שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  מאבק עובדי מקדונלד'ס – קן מאמץ סניף

  ארגון המורים העל יסודיים בתמיכה למאבק עובדי מקדונלדס

  עמדתנו לעת הזו – חטיפת שלושת הנערים

  21 ביוני 2014

  אנחנו לא נישבר, אבל אנחנו צריכים אתכם איתנו, צריכים אתכם במאבק. בואו לעזור לנו לשנות! סולידריות של בני נוער, בני נוער עובדים וחניכי הקנים והסניפים. כי העתיד הוא של כולנו!

  אנחנו, עובדי מקדונלד'ס, בני נוער כמוכם. שמשלבים בין העבודה, לחברים ללימודים. חלק מאיתנו אפילו חברים בתנועות נוער שונות, ביניהן הנוער העובד והלומד.
  אנחנו עובדים ברשת המזון המהיר המובילה ביותר בארץ, המעסיקה אלפי עובדים: בני נוער, סטודנטים, יהודים, ערבים ודרוזים. כולנו עובדים ביחד מכל שכבות וגווני האוכלוסייה.

  להיות בני נוער עובדים בישראל 2014 זה לא דבר קל בכלל. בני הנוער שיוצאים לעבוד נתקלים לרוב בתנאי ניצול. הפתרון הוא התאגדויות במקומות העבודה. ההתאגדות נותנת את האפשרות לעובדים לקדם ולשפר את התנאים שלהם במקום העבודה דרך חתימה על הסכם קיבוצי.

  לפני כשנה התאגדנו – עובדי מקדונלד'ס – בהסתדרות הנוער העובד והלומד, במטרה לקחת את התנאים שלנו צעד קדימה ולחתום על הסכם קיבוצי. תמיד ידענו שאנחנו אלה שהופכים את מקדונלד'ס להיות חברה כל-כך מצליחה ורווחית, ותהינו למה אנחנו צריכים להסתפק בפירורים במקום פירות ההצלחה. לכן החלטנו להקים ועד – קבוצה שלה עובדים רציניים ומסורים מרחבי הרשת, שבחרה להוביל ביחד את מהלך ההתאגדות.
  במהלך כמעט שנה, ניהלנו משא ומתן אינטנסיבי עם הנהלת הרשת ועם העומד בראשה, עמרי פדן. לקראת סוף המו"מ כבר יכולנו לומר בגאווה הגענו לתוצאות מרחיקות לכת ביחס לקידום התנאים של עובדי מקדונלד'ס.
  עיקרי הדברים שהשגנו עבור העובדים:

  • תוספת שכר לפי וותק – מי שמשקיע ומתמיד בעבודה גם יקבל על כך תגמול כספי בהתאם.
  • הוזלה במחיר הארוחות לעובדים.
  • קרן לימודים – שתוכל לשמש אותנו ללימודי נהיגה, מימון שיעורים פרטיים, מלגות וכו'.
  • קרן רווחה – על מנת שנוכל לעזור לעובדים לפי הצורך.
  • דמי הבראה מוגדלים.
  • ועוד, ועוד.

  כשחשבנו על מה אנחנו דורשים מההנהלה עבור העובדים, ניסינו לחשוב על אילו צרכים מקום העבודה יכול וראוי שיענה עבור בני הנוער העובדים. אנחנו בני נוער שעושים את צעדינו הראשונים בעולם העבודה. לרובנו זו היא העבודה הראשונה. חשוב שמקום העבודה ידע להתייחס לצרכים שלנו כבני נוער עובדים, יכבד אותנו וידע גם לתת. לא רק לקחת.

  לפני כחודשיים היינו אמורים לחתום על ההסכם הקיבוצי. לפתע, באופן חד צדדי, ההנהלה החליטה לנתק איתנו מגע, לבטל הסכמות שכבר התחייבה להן ולבוא בדרישות חדשות. כל זאת במטרה אחת – למרוח את העובדים ולא לחתום על ההסכם הקיבוצי שלנו. כנראה שהם חושבים שבגלל שאנחנו בני נוער לא נדע להאבק על מה שמגיע לנו.

  למרות שפנינו פעמים רבות וקראנו להנהלה לחזור לשולחן המשא ומתן ולחתום על ההסכם, הם סירבו להיפגש איתנו. במקום לדבר איתנו, הם החלו להפיץ הודעות כוזבות לעובדים במטרה להפחיד ולהפריד בין העובדי. השיא היה כאשר החלו לפגוע בחברי הוועד. אחד מחברי הוועד לקח חלק במשמרת מחאה וקרא להנהלה להפסיק את גרירת הרגליים. תוך ימים אחדים הוא זומן לשימוע לפני פיטורין. ההנהלה החליטה לפעול אל מול עובדיה המסורים באופן כוחני. דבר שהבהיר לנו מעל לכל ספק שאם הם מתכוונים בכלל לחתום על ההסכם, הם מתכננים לשחק איתנו משחקים כוחניים עד שניאלץ לוותר על כל מה שהבטיחו.

  בעקבות התנהגות ההנהלה, שכבר כמה שבועות מסרבת בכלל לדבר איתנו, החלטנו לצאת למאבק. אנחנו דורשים מהנהלת מקדונלד'ס לחתום איתנו על ההסכם הקיבוצי שהתחייבה לו.
  בשבוע שעבר הכרזנו על סכסוך עבודה, ובעוד כשבועיים נוכל להתחיל ולהפעיל צעדים ארגוניים שיכללו עיצומים והשבתות, בינתיים אנחנו לא קופאים על השמרים – כל יום עורכים משמרות מחאה והפגנות, עוברים בין הסניפים בכל הארץ ומסבירים לעובדים מה מגיע להם ושביחד נשיג יותר.
  עכשיו המאבק הוא על שיפור התנאים עבור בני הנוער העובדים במקדונלד'ס, אבל למעשה המשמעות של מאבק זה גדולה הרבה יותר. עתיד עולם העבודה של בני הנוער עומד כאן על הכף. האם בני הנוער יאמינו ביכולת הממשית שלהם לעשות שינוי אמיתי במקומות העבודה שלהם.

  אנחנו לא נישבר, אבל אנחנו צריכים אתכם איתנו, צריכים אתכם במאבק, ככל שיצטרפו אלינו יותר אנשים, שיתמכו ויחזקו את העובדים נוכל לגבור על כל המכשולים העומדים בדרך. סוד כוחה של "הנוער העובד והלומד" שלנו טמון בכך שהיא גדולה ומגוונת, פועלת בקינים ובסניפים, במקומות העבודה, וכולם במטרה אחת – למען חברה טובה וצודקת יותר.

  בואו לעזור לנו לשנות! סולידריות של בני נוער, בני נוער עובדים ובני נוער מתנועות הנוער – כי העתיד הוא של כולנו!

  תקראו את המכתב הזה בקנים, בסניפים, בקבוצות ובמועצות השונות – והצטרפו אלינו בהפגנות ובמחאה. פרטים נוספים אצל רכזי הקנים.

  מילון התאגדות נוער:

  התאגדות במקום העובדה
  כאשר חבורה של עובדים מחליטה לעשות שינוי במקום העבודה. הם חוברים יחד – פעולה זו נקראת התאגדות. העובדים המאוגדים חברים בארגון עובדים. לדוגמא: הנוע"ל הינו ארגון העובדים של כל בני הנוער והצעירים בארץ.
  ברגע שהחל תהליך התאגדות במקום העבודה. למעסיק אסור להפריע לעובדיו להתאגד והוא צריך לאפשר להם לעשות זאת בחופשיות.
  לאחר ששליש מהעובדים במקום העבודה הצטרפו לארגון עובדים, המעסיק מחויב ע"פ חוק לשבת עם נציגות העובדים למשא ומתן במטרה לחתום על הסכם קיבוצי.

   

  ועד עובדים
  הגוף המייצג והמנהיג של העובדים העובדים במקום העבודה. חברי הוועד שותפים בקבלת ההחלטות על תנאי העובדים, מייצגים את העובדים מול ההנהלה ומטפלים בכל ענייני העובדים במקום העבודה.

   

  הסכם קיבוצי
  כל עובד מועסק לפי הסכם עבודה, המפרט את זכויותיו וחובותיו. כאשר העובד עומד לבדו ורוצה מאוד לעבוד, גם בשכר נמוך, המעסיק נותן לו את המינימום שהוא יכול. כאשר כלל העובדים מתאגדים ומנהלים מו"מ משותף על הסכם עבודה משותף, הכולל גם אותם וגם את העובדים שיצטרפו בשנים הקרובות – זה נקרא הסכם קיבוצי.

   

  סכסוך עבודה
  סכסוך עבודה הוא מונח משפטי המתאר סכסוך בין עובדים מאורגנים לבין מעסיקם. במקרה שהעובדים מרגישים שהשיחה עם מעסיקים הגיעה למבוי סתום, הם רשאים להכריז על סכסוך עבודה ולאחר שבועיים של נסיון נוסף לקיים מו"מ, הם רשאים להשתמש באמצעים כשביתה ועיצומים.

   

  הזכויות שהועד נאבק עבורם:
   

   

   

  שליחת כתבה
  השארו מעודכנים!