שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  לחניכי התנועה והוריהם ולשותפים נוספים – עצרת הזכרון לרצח רבין

  חג מעלות 2012

  שבוע תנועות הנוער - אנחנו נהיה שם

  10 באוקטובר 2012

  מכתב בנושא עצרת הזיכרון המרכזית לציון רצח יצחק רבין ז"ל - "זוכרים את הרצח- נאבקים על הדמוקרטיה"

  הזמנה לעצרתחניכים, הורים ושותפים יקרים שלום.

  החלטה חשובה התקבלה בתנועתנו. בכוונתנו להוביל עם תנועות וארגונים שותפים נוספים את עצרת הזיכרון המרכזית לציון רצח רבין ז"ל, שתתקיים השנה במוצאי השבת ה- 27.10.2012 בכיכר רבין.

  חלפו קרוב ל-17 שנים מאז אותו לילה נורא בכיכר, בו נרצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין זכרו לברכה. זאת בעקבות מסע הסתה חסר תקדים שהתנהל כמעט בכל פינה בארץ הזו. אין חולק על כך שהרצח היה ועודנו מהווה שבר נוראי המטיל צל כבד על קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

  המערכה על דמותה של החברה הישראלית עדיין בעיצומה: האם תהא זו חברה פלורליסטית, הומניסטית, שואפת שלום ושוויונית, בה מקום לכל אחת ואחד מאיתנו ללא קשר לדתו, מוצאו, גזעו ונטייתו, או שמא תהא חברה גזענית ואלימה, שבה "כל דאלים גבר"? די להביט סביב, ולהתבונן בתופעות המחרידות כגון: "תג מחיר", הוצאת פסקי הלכה הקוראים להחרמת אוכלוסיות שלמות והדרתן, תופעות של "לינץ'" בחוצות הערים והוצאתו של "ספר הלכות" בשם "תורת המלך", המתיר, הלכה למעשה, פגיעה בחפים מפשע, לרבות בילדים וטף – רק משום שאינם יהודים.

  מאז הרצח מהווים חניכי ומדריכי תנועת הנוער העובד והלומד את אחד הציבורים המרכזיים המגיעים לעצרות הזיכרון. את החשיבות הרבה שאנו מייחסים לזיכרון הרצח ולקחיו ניתן להבין גם באמצעות עמידה על היקף הפעולה החינוכית שאנו מקיימים בנושא: פעילות בקיני התנועה, סמינרים בבתי ספר ומפעל אוהלי "זכור" המפגיש אלפי בני נוער ומבוגרים מדי שנה עם סיפור חייו של יצחק רבין ז"ל, מאבקו על השלום, ההסתה האלימה שקדמה לרצח והרצח עצמו.

  על אף פניות חוזרות ונשנות מצדנו לאורך השנים, לא הצלחנו להביא את מארגני העצרת להתייחסות משמעותית לתופעת "תג מחיר", לספר המסית "תורת המלך" ולתופעות נוספות שהמשותף להן ולרצח רבין הינו סירוב של ציבורים מסוימים לקבל על עצמם את "כללי המשחק" הדמוקרטיים. (יש לציין גם כי חלק ממובילי תופעות אלו הינם אותם אנשים שהובילו בזמנו את ההסתה נגד רבין). בשילוב עם העובדה שציבורים גדלים והולכים נמנעים מהגעה לעצרת, וכי מדי שנה אנו מוצאים עצמנו יותר ויותר בודדים בכיכר, התפתחה אצלנו תחושת אי נוחות מדמותה של עצרת הזיכרון המרכזית.

  עד לפני שנתיים, אורגנה העצרת ע"י מרכז רבין, מרכז שהוקם בסיוע מדינת ישראל והקשור גם במשפחת רבין עצמה. בשנה שעברה הפסיק מרכז רבין את מעורבותו בארגון העצרת, והיא הופקה ע"י עמותה פרטית אשר הוקמה "אד-הוק" לטובת קיום העצרת (ועל כך מגיעה ברכה למארגנים). אופי העצרת מהשנים הקודמות נשמר על אף פניותינו החוזרות ונשנות. בפועל, אין יותר עצרת מרכזית, והשאלה מי יוביל את זיכרון הרצח נפתחה לרווחה.

  כגוף החינוכי המרכזי העוסק בחינוך לזכר הרצח והאיש החלטנו השנה, להפיק בעצמנו, בסיוע שותפים נוספים, את העצרת המרכזית בכיכר רבין. כותרת העצרת שבחרנו- "זוכרים את הרצח- נאבקים על הדמוקרטיה" מביעה את התכנים שאנו מתכוונים לשים במרכז. לא רק דמותו של רבין וגעגוע לתהליך השלום שהוביל, כי אם גם "זיכרון מחאה" העושה צדק עם מורשת רבין ולקחי הרצח בכך שהוא ממקד את הזרקור אל עבר מאבק בתופעות והמגמות שהובילו לרצח.

  אנו מאמינים ומקווים כי מיקוד העצרת דווקא בתכנים נוקבים אלו, ולא רק בגעגוע לדרכו המדינית של רבין, יאפשר לציבורים רחבים יותר להשתתף בעצרת בטווח הארוך. כל מי שהדמוקרטיה הישראלית יקרה לליבו ימצא בה מקום- ולא רק הציבור המצומצם והמסוים המגיע לעצרות בשנים האחרונות.

  כתנועה הפוקדת את הכיכר עם אלפים מחניכיה, אשר אינם זוכרים כזיכרון אישי את רבין האיש ואשר עבורם אין "נוסטלגיה" סביב דמותו, אנו מאמינים כי העצרת חייבת לעסוק בחברה הישראלית היום ובעתידה. הפוקדים את העצרת חייבים לקבל תזכורת בהירה בדבר ההסתה שקדמה לרצח, והקשר בינה לבין תופעות אקטואליות, כאלה המתרחשות מידי יום ואינן זוכות לביטוי ציבורי הולם.

  אנחנו חיים בתקופה בה חלק מהציבור כלל אינו טורח לגבש דעות ולנקוט בעמדות. תנועתנו מחנכת לנקיטת עמדה ולשינוי המציאות. החלטתנו להיות שותפים מרכזיים בהפקת העצרת המרכזית היא ניסיון להשפיע על סדר היום הציבורי. ניסיון לשנות את המציאות ולהפוך את החברה שבה אנו חיים לחברה טובה וצודקת יותר.

  בעצרת "זוכרים את הרצח – נאבקים על הדמוקרטיה" ישתתפו בין היתר הארגונים והאישים הבאים:
  תנועת דרור ישראל, תנועת המחנות העולים, תנועות הבוגרים של "התנועות הכחולות", אנשי רוח וציבור ובהם במבי שלג ופרופ' יוסי יונה, המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, תאי סטודנטים מכל רחבי הארץ ועוד.

  אנו קוראים לכל חניכי התנועה להשתתף בעצרת, ולהזמין אליה חברים נוספים.
  אנו פונים אליכם ההורים ומזמינים אתכם להשתתף בעצרת לצד ילדיכם חניכי התנועה ובכך לסייע בידינו לממש את ייעודה של העצרת כאירוע הזיכרון המרכזי. אנו פונים לכלל שותפינו להגיע לעצרת ולפעול להגעת קהל רחב ככל האפשר.
  זוהי עצרת המיועדת לכל מי שרואה חשיבות עליונה בשמירה על דמותה וצביונה הדמוקרטי של מדינת ישראל.

  אנו מקווים לפגוש אתכם בעצרת המרכזית "זוכרים את הרצח- נאבקים על הדמוקרטיה".
  כיכר רבין, מוצאי שבת, 27.10.2012.

  הסעות לחניכים יתקיימו מקיני התנועה.
  פרטים נוספים אפשר יהיה לקבל אצל רכזי הקינים והקומונרים.


  בברכת שנה טובה ובברכת תנועתנו- לעבודה, להגנה ולשלום- עלה והגשם!

  שליחת כתבה
  השארו מעודכנים!