שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  אשר (אצ'קו) פרדו

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום ט' בתמוז תש"ח (16/07/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום ט' בתמוז תש"ח (16/07/1948)
  בן 30 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נתניה (חלקה צבאית)
  הורים: אסטריה ואהרן
  יישובים: גבת, גינוסר, פתח תקווה
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  גבת
  גינוסר
  פתח תקווה
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום ט' בתמוז תש"ח (16/07/1948)
  בן 30 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נתניה (חלקה צבאית)
  הורים: אסטריה ואהרן
  יישובים: גבת, גינוסר, פתח תקווה

  סיפור חייו

  בן אסטריה ואהרן (ציוני ותיק ופעיל בבולגריה), נולד ביום כ"ו בתמוז תרע"ח (6.7.1918) בעיר סלוניקי, יוון. בהיותו בן 5 נתייתם מאמו וחזר עם אביו לעיר פלובדיב שבבולגריה. לאחר שנתיים נתייתם גם מאביו, והתחנך בבית סבתו ודודיו. אשר סיים בית- ספר יסודי עברי וגימנסיה בהצטיינות, היה פעיל כמדריך ב"מכבי הצעיר", ומשנת 1935 היה מראשיה ופעיליה של התנועה החלוצית. אשר שירת שנתיים בצבא הבולגרי וסיים בית-ספר לקדטים (פרחי קצונה) וגם באותן השנים היה פעיל בתנועה הציונית. בחודש פברואר 1941 העפיל יחד עם רעייתו בראש הקבוצה הראשונה של מעפילים מבולגריה שבאו באונייה "דוריאן", ואחרי שנה וחצי של ישיבה במחנות-מעצר בעכו ובעתלית - שוחרר. עם חבורתו השתתף בגרעין הכשרה בגינוסר ואחר-כך בגבת. שם הוטל עליו להדריך את ילדי המשק בקבוצה של "הנוער העובד", ושם גם נולדה בתו, הבת הראשונה של החבורה. בראשית שנת 1945 עברו למחנה בכפר סבא, ומאז התמסר לעבודה תנועתית כמקשר בין "החלוץ הצעיר" בבולגריה ובין חלוצי בולגריה בארץ ושקד על ארגון העלייה משם וטיפול בקבוצות הנוער שעלו ארצה. אשר פעל גם למען "התנועה לאחדות העבודה" בבולגריה, סיים סמינר שליחים, אך לא נשלח לחוץ-לארץ, אלא הדריך נוער עובד בפתח תקווה. מרצו הרב היה כמעין שופע, ומאהבתו לארץ ומסירותו לתנועה נרתם לכל פעולה אף בלי שנבחר לכך. "מוטב שתבחרו באיש אחר, אני ממילא אעבוד", - היה אומר.

  שירותו בתנועה עיכב את עלייתו להתנחלות עם קבוצתו "איל" בדרדרה שממזרח לחולה, אך בתקופת מלחמת-העצמאות, כשהקבוצה היתה זקוקה לתגבורת, נשלח אליה ושם נפל ביום ט' בתמוז תש"ח (16.7.1948). נקבר בדרדרה. הניח אישה, מרים, בת, נגה, ובן שנולד אחרי מותו.

  ביום י"ג בתמוז תשי"א (17.7.1951) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנתניה.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!