שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  אברהם (אברמלה) כל-טוב

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום ג' בכסלו תש"ט (05/12/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום ג' בכסלו תש"ט (05/12/1948)
  דרגה: סגן
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נתניה (חלקה צבאית)
  הורים: אידה ופסח
  יישובים: הוד השרון
  קנים/סניפים: קן רמתיים
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  הוד השרון
  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נפל ביום ג' בכסלו תש"ט (05/12/1948)
  דרגה: סגן
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נתניה (חלקה צבאית)
  הורים: אידה ופסח
  יישובים: הוד השרון
  קנים/סניפים: קן רמתיים

  סיפור חייו

  בן אידה ופסח, נולד ביום ט"ו בשבט תרפ"ד (21.1.1924) בזכרון יעקב והיה הצעיר בין אחיו ואחיותיו. הוא סיים את בית-החינוך לילדי עובדים בכפר מל"ל והיה חבר תנועת "הנוער העובד" ברמתיים. אברהם היה בן מסור ועזר להוריו הישישים בחנות שהיתה להם. שנה אחת שהה בהכשרה באשדות יעקב ולאחר סיימו את שנת-ההכשרה התגייס לנוטרות.

  כאשר הוקמה הבריגדה היהודית, נטש את הנוטרות, התגייס לבריגדה ובה לחם ופעל משך כל תקופת קיומה עד פירוקה. בשורותיה הגיע לאירופה ונתן את ידו להצלת שרידי המחנות והעלאתם ארצה.

  בחוזרו מהבריגדה הצטרף מיד ל"הגנה" והיה עסוק בתפקידים אחראיים במסגרת פעולות המחתרת. הוא השתתף בפעולות-חבלה חשובות רבות ועד מהרה עלה לדרגת קצין והתמחה בחבלה.

  עם הכרזת המדינה תפס את מקומו המתאים בחטיבת "אלכסנדרוני". שקט ומתון, אחראי וזהיר, ורוחו עשויה ללא-חת. על מידת ענוותנותו תעיד העובדה, שבני משפחתו לא ידעו ולא-כלום על פעולותיו במחתרת ובצבא עד שנודע להם הדבר מפי חבריו אחרי נופלו. כמפקד היה בעל שיפוט שקול ופיכח ויודע תכסיסים בקרב. משיצאו חבלנים לפעולה בכפר טירה שליד רמת הכובש, הרגיש בתכסיס הערמה של האויב. לרגל זה פרץ ויכוח בינו ובין המפקד השני של אותה פעולה ואברהם דרש ממנו לסגת, ואמנם, כפי שנתברר אחרי-כן הציל על-ידי כך חיי מחלקה שלמה. ביום ג' בכסלו תש"ט (5.12.1948) בצאתו עם פלוגתו לפעולות מיקוש נפל ליד רמת הכובש. הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנתניה.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!