שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  71 שנה לניצחון על הנאצים: הנוער ממשיך לזכור

  מורידים את יוקר המחייה על גב החקלאים

  החלטה על סמלי התנועה החדשים במזכירות חברות וחברי התנועה

  8 במאי 2016

  מאות חניכי הנוער העובד והלומד צעדו בירושלים לציון יום הניצחון על הנאצים עם משפחות הווטרנים. כך הופכים זיכרון משפחתי לזיכרון לאומי.

  השבוע, לפני שנציין את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, יציינו בישראל יום נוסף שיש לו משמעות אדירה לכל ישראל – יום הניצחון על הנאצים. מלחמת העולם השנייה היא המלחמה הגדולה ביותר שידעה האנושות והסתיימה ב-8 במאי 1945 בשעה 23:50 עם כניעת גרמניה לכוחות בעלות הברית. מזה עשור חניכי הנוער העובד והלומד לוקחים חלק בשימור הזיכרון והאתוס היהודי והציוני בסיפורם של מעל למיליון וחצי לוחמים יהודים שלקחו חלק בלחימה.
  השנה מציינים 71 שנים ליום בו הובסה החיה הנאצית ע"י בעלות הברית. בעקבות החלטות הועידה העשירית של הנוער העובד והלומד מהקיץ הקודם, אשר עוסקות בהרחבת האתוס הציוני והיהודי בישראל, יקיימו בתנועה יום עיון ארצי ומיוחד בנושא יום הניצחון ויצעדו לצד הלוחמים הוותיקים בצעדה הממלכתית המרכזית אשר מתקיימת בירושלים (8.5, 10:00 בבוקר). מאות חניכים מהנוער העובד והלומד יגיעו מכל רחבי הארץ כדי להשתתף בצעדה, אשר מתחילה בגן הסוס – ולאחר מכן יקיימו יום עיון וטקס תנועתי בחוות הנוער הציוני.


  במסגרת הצעדה יחדשו חניכי הנוער העובד והלומד מסורת חשובה שמקורה בברית המועצות לציון זיכרון הלוחמים. בצעדות אשר היו מתקיימות במוסקבה, הייתה כל משפחה צועדת ביחד ומחזיקה שלטים עם תמונות של קרובי משפחתם אשר לחמו ונאצים והלכו לעולמם – במטרה להנציח את שמם וגבורתם. המסורת הזאת עברה עם העולים גם לארץ ישראל אבל בשנים האחרונות החלה להישחק בגלל הקושי של המשפחות לשאת לבד את הזיכרון לצד גילם המבוגר של חלק מהמשתתפים. בעקבות פנייתה של ברית ותיקי מלחמת העולם השנייה, החליטו בנוער העובד והלומד להמשיך את המסורת החשובה ושהחניכים יישאו בעצמם את השלטים בצעדות בשמם של המשפחות שכבר אינן יכולות לצעוד או לשאת שלטים. בכך למעשה, בוחרים לחדש את המסורת ולהפוך את הזיכרון המשפחתי לזיכרון באחריות משפחתית.

  יפית שפירא, רכזת פיתוח הדרכה לנוער דובר רוסית בנוער העובד והלומד: "בצעדה אנחנו מציינים את הקשר העמוק בין הנוער הישראלי לווטרנים ואת המחויבות שלנו להמשיך ולספר את סיפורם. המשמעות של השתתפות בני הנוער בצעדה היא להרחיב את אתוס הגבורה היהודית ולכלול בתוכו גם את היהודים אשר לחמו כנגד הנאצים במלחמת העולם השנייה. אין כאן נושא ששייך רק לנוער דובר רוסית או לאלו שסבא שלהם לחם בצבא האדום – מדובר כאן בנושא שצריך להיות קרוב ללבם של כל אזרחי ישראל. כולנו חייבים את קיומנו לווטרנים שעמדו בעוז מול צבא אכזרי שניסה להשמיד את עמנו."

   

  שליחת כתבה
  השארו מעודכנים!