שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  זאב רוטמן

  נפל ביום כ"א באייר תש"א (18/05/1941)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"א באייר תש"א (18/05/1941)
  בן 21 במותו
  יחידה: מחתרות
  הורים: יוהנה ומקס
  יישובים: קריית ענבים
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  קריית ענבים
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום כ"א באייר תש"א (18/05/1941)
  בן 21 במותו
  יחידה: מחתרות
  הורים: יוהנה ומקס
  יישובים: קריית ענבים

  סיפור חייו

  בן יוהנה ומקס. נולד בשנת 1920 בברלין, גרמניה. הוריו האמידים שלחוהו ללמוד בבית ספר עברי ומגיל צעיר גילה חוש מפותח לטכניקה. היה חבר בתנועת הנוער "מכבי הצעיר" ועם חברים מתנועה זו יצא לשנת הכשרה. שם התבלט בפעילות חברתית נמרצת, ובין השאר הוציא לאור עלון וטרח להפיצו בין חברי ההכשרה לאחר שהתפזרו לבתיהם. בשנת 1936 עלה לארץ ישראל בעליית הנוער וקיבל הכשרתו בקיבוץ קריית ענבים. וכך תיאר אותו חברו מעליית הנוער: "... זאב היה בעל קומה בינונית, בעל מבנה גוף מוצק ובריא, בלונדי ולחייו סמוקות ודשנות, לחיי מלח אכול רוחות-ים, ודיבורו שוטף ומהיר". הוא היה חברותי מאוד, נעים הליכות ובעל כשרונות בתחומים שונים. עם גמר שנות הכשרתו בקריית ענבים רצו הוריו שימשיך לימודיו בטכניון ובכיוון נטייתו הטכנית אבל הוא סירב לעשות זאת משום שמצא את הדבר מנוגד לרעיון החלוצי. הוא הצטרף לקבוצת "במעלה" של גורדוניה גרעין-התיישבות שעשה הכשרתו בקריית ענבים. לאחר רצח החמישה ב"הר הרוח" שבקרבת מקום (9.11.1937) והקמת קיבוץ מעלה החמישה לזכר החללים נעשה זאב אחראי לאיתות ולאלחוט, היה למקשר בין הקבוצה לגורמי-חוץ וכעבור חצי שנה קיבל על עצמו תפקיד כאחראי לענייני הבטחון. עקב תפקידו זה עשה זמן רב בדרכים אך המשיך לשמור קשר הדוק ואישי עם חבריו בקבוצה. ביום כ"א באייר תש"א (18.5.1941) יצא בשליחות ה"הגנה" בקבוצת "כ"ג יורדי הסירה" שמטרתם היתה פיצוץ בתי הזיקוק בטריפולי שבלבנון. הפעולה לא בוצעה וסיבת הדבר לא נודעה עד היום. כל הלוחמים לא שבו לבסיסם וגם עקבותיהם לא נודעו. כתב עליו אחד מחבריו: "יום לפני נסיעתו ראיתיו לאחרונה. שוחחנו קצרות אך ראיתי כי הוא דרוך כולו לקראת המשימה שקיבל על עצמו. הוא ידע היטב את הסכנות שלפניו ולמרות הידיעה הברורה הזאת היה נלהב וגאה כי זכה שיטילו עליו תפקיד כל כך אחראי. זאב החולם והנלהב ראה גם בתפקיד המסוכן, אך נעלה תכלית חיים. אהבתו לארץ, לקבוצה, מצאה לה ביטוי נאמן ביותר בשליחות זו".

  חמש שנים לאחר האסון הוסר הלוט מעל מצבת הזיכרון שהוקמה במעלה החמישה לזכרו של זאב; שמו גם חקוק בין שאר חבריו לפעולה זו באנדרטה לזכרם שהוקמה בבית הקברות הצבאי על הר הרצל בירושלים. זכר הכ"ג מונצח בבית הספר לקציני ים בעכו, הקרוי על שמם, וכן קרויים על שמם רחובות ברחבי מדינת ישראל.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!