שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  אברהם כנעני

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום כ' בניסן תש"ח (29/04/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום כ' בניסן תש"ח (29/04/1948)
  בן 20 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: אסתר ומרדכי
  יישובים: תל אביב-יפו
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  תל אביב-יפו
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום כ' בניסן תש"ח (29/04/1948)
  בן 20 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: אסתר ומרדכי
  יישובים: תל אביב-יפו

  סיפור חייו

  בן אסתר ומרדכי, נולד ביום י"ט בשבט תרפ"ח (10.2.1928) בתל- אביב. לאחר שסיים ללמוד בבית-הספר "ביל"ו", למד שנתיים בבית-הספר התיכוני למסחר והיה פעיל ב"מכבי" וב"זבולון". מבית-הספר למסחר עבר לבית-הספר המקצועי על שם מכס פיין וסיים אותו בהצלחה. אברהם הצטרף ל"נוער העובד" ומצא את מקומו בעבודה כפועל-דפוס. במזגו הטוב והעליז ובנכונותו לעזרת הזולת קנה לו ידידים ואוהדים רבים. בשנת 1943 הצטרף למחתרת אצ"ל ואם כי מבנה גופו לא היה חזק ביותר ורצו להטיל עליו שירותי-עזר קלים, עמד בתוקף על דרישתו ונתקבל לשירות קרבי. פעולתו הראשונה היתה בהובלת הנשק, שנתפס מהבריטים בהתנפלות על מחנה חיל-האוויר הבריטי בראש העין, למחסני הארגון. אחר-כך השתתף בתפקידי פורץ, מאבטח, סבל, חייל ובעזרה לנפגעים בפעולות שונות, כגון: ההתקפות על מחסני הצבא במגרשי התערוכה בתל-אביב, ועל חיל-המצב בחדרה, פריצה למחסני צריפין והוצאת נשק, חטיפת הקצינים הבריטיים ממלון "הירקון" בתל-אביב, הצתת הרכבת שנעצרה בהתנקשות ליד שכונת התקווה בתל-אביב, התקפה על תחנת המשטרה ברמת גן והחרמת נשק מחיל-האוויר הבריטי בתל-אביב. בשעת הניסיון להחרמת כסף לצורכי הארגון מבנק עותומאן ב-13.8.1946 ביפו, נאסר עם כמה מחבריו, נחקר כשבועיים במשטרת רמלה והמתין כחודש למשפטו בכלא המרכזי בירושלים. משלא נמצאו הוכחות להאשמתו, נשלח ללא משפט למעצר במחנה לטרון וכעבור 6 חודשים, ב-1.2.1947, שוחרר בערבות כספית גדולה.

  אחרי השחרור אילצוהו להסתפק בתפקידים לא-קרביים, לבל יפול שוב בידי המשטרה, אך משהחלה מלחמת-העצמאות נדרש, לשמחתו הרבה, לחזור לשירות קרבי, ונתמנה למפקד יחידה. כינויו במחתרת היה "ראש קבוצה זרובבל". אברהם השתתף בפעולות-עונשין נגד הערבים, בחיפוש נשק אצל הערבים בתל-א-ריש ובהתקפות לתפיסת נשק מהבריטים המתכוננים לצאת מהארץ. אחר-כך היה אחראי לקטע בחזית אבו-כביר ובהיותו עייף מעבודה ביום היה שומר על ערנותו על-ידי בליעת כדורים מעוררים. באחרונה השתתף בהתקפה על שכונת מנשיה, בצפונה של יפו ושם נפל מפגיעת פגז בריטי, ביום כ' בניסן תש"ח (29.4.1948). הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנחלת יצחק.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!