שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יאיר ישראלי

  נפל ביום י"א באייר תש"ח (20/05/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום י"א באייר תש"ח (20/05/1948)
  בן 19 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חטיבת גולני
  מקום מנוחתו: כפר יהושע (חלקה צבאית)
  הורים: יונה ומנחם
  יישובים: כפר יהושע
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  כפר יהושע
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום י"א באייר תש"ח (20/05/1948)
  בן 19 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חטיבת גולני
  מקום מנוחתו: כפר יהושע (חלקה צבאית)
  הורים: יונה ומנחם
  יישובים: כפר יהושע

  סיפור חייו

  בן יונה ומנחם, נולד ביום י"א באייר תרפ"ח (1.5.1928) בכפר יהושע. בן למשפחה חקלאית חלוצית שהיתה מראשוני המתיישבים במקום. מילדותו השתתף בעבודת המשק בדאגתו להוריו העובדים קשה. הוא התעניין במנגנון של כל מכונה, ובמשך הזמן קנה לעצמו ידיעה במכונאות. הוא סיים את בית-הספר בכפר, אך לא הסתפק בידיעות שרכש ושאף ללמוד ולדעת עוד ועוד. בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הערב והלילה ישב ולמד והיום היה קודש לעבודת המשק. יאיר היה חבר פעיל ומדריך ב"נוער העובד" ובה"הגנה", נשלח לקורסי מ"כים של חי"ש, סיירות, וחובשות במסגרת ה"הגנה". מטעם ה"הגנה" הדריך ואימן את הנוער בכפר. היה מסור למשקו בכל נפשו, אך כשהוטלה עליו החובה להתגייס לנוטרות הלך בלי היסוס על אף חוסר ידיים עובדות במשק. בהיותו נוטר באופן רשמי השתמש בתפקידו זה לאימונים של בני נוער והדרכתם בקנה-מידה רחב.

  בתחילת דצמבר 1947, עם התגייסותו לחטיבת "גולני", נתמנה למפקד כיתה והיה יוצא מדי פעם עם כיתתו לאחת הנקודות המסוכנות בסביבה. כל תפקיד - כפי שמעיד עליו אחד ממפקדיו - היה ממלא בשלמות, ברצינות ובנאמנות. היה חסון, יפה-תואר, חבר טוב, אחראי, בעל משמעת, וכמפקד - מסור לפקודיו - כעדותם של חברים ומפקדים כאחד. עם תום הקרבות בסביבות משמר העמק הועבר לקורס מפקדי סיירים ליד הרצליה. ביום י"א באייר תש"ח (20.5.1948), יום אחד לאחר שרוכזו חניכי הקורס במחנה תל ליטווינסקי, הופצץ המחנה על-ידי מטוס אויב ויאיר נפל מפגיעת רסיס פצצה. הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בכפרו, כפר יהושע.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!