שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  זכריה-אריה-לייב רוקמן

  נפל ביום ו' באב תש"ח (11/08/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום ו' באב תש"ח (11/08/1948)
  בן 33 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: רעננה (חלקה צבאית)
  הורים: יוכבד ושמואל
  יישובים: רעננה
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  רעננה
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום ו' באב תש"ח (11/08/1948)
  בן 33 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: רעננה (חלקה צבאית)
  הורים: יוכבד ושמואל
  יישובים: רעננה

  סיפור חייו

  בן יוכבד ושמואל, נולד בשנת 1915 בעיר לאסק שליד לודז', פולין, להורים שניהלו מפעל ביתי לתעשיית גרבים ואנפילאות. אחרי שסיים את בית-הספר היסודי הצטרף לעבודת הוריו והתמחה במקצוע. בנעוריו היה חבר "השומר הצעיר" בעיירה. בשנת 1933 הצטרף לקיבוץ-הכשרה של "גורדוניה" בטומשוב. בשנת 1935 עבר להכשרה של הקיבוץ המאוחד בוישקוב ועבד במנסרה. בשנת 1937 עלה ארצה, ונשא לאישה את אלה חברתו להכשרה. הזוג התיישב ברעננה, ובמרוצת השנים נולדו להם בן ובת. הוא נתנסה בקשיי החיים של פועל בפרדסים ובחוסר-עבודה. כל עמל לא היה קשה בעיניו בעבודה למען משפחתו והוא נחשב לפועל מעולה. בתקופת המשבר בפרדסנות, בימי מלחמת-העולם השנייה, עבד שנים אחדות במחנות הצבא הבריטי ומשנת 1944 ואילך - במקצועו בבית-החרושת "לודזיה". עם צמצום העבודה בתעשייה זו חזר אל המושבה ואחרי לבטים בחיפוש עבודה הצטרף לקבוצת חופרי יסודות וקיווה שמעתה יוכל לבסס את קיום משפחתו, והנה פרצה מלחמת-העצמאות.

  זכריה-לייב היה חבר ה"הגנה" מזמן בואו לארץ ובחורף תש"ח, בפרוץ מלחמת-העצמאות, השתתף בשמירה ובהגנה, ומאז גיוסו וצירופו לחטיבת "אלכסנדרוני" - גם בקרבות קאקון, ג'לג'וליה ועוד. באחרונה נשלח לעמדה בכפר סבא הערבית. בליל ו' באב תש"ח (11.8.1948) תקפו העיראקים את העמדה בכוחות מרובים משלושה צדדים. זכריה-לייב רץ להוציא חבר פצוע מתחום האש ותוך כדי כך נפגע בצרור כדורים ונפל. הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי ברעננה.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!