שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יואב יקיר

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום י' בתשרי תשל"ד (06/10/1973)
  מידע כללי

  נפל ביום י' בתשרי תשל"ד (06/10/1973)
  בן 22 במותו
  דרגה: סגן משנה
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: כפר רופין
  הורים: מאשה ואברהם
  יישובים: בית שאן, כפר רופין
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  בית שאן
  כפר רופין
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום י' בתשרי תשל"ד (06/10/1973)
  בן 22 במותו
  דרגה: סגן משנה
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: כפר רופין
  הורים: מאשה ואברהם
  יישובים: בית שאן, כפר רופין

  סיפור חייו

  יואב, בן מאשה ואברהם, נולד ביום ג' בכסלו תשי"ב (2.12.1951) בכפר-רופין. הוא למד בבית-הספר היסודי בקבוצה ואחרי-כן סיים את לימודיו התיכוניים בבית החינוך לילדי הקבוצות בנוה-איתן. יואב היה תלמיד חרוץ ושקדן, אחראי ומסור. הוא ניחן בכישרונות רבים ומחנכו העיד עליו, כי לא היה כמעט תחום שלא הצטיין בו - גם בהומניסטיקה וגם במקצועות הריאליים. במיוחד אהב ספרות ושירה עברית ואף שלח ידו בכתיבת שירים ופזמונים. הוא היה חובב ספורט והצטיין בריצות ארוכות ובמשחק הכדורגל, ונמנה עם קבוצת הכדורגל של הקיבוץ. כמו כן היה חבר בחטיבת הנוער של איחוד הקבוצות והקיבוצים ("הנוער העובד") והדריך בקן "הנוער העובד" בבית-שאן. יואב היה בחור חברותי ואהוב מאוד על הכל. למרות שהתבלט בחברה, לא התנשא על פני חבריו. להיפך, הוא התייחס בחביבות ובלבביות לכל אדם. בשעת הצורך ידע להגן על חבריו ולעמוד לצדם. הוא אהב להשתעשע ולשעשע - הופיע לעתים, בהצלחה מרובה, כבדרן וכזמר באירועים שונים בקיבוץ - אך עם זאת, הצטיין ביחס רציני ללימודים ולבעיות החברה והמדינה. בדרך-כלל הקדיש את זמנו הפנוי לקריאה, ומגיל ארבע עשרה התמודד בכתיבת יומן. ביומנו ניכרו הקווים הבולטים באישיותו: בהירות מחשבה ועושר ביטוי, כושר ניתוח ונפש פיוטית, בגרות ועמקות, חיבה לזולת ואהבת העם והארץ. אלה בלטו גם במכתבים, שהרבה לכתוב כשעשה בשירות הצבאי. הוא היה בן נאמן ומסור להוריו ואהב את הפגישות המשפחתיות בחדרם. בכל לבו היה קשור למשפחתו, גם לקרובים וגם לקרובים-רחוקים.

  יואב גויס לצה"ל בסוף אוקטובר 1969 והתנדב לחיל-האוויר. לאחר הטירונות החל להשתלם בקורס טיס, אך עזב את הקורס כעבור שנה בערך. אחרי-כן השתלם בקורס למפעילי ציוד אלקטרוני בחיל-האוויר והתמנה לאיש בקרה באחד מבסיסי החיל. אולם, מאחר שרצה לשרת כחייל קרבי, ביקש לעבור הסבה לחיל-השריון, ואכן מבוקשו ניתן לו. הוא השתלם בקורס מקצועות טנק "סנטוריון" ובקורס מפקדי טנק "סנטוריון" והתמנה למפקד טנק "סנטוריון". אחרי כן השתלם בקורס קצינים ובקורס קציני שריון ונתמנה למפקד-מחלקה ביחידת שריון, ששירתה ברמת-הגולן. הוא חתם לשנת שירות בקבע ואמור היה להשתחרר בסוף אוקטובר 1973 - פחות משלושה שבועות לאחר שפרצה מלחמת יום-הכיפורים. כשפרצה המלחמה, היה יואב עם יחידתו ברמת-הגולן. ביום-הכיפורים, י' בתשרי תשל"ד (6.10.1973), נפגע יואב ונהרג במקום, בקרב הבלימה האכזרי נגד הסורים בקרבת תל א-סאקי. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בכפר-רופין. השאיר אחריו אב, אם ושני אחים. לאחר נופלו הועלה לדרגת סגן.

  במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "במשך שירותו התבלט יואב ביחידה כקצין מצטיין. היה אהוב על חבריו, פקודיו ומפקדיו. חייל נאמן ומסור".

  קיבוצו הוציא לאור חוברת לזכרו, שכלולים בה דברי בני המשפחה והחברים על דמותו.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!