומי שלכם.

  2. חוק הודעה לעובד
  חובה למסור לכל אחד מכם תוך 7 ימים נייר בו מפורט בין היתר: זהות המעביד, תאריך תחילת העבודה ומשך תקופת העבודה. עיקרי התפקיד שלכם, פרטי שמו ותפקידו של הממונה הישיר עליכם, גובה השכר לשעה, אורכו של יום העבודה ושל שבוע העבודה וכן פרטים נוספים שלדעתכם יוכלו לסייע לכם לדעת טוב יותר מה מצופה מכם במהלך תקופת העבודה.
  פסיקה חדשה מתחילת חודש מאי קובעת כי עובד שלא קיבל "הודעה לעובד" יהיה זכאי לפיצוי כספי.

  3. "התלמדות" או "תקופת ניסיון" – בלי תשלום? לא חוקי!
  אסור להעסיק עובדים בכלל ובני נוער בפרט לתקופת "התלמדות" או תקופת "ניסיון" ללא תשלום.
  יש לשלם שכר עבור כל שעת עבודה החל מן השעה הראשונה.

  4. יש לשלם עבור ימי הכנה וישיבות עבודה
  ימי הכנה וישיבות עבודה הם חלק בלתי נפרד מהעבודה, על כל שעה של "יום הכנה" או "השתלמות" או "ישיבת עבודה" צריך לשלם לכם. לרבות השתלמויות והכנות לקראת קייטנות.

  5. אסור להוריד לכם מיסים
  אם אתם מתחת לגיל 18 דעו כי אסור להוריד לכם מהשכר מס "ביטוח לאומי". זוהי חובת המעסיק לשלם עליכם לביטוח הלאומי. בנוסף- אם אתם מרוויחים פחות מ- 4,100 ₪ בחודש אסור להוריד לכם מהשכר תשלום ל"מס הכנסה".
  מס בריאות – בני נוער אינם צריכים לשלם מס בריאות אם הכנסתם הינה מתחת ל-2,052 ₪ בחודש. בני נוער שמרוויחים יותר ישלמו מס בריאות בשיעור של 3.1% משכרם.

   
  6. שעות עבודה
  לפי החוק מותר להעסיק בני נוער לכל היותר 8 שעות ביום, ולא יותר מ- 40 שעות בשבוע (במקומות בהם עובדים 5 ימים בשבוע, מותר להעסיקם 9 שעות ביום. זאת, בתנאי שלא עוברים את מכסת 40 השעות השבועיות). אם בני הנוער הועסקו יותר שעות, בניגוד לחוק, הם יהיו זכאים לתשלום עבור שעות נוספות לפי חישוב יומי: 125% עבור השעה התשיעית והעשירית, ו-150% עבור השעה ה- 11, ה- 12 וכו' .

  7. עבודה בלילה
  החוק מתיר להעסיק נוער עד השעה 22:00 , בכדי להעסיק עד השעה 23:00 יש לפנות למשרד התמ"ת ולקבל היתר מיוחד. בהסתדרות הנוער העובד והלומד ממליצים לעבוד רק במקומות בהם קיימת הסעה מסודרת ובטוחה הביתה.

  8. הפסקות
  אחרי 6 שעות עבודה חובה לתת לבני הנוער הפסקה של 45 דקות למנוחה ולסעודה, מתוכם לפחות חצי שעה רצופה. ההפסקה היא זמן בו בכלל לא נדרש מהעובד לעבוד. ההפסקה היא בדרך כלל על חשבון העובדים ומותר למעסיק לנכות שכר בגין זמן זה. כל זאת אלא אם כן הם נדרשים להשגיח או לעשות משהו במהלך ההפסקה. חשוב לסכם מראש (ועדיף בכתב) עם המעסיק את עניין ההפסקה כדי למנוע מחלוקת.

  9. דעו אצל מי אתם עובדים
  על בני הנוער לרשום את השם של המעסיק, שם החברה, מספר החברה (שנקרא ח.פ – "חברה פרטית"). כמו כן אנו ממליצים לשמור את תלוש השכר ולצלם את הצ'קים לפני הפקדתם. כך גם לגבי חוזה העבודה עליהם הם חותמים. עוד מומלץ לרשום את מספרי הטלפון והכתובת של משרדי החברה. כאמור, המעסיק מחוייב לתת לבני הנוער תוך 7 ימים מתחילת העבודה מסמך מפורט עם הפרטים שלו ושל מקום העבודה שלכם.

  10. נסיעות לעבודה
  בנוסף למשכורת, המעסיקים מחוייבים להעניק החזר הוצאות נסיעה – לכל היותר 22.70 ₪ ליום עבודה.

  11. קנסות ועונשים
  בשום צורה פנים או אופן אסור להטיל על בני הנוער קנסות או עונשים כספיים. זאת אפילו במקרה שבו העובד שובר בטעות כוס, צלחת או כל דבר אחר.

  12. פנקס עבודה
  החוק מטיל על המעסיק לבקש מכם להצטייד בפנקס עבודה, אותו ניתן להוציא בלשכות התעסוקה. צריך להצטייד בתעודת זהות, אישור מרופא המשפחה כי בריאותכם תקינה ותמונה אחת. הוצאת הפנקס היא ללא תשלום.


  13. חופשה
  כל עובד, החל מיום העבודה הראשון זכאי לימי חופשה בתשלום: כל מי שעובד פחות מ- 75 ימים במקום עבודה כלשהו זכאי לתוספת של 4% לשכר עבור החופשה.

  14. הבראה ופיצויי פיטורין
  עבד הנער יותר משנה במקום כלשהו? מגיע לו גם דמי הבראה. הנער פוטר או שהוא עומד להתגייס לצבא אחרי שנה ויותר של עבודה? מגיע לו פיצויי פיטורין.

  15. תלוש שכר
  המעסיק מחוייב לתת תלוש שכר מפורט יחד עם המשכורת. בתלוש צריך להיות הפרטים שלו ופירוט מדויק של העבודה – שעות העבודה, השכר לשעה, שכר המינימום וכל שאר התוספות. אם הוא לא נותן תלוש מפורט – ניתן לתבוע ממנו עד 5,000 ₪ על כל תלוש שלא נמסר.
  באתר הסתדרות הנוער העובד והלומד www.minimum.org.il מופיע תקצירים בעברית, ערבית ורוסית של מרבית חוקי העבודה העוסקים בזכויות בני הנוער העובדים.

  כמו כן, הסתדרות הנוער העובד והלומד מפעילה מוקד טלפוני שמספרו כוכבית 1121* מכל טלפון, בו ניתן למצוא מידע נוסף וכן להגיש תלונה על ניצול. ניתן להתלונן באמצעות האתר www.minimum.org.il , וכן דרך פקס שמספרו 03-5125157 וגם באמצעות הדואר האלקטרוני לכתובת nitzul@noal.org.il

  מעסיקים – איך להעסיק נכון?
  הסתדרות הנוער העובד והלומד מפיצה, בכל שנה, איגרת למעסיק שבה תקציר של כל חוקי העבודה העוסקים בנוער ומספר "טיפים" למעסיק שרוצה להעסיק בצורה חוקית והגונה. על מנת להצטרף לרשימת התפוצה יש לשלוח פקס למספר 03-5125157 או לשלוח דוא"ל לכתובת nitzul@noal.org.il ולבקש להצטרף ל"רשימת התפוצה להעסקה נכונה". בנוסף, ניתן למצוא את האיגרת גם באתר www.minimum.org.il, בחלק שנקרא "פרסומים".

  לפרטים נוספים: יורם בר-קובץ, 054-6734467
   

  שליחת כתבה
  השארו מעודכנים!