שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  רוצה להתפטר ולא לאבד את הפיצויים

  לכמה ימי הבראה וחופשה אני זכאי?

  אני עובדת שעות נוספות בשבת - מה מגיע לי?

  17 באוגוסט 2013

  אני עובדת בחברה קרוב לחמש שנים ואני מאוד רוצה שיפטרו אותי. היחס בעבודה מזלזל, משפילים אותך אבל אני לא רוצה לאבד את הפיצויים שלי מה אפשר לעשות ??

  שאלה:
  אני עובדת בחברה קרוב לחמש שנים ואני מאוד רוצה שיפטרו אותי. היחס בעבודה מזלזל, שולחים הביתה באמצע המשמרת על שטויות, משפילים אותך, לא סופרים אותך בכלל, מעכבים דמי הבראה, לא מפרישים פנסיה. בקיצור, אני לא רוצה לאבד את הפיצויים שלי. מה אפשר לעשות ?? אני לא מסוגלת לעבוד שם יותר זה התעללות.
  ריטה.
  תשובה:

  שלום ריטה,

  בכל הקשור לפיטורים ולהתפטרות – הכלל הוא שאף צד לא יכול לקבוע בשביל הצד השני. כלומר – את לא יכולה להגיד לו "בגלל שאתה מתייחס אלי ככה אז זה כאילו פיטרת אותי". את גם לא יכולה לכפות עליו לפטר אותך.

  האם זה אומר שנגזר עליך להמשיך לעבוד במקום עבודה שאת חשה שמתעלל בך?

  גם לא.

  יש סעיף בחוק פיצויי פיטורים, סעיף 11(א), שקובע שיש נסיבות בהן אי אפשר לדרוש מעובד להמשיך לעבוד במקום מסויים וצריך לאפשר לו להתפטר, אבל לדרוש את פיצויי הפיטורים. אי הפרשת פנסיה ותנאים נוספים, וגם יחס משפיל ולא הולם יכולים בהחלט להחשב כנסיבות כאלה, או לפחות כ"הרעת תנאים" שמונעת מהעובד להמשיך לעבוד.

  אבל…

  כדי להיות זכאים צריך להודיע בכתב על התנאים ועל הפגיעה בך ולהתריע שאם הפגיעות לא יתוקנו, תוך פרק זמן סביר – לא תהיה לך ברירה אלא להתפטר, בהתאם לסעיף 11(א) ולדרוש את הפיצויים המגיעים לך.

  אם הם לא ישלמו ותרצי לתבוע אותם בבית הדין לעבודה תצטרכי להוכיח 3 דברים:

  1. שהיתה הרעה מוחשית בתנאי העבודה שלך, או נסיבות בהן אי אפשר לדרוש מ"האדם הסביר" להמשיך לעבוד.
  2. שהודעת, בכתב, מראש ונתת פרק זמן סביר לתקן את הליקויים.
  3. שהליקויים לו תוקנו והתפטרת בגלל המצב (ולא, נניח, כי מצאת עבודה אחרת).

  חשוב מאד לתעד את תהליך ההודעה ואני ממליץ לתעד גם את היחס עצמו.

  עוד משהו – לפני שאת מתפטרת את חייבת לתת "הודעה מראש", בכתב, בהתאם לותק.

  בהצלחה

  באתר שלנו ניתן למצוא תקציר של זכויות העובד שלך, חוקי העבודה ודיני העבודה, שאלות ותשובות וכן אפשרות לרשום את שעות העבודה ב"כספומטר" ולהגיש תלונה דרך האתר.

   

  שליחת כתבה
  השארו מעודכנים!