שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  דב דורי דונדושנסקי

  חלל פעולות איבה
  נהרג בפעולת איבה ביום כ"ט באדר תשכ"ח (29/03/1968)
  מידע כללי

  נפטר לאחר השירות ב ()
  בן 57 במותו
  הורים: זהבה וצבי
  יישובים: מסדה
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  מסדה
  גורדוניה
  מידע כללי

  נהרג בפעולת איבה ביום כ"ט באדר תשכ"ח (29/03/1968)
  בן 57 במותו
  התגורר ב: מסדה
  מקום אירוע: מסדה
  הובא למנוחת עולמים ב: מסדה
  שורה: 2
  דב מונצח באנדרטה בהר הרצל בלוח מס 38

  סיפור חייו

  דב, בן זהבה (לבית אדלמן) וצבי דונדושנסקי, נולד בכ"ז באלול תרע"א (20.09.1911) בידיניץ, בסרביה. למד בתלמוד תורה ובבית הספר "תרבות" בעיירה. בנעוריו היה פעיל בתנועת הנוער "גורדוניה", וחבר בהכשרה של קיבוץ "מסדה" ליד העיירה בלצי בבסרביה.

  דב עלה לארץ עם חבריו בשנת 1932 ובתחילה היה פעיל בתנועת "גורדוניה". בימי חומה ומגדל, בשנת 1937, עבר לקיבוץ מסדה בעמק הירדן, שם היה בין מקימי ענף גידול הבננות.

  הוא נמנה על האנשים שהלכו בעקבות "הידיד", אורד וינגייט, ולמד ממנו רבות בנושאי לחימה והגנה. דב השתתף גם בסלילת כביש עפולה - צמח. הוא נשא לאישה את ריבה לבית רויזמן והיה אב לשני ילדים: יונה וצבי, שנקרא על שם אביו של דב.

  דב היה איש תרבות וחבר פעיל במקהלת הקיבוץ. הוא ביים הצגות, כתב שירים ומחזות ורקד להפליא. דאג להביא לקיבוץ הצגות ומופעי תרבות, ונהג לארח בביתו הצנוע את השחקנים. כל אותן שנים המשיך דב לעבוד בענף הבננות, כשהוא רוכב לעבודה על אופניו מדי יום. גם התמיד לחפש שימושים חדשים לפרי ולגזע. בשנות ה- 50' הוא ליווה את המשלוח הראשון של בננות, שיצא בדרך הים לאודסה, ברית המועצות.

  ביום שישי, כ"ט באדר תשכ"ח (29.03.1968), יצא דב לעבודה במטע הבננות כרגיל. בשעה 08:00 עובדי הבננות עלו על עגלת הטקרטור ונסעו לאכול ארוחת בוקר בקיבוץ. בדרך עלו על מוקש, שהוטמן במרחק של קילומטר אחד מנהר הירמוך. בפיגוע נהרגו ארבעה אנשים ובהם דב, וארבעה נוספים נפצעו.

  דב היה בן 57 במותו. הותיר אחריו אישה מנישואים שניים, לובה הלברט לבית פרידמן, שני ילדים ושני נכדים, כמו גם שני בנים של אישתו השניה: פימה וארקדי הלברט. הובא למנוחות בבית העלמין בקבוצת מסדה.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!