שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  בן-ציון (שורץ) מזרחי

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום י"ד בניסן תש"ח (23/04/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ד בניסן תש"ח (23/04/1948)
  בן 27 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: קרית ענבים (חלקה צבאית)
  הורים: שושנה ושלום
  יישובים: ראשון לציון
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  ראשון לציון
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום י"ד בניסן תש"ח (23/04/1948)
  בן 27 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: קרית ענבים (חלקה צבאית)
  הורים: שושנה ושלום
  יישובים: ראשון לציון

  סיפור חייו

  בן שושנה ושלום, נולד ביום י"ג באב תרפ"א (17.8.1921) במושב נחלת יהודה שליד ראשון לציון, בן למשפחת חקלאים. הוא סיים את לימודיו בבית-הספר היסודי אשר בראשון לציון. היה חבר בתנועת "הנוער העובד" ומדריך בה וחבר בהסתדרות העובדים הכללית. מקצועו - חקלאי ונגר-אריזה. עם פרוץ מאורעות תרצ"ו הצטרף ל"הגנה". בשנת 1940 התגייס לנוטרות ושירת קרוב ל3- שנים בבן שמן ובחולון. בשנת 1943 התגייס לפלמ"ח. היה בגבעת ברנר, באר טוביה, גבעת חיים, השתתף במסעות למצדה ואילת, ונודע כסייר מובהק. בשמשו בתפקיד זה הוכרח לשהות חודשים מספר גם בסביבת ביר-עסלוג'. לאחר 4 שנות שירות בפלמ"ח שוחרר מסיבות משקיות ויצא להתיישבות בגבעת עדה, שם היה שומר כרמים.

  בתחילת חודש ינואר 1948, עם פרוץ מלחמת-העצמאות יצא לחולדה וחזר לגדודו בפלמ"ח, גדוד "הפורצים" בחטיבת "הראל", ונודע כאיש פלמ"ח טיפוסי בעל קול ערב ולשון חדה. הקרב הראשון שהשתתף בו במלחמת-העצמאות היה בג'יבליה, ואחר-כך לחם באבטחת שיירות לירושלים, בקרבות בסביבות גזר, בשער הגיא, הקסטל וקרית ענבים, לקראת סוף אפריל 1948 נערך בגזרת ירושלים מבצע "יבוסי", שנועד ליצור רצף טריטוריאלי עברי בתוך העיר ובין ירושלים והיישובים שבצפונה. לצורך המבצע הועברה חטיבת "הראל" לירושלים ובליל 22-23 באפריל יצאו כוחותיה לתקוף את שועפת, בית-איכסא ונבי-סמואל. תנועת הכוח לנבי-סמואל ארכה זמן רב וההסתערות החלה עם שחר. נוכח אש האויב נאלץ הכוח לסגת ובנסיגה הקשה לאור היום היו נפגעים רבים. בקרב זה נפל, ביום י"ד בניסן תש"ח (23.4.1948), בשעת חיפוי בעת שהפעיל מקלע "שפנדאו". הובא למנוחת-עולמים בבית- הקברות הצבאי בקרית ענבים.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!