שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יואב ברקאי

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום י"א בתשרי תשל"ד (07/10/1973)
  מידע כללי

  נפל ביום י"א בתשרי תשל"ד (07/10/1973)
  בן 33 במותו
  דרגה: סגן
  יחידה: חיל שריון
  מערכה: יום הכיפורים
  מקום מנוחתו: עין חרוד איחוד
  הורים: רחל ומשה
  יישובים: עין חרוד איחוד
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  עין חרוד איחוד
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום י"א בתשרי תשל"ד (07/10/1973)
  בן 33 במותו
  דרגה: סגן
  יחידה: חיל שריון
  מערכה: יום הכיפורים
  מקום מנוחתו: עין חרוד איחוד
  הורים: רחל ומשה
  יישובים: עין חרוד איחוד

  סיפור חייו

  יואב, בן רחל ומשה ז"ל, נולד ביום י"ח באב ת"ש (22.8.1940) בקיבוץ עין-חרוד איחוד. הוא למד בבית-הספר היסודי ואחרי-כן סיים את לימודיו התיכוניים בבית-הספר המשותף בעין-חרוד. כנער היה יואב חברותי ואהוב על הכול. הוא היה שובב, אך עם זאת ביקש תמיד לקבל לידיו תפקיד שיש עמו סמכות ואחריות ומילא אותו ביסודיות. היה פעיל בוועדות שונות בבית-הספר, וזו הייתה התחלת מעורבותו בפעילות ציבורית בקיבוץ. הוא היה חבר בתנועת הנוער העובד ובנעוריו הדריך מטעם התנועה בישובי חבל-תענך. הוא בלט בדרך-מחשבתו העצמאית ולא נרתע מלעמוד על דעתו ואף להתמודד עם מבוגרים בעניינים שקבע עמדה נחרצת לגביהם. הוא היה חובב ספורט וריקודים והיה פעיל באירועים תרבותיים בחברת-הילדים ובקיבוץ בכלל.

  יואב גויס לצה"ל בתחילת נובמבר 1958 והוצב בחיל-השריון. לפני הגיוס עבר בהצלחה מבדקי-טיס, אך ויתר על החלום להיות טייס, מתוך התחשבות ברגשותיהם של הוריו, ששכלו את אחיו הטייס, עמרם ברקאי, כשהיה יואב בן ארבע-עשרה. לאחר הטירונות ולאחר שהשתלם בקורס מפקדי טנק ה"סנטוריון", הוסמך כמש"ק טנק "סנטוריון".

  אחרי שסיים את השירות הסדיר בדרגת סמל-ראשון, נקרא לתקופות של שירות מילואים. בגלל חוסר בקצין, מינה אותו מפקדו בגדוד המילואים לתפקיד מפקד מחלקת טנקים. מפקדו העיד עליו, כי תוך זמן קצר "השתלט" יואב על המחלקה והיה בין מפקדי המחלקות הטובים בגדוד. לאחר שהשתתף במלחמת-ששת-הימים, נשלח יואב לקורס קציני שריון ונתמנה מפקד מחלקת טנקים. עם שובו לקיבוץ עין-חרוד, נכנס יואב במרץ האופייני לו לחיי העבודה והחברה בקיבוץ. הוא החל לרכז את ענף הפלחה והתמסר לעבודה בלהט רב ובלב חפץ. יוזמתו הברוכה ומסירותו ללא-לאות הביאו את הענף לרמת רווחיות גבוהה ולהישגים מרשימים. במקביל, שימש כרכז התרבות של המשק והיה פעיל בחוג לצילום. בגלל חיפושיו התמידיים אחר אתגרים חדשים נטש לזמן-מה את ענף הפלחה ונעשה מדריך חברת-הנוער בקיבוץ. חניכיו ציינו במיוחד את הצלחתו להקנות להם את ערך העבודה ואת יכולתו המיוחדת לשכנע על-ידי מופת אישי. לאחר שלוש שנות הדרכה, נשא לאישה את ליאורה,אחת מחניכותיו בחברת-הנוער, וחזר במשנה-מרץ לחקלאות. בתחילת שנת 1973 החליט יואב להשתלם בתחום האלקטרוניקה והחל ללמוד בקורסי-ערב לאלקטרוניקה בטכניון - אך לא זכה להשלים את לימודיו. במלחמת יום הכיפורים הגיע יואב עם יחידתו לחזית רמת-הגולן והשתתף בקרבות הבלימה הקשים נגד הסורים. ביום י"א בתשרי תשל"ד (7.10.1973) איים כוח סורי גדול על מערכי החטיבה באזור ציר הנפט ובסיס נפח. יואב וחבריו לגדוד יצאו בכוח של ארבעה טנקים על מנת לנסות לבלום את התקדמות האויב באזור. הם השמידו טנקים של האויב בזה אחר זה ואף ראו את האויב מתחיל לסגת. הצוות המשיך בהסתערות על האויב עד אשר אזלה התחמושת בטנק והוא ספג פגיעה ישירה. לאחר הפגיעה נפל ונהרג תוך כדי הסתערות בכוחותיו האחרונים.

  יואב הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בעין-חרוד. הניח אחריו אישה, שלושה ילדים (שהצעירה בהם נולדה ארבעה חודשים לאחר נפילתו) אב ואחות.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!