שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יום הזיכרון לעם הצ'רקסי

  מטרות מזכירות חברות וחברי התנועה أهداف سكرتارية عضوات وأعضاء الحركة

  מכתב לאברהם אדגה

  21 במאי 2018 / מאת גבע שייק, רכז קן ריחניה

  הצ'רקסים הם קבוצת שבטים שישבה בעבר באזור גאוגרפי נרחב בצפון הקווקז וחלקה תרבות, היסטוריה ושפה משותפות ובין השנים 1864-1860 נספו יותר ממליון צ'רקסים במסגרת תוכנית "ההכנה הסופית" שתיכנן הצאר הרוסי. גבע שייק, רכז קן ריחניה, כתב על משמעות היום ועל החשיבות שבציונו.

  העם הצ'רקסי הוא עם קווקזי עתיק, שמורשתו ותרבותו מבוססת על אהבת המולדת, לחימה, שוויון וכבוד למבוגרים ולחלשים. בשנת 1763 פלשה האימפריה הרוסית לחבל הארץ צ'רקסיה שבקווקז במטרה לכבוש את השטח ובמהלך המלחמה החליט הצאר הרוסי על "תכנית הטיהור הסופית" שמשמעותה גירוש או רצח כל הצ'רקסים.
  המלחמה נמשכה 101 שנים כשלבסוף ב-21.5.1864 נלקחו אחרוני הצ'רקסים שנשארו לאיזורי הקרבות בכדי להילחם ולבסס את שטחי האימפריה העות'מאנית. במלחמה נהרגו כמיליון וחצי צ'רקסים מתוך שלושה מליון שהיו לפני ולכן, בחרו הצ'רקסים את היום הזה כדי לציין את יום הזיכרון לעם הצ'רקסי.
  אחד המקומות שהציבה האימפריה העות'מאנית את הצ'רקסים הוא ישראל. בשנות ה-70 של המאה ה-19 הוקמו שלושה כפרים צ'רקסים בארץ ישראל – ריחניה, כפר כמא וחירבת צ'רקס (חירבת צ'רקס ננטש בגלל מחלת המלריה).

  קן ריחניה

  לעולם לא עוד

  בשנת 2014 הוקם קן ריחאניה במועצה האזורית מרום הגליל על ידי קומונר ורכזת הנוער בכפר.
  זו השנה הרביעית בה אני בוחר לזכור ולספר וכשם שאני מזכיר יש הבוחרים להכחיש ולהשכיח.
  בארבע שנים האחרונות יחסה של מדינת ישראל ליום זה ולאירוע ההיסטורי לא השתנה – כאילו לא היה ולא נברא.
  העם היהודי, הנרדף, שעבר שואה, שמתוך זוועות טרבלינקה ואושוויץ קם כמו עוף החול והקים את מדינתו בארץ ישראל, עתה בוחר להתעלם מהאוכלוסייה הצ'רקסית החיה בארץ.
  הלא ציוונו הר האפר המקולל במיידאנק "לעולם לא עוד"?

  לעולם לא נעלים עוד עין,
  לעולם לא נתיר עוד רדיפת אדם באשר הוא אדם על זהותו, תהיה אשר תהיה.
  עד אשר אחרון היהודים ידע את אשר התרחש,
  בארמניה ובצ'רקסיה,
  בסודן ובאריתראה,
  בסוריה ובצ'צ'ניה.
  רק כך נוכל לשמור על מצפוננו הערכי וההיסטורי ולא יימח זיכרון שואת עמנו שלנו לנצח.

  קן ריחניה

  תפקידנו ההיסטורי

  היום בקן יש פעילות גדולה והוא תופס חלק משמעותי בפעילות המועצה.
  השנה התחילו החניכים בקן לצאת ליותר מפעלים ארציים והמפגש בינם לבין שאר החניכים בתנועה גדל.
  יש לנו תפקיד כתנועה, להפגיש בין מגוון האוכלוסיות שחיות במדינה, לתת מקום לכל הזהויות. בניגוד למדינת ישראל, שעל אף ההיסטוריה של העם היהודי, לא מכירה בעוולות שנעשו לעם הצ'רקסי, בתנועה יש את האפשרות לתת את ההכרה ביום הזה ובצ'רקסים כעם, כזהות, כקהילה שוות ערך במדינה.

  "תפקידה ההיסטורי של הסתדרות הנוער העובד והלומד הוא ביסוסה ופיתוחה של מדינה יהודית דמוקרטית, אשר גרעינה הקשה הוא קהיליית קהילות ישראלית המורכבת משותפות מבחירה של ערבים, יהודים, דרוזים, צ'רקסים וקהלים נוספים ללא הבדל דת, גזע, מין, מגדר ונטייה מינית.." מתוך ייעודה של תנועת הנוער העובד והלומד

  אני חושב שרק על ידי הגברת המפגש ומתן תוקף לכלל הזהויות נוכל להגשים את יעודנו. זה חלק מלהיות אחראים על כלל החברה הישראלית.
  אז נציין את יום הזיכרון בברכת הנוער העובד והלומד – לעבודה להגנה ולשלום עלו והגשימו.

   

  שליחת כתבה
  השארו מעודכנים!