שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  אריה (לייבלה) יונג

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום ב' באייר תש"ח (11/05/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום ב' באייר תש"ח (11/05/1948)
  בן 18 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: קרית ענבים (חלקה צבאית)
  הורים: יהודית ונוח
  יישובים: חיפה
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  חיפה
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום ב' באייר תש"ח (11/05/1948)
  בן 18 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: קרית ענבים (חלקה צבאית)
  הורים: יהודית ונוח
  יישובים: חיפה

  סיפור חייו

  בנם-יחידם של יהודית ונוח, נולד ביום ב' באייר תר"ץ (30.4.1930) בחיפה וגדל במשפחה שומרת דת ומסורת. על מסורת זו שמר באמונה ובמסירות. אריה הצטיין בלימודיו, זכה בהערכת מוריו אשר ראו צורך ל"הקפיצו" כיתה משום שעלה בידיעותיו ובחריצותו על רמת חבריו. משחלה אביו ונזקק לריפוי ולהחלמה, עזב הנער את בית-הספר כדי לעבוד ולעזור בכלכלת המשפחה, על אף הפצרות הוריו שלא יעשה זאת. תחילה ניסה את כוחו בעבודת מתכת, אך הפסיקה משום בריאותו הרופפת. בהיותו בן 15 החל לעבוד במשרדי "שמן" כפקיד מתלמד. שם עמדו לו רצינותו, מסירותו ותפיסתו המהירה והוא התקדם בעבודה עד כדי מילוי עבודות אחראיות למדי. בד בבד עם עבודת יומו השתדל שלא להזניח את לימודיו והתכונן בקורסים של בית-ספר "עתיד" לבחינות-הבגרות. אריה היה חבר פעיל ב"נוער העובד" ועם זאת היה פעיל גם ב"צופים". מגיל 15 היה חבר ב"הגנה", הצטרף לפלמ"ח והועבר ליחידת המילואים של הפלמ"ח - "הרזרבה". התמחה במיוחד כסייר. הוא התאמן במסירות ובהתלהבות, ומשום היותו שומר שבת היה יוצא לתפקידיו כבר בערבי שבתות, אף-על-פי שאלה היו הערבים האהובים עליו בבית.

  ב-29.11.1947, בליל החלטת עצרת האו"ם על חלוקת הארץ לשתי מדינות, הודיע לחבריו: "כולנו לנשק!" - והתנדב לגיוס מלא. הוא לא הסתפק בפעולות-קרב ארעיות בעיר חיפה ואף-על-פי שמפקדו הציע אותו לעבודת משרד דרש להעבירו - כאיש הרזרבה של הפלמ"ח - אל חבריו שבבסיס נען. שם צורף לגדוד בחטיבת הפלמ"ח "הראל" והשתתף בקרבות החטיבה - מההגנה על השיירות בקו תל-אביב-ירושלים ועד לקרבות שועפט, שייח'-ג'ראח וקטמון. אריה התמחה בנהיגת משוריין ובו נפל ביום ב' באייר תש"ח (11.5.1948) בקרב על- יד שער הגיא בשעת מבצע "מכבי" לפתיחת הדרך לירושלים. אריה הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בקרית ענבים.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!