שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  אריה אמני

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום י"א בתמוז תש"ח (18/07/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום י"א בתמוז תש"ח (18/07/1948)
  בן 18 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: אלזה ואמיל
  יישובים: פרדס חנה-כרכור
  קנים/סניפים: סניף פרדס חנה
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  פרדס חנה-כרכור
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום י"א בתמוז תש"ח (18/07/1948)
  בן 18 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: אלזה ואמיל
  יישובים: פרדס חנה-כרכור
  קנים/סניפים: סניף פרדס חנה

  סיפור חייו

  בן אלזה ואמיל, נולד ביום י"ג בתמוז תר"ץ (9.7.1930) במינכן שבגרמניה להורים אמידים בעלי הכרה ציונית. בהיותו בן שבע עלה לארץ עם הוריו שהתיישבו בפרדס-חנה, ואריה עם אחותו נכנסו למשק-הילדים במושבה זו למשך תקופה קצרה. בביתם, שעמד ליד הכביש הראשי העובר במושבה, שררה אווירה תרבותית ולעתים קרובות בקעו מתוכו צלילי מוסיקה: המשפחה כולה מנגנת, כל אחד בכלי-נגינה האהוב עליו. משסיים אריה את בית- הספר העממי עבר לבית-הספר התיכון החקלאי ואחר-כך לגימנסיה בחדרה. אריה היה ברוך כשרונות, ער לבעיות שונות, עורך עיתון התלמידים, אהוב וחביב על מוריו וחבריו כאחד, איש רעים עליז ושמח. מילדותו היה חבר בסניף "הנוער העובד" המקומי, תחילה כחניך ואחר-כך כמדריך. כן היה מפקד בגדנ"ע. חניכיו אהבו לשבת סביבו ולהאזין לסיפוריו כי נפשם נקשרה בנפשו. בחודש יוני 1948, כשעמד לפני סיום לימודיו, לא יכול להמשיך בהם ולהימצא מחוץ לחזית. "מקומי עתה איננו על ספסל הלימודים", אמר. לפני מלאת לו 18 שנה עבר לקבוצת גבע, להכשרה מגויסת של הפלמ"ח, שירת בחטיבת "יפתח", והשתתף בכיבוש לוד ורמלה.

  לקראת ההפוגה הראשונה הורדה חטיבת "יפתח" לאזור המרכז ונטלה חלק בלחימה באזור לטרון. עם חידוש הלחימה בתום ההפוגה הראשונה השתתפה החטיבה במבצע "דני" ובליל 17-18 ביולי 1948, לקראת תחילת ההפוגה השנייה, תפס גדוד "העמק" את שילתא ומשלט בחלקו המזרחי של רכס קוריקור כדי לאיים על אגפו של מערך הלגיון בלטרון. עם בוקר התברר כי כוח לגיון מחזיק בחלקו המערבי, השולט, של הרכס. האויב תקף את הכוח במשלט משני כיוונים בסיוע שריוניות וזה נאלץ לסגת. בנסיגה הקשה בשטח פתוח הנתון לאש צולבת נפלו רבים מהלוחמים.

  אריה הצטיין בפעולה והפיח רוח-קרב בלב חבריו. משנפצע באו לעזרתו שני חבריו הטובים מבית-הספר, שיחד איתו התגייסו לגרעין ההתיישבותי, ורצו להוציאו משדה-הקרב, אך פגז האויב פגע בשלושתם והם נהרגו במקום, ביום י"א בסיוון תש"ח (18.7.1948).

  ביום י"א באדר תש"י (28.2.1950) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר- הרצל בירושלים.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!