שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יוסף גרוס

  נפל ביום י"ג בתשרי תשל"ד (09/10/1973)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ג בתשרי תשל"ד (09/10/1973)
  בן 21 במותו
  דרגה: סרן
  יחידה: חטיבת גולני
  מערכה: יום הכיפורים
  מקום מנוחתו: בנימינה (חלקה צבאית)
  הורים: שושנה וישראל
  יישובים: אזור, בית חנניה
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  אזור
  בית חנניה
  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נפל ביום י"ג בתשרי תשל"ד (09/10/1973)
  בן 21 במותו
  דרגה: סרן
  יחידה: חטיבת גולני
  מערכה: יום הכיפורים
  מקום מנוחתו: בנימינה (חלקה צבאית)
  הורים: שושנה וישראל
  יישובים: אזור, בית חנניה

  סיפור חייו

  יוסף, בן שושנה וישראל, נולד ביום כ"ו בטבת תשי"ב (24.1.1952) בחדרה ולמד בבתי-הספר היסודיים בבית-חנניה ובבנימינה, ובבית-הספר התיכון 'אורט' בנתניה. הוא היה תלמיד טוב ומקובל על חבריו. מנעוריו היה חברותי מאוד ומוקף תמיד ילדים בני גילו. הוא ניחן בכושר מנהיגות ובסמכות טבעית והיה פעיל בתנועת נוער. משהתבגר הקדיש זמן רב לפעילות ולהדרכה בארגון הנוער העובד והלומד, ובמשך שש שנים היה מדריך במושב בית-חנניה ובאזור. כמו כן היה ספורטאי ואף שיחק בנבחרת הכדורגל של המושב. יוסף נתברך בכשרונות רבים והצטיין בעיקר בציור ובשרטוט. בבית-הספר 'אורט' זכה בתעודת הצטיינות על הישגיו בלימודים בשנה השלישית. הוא היה בן טוב ומסור להוריו, סייע להם תמיד ורחש להם כבוד ואהבה. עוד בצעירותו היה ידוע כנער שתמיד אפשר לסמוך עליו. הוא היטיב לארגן דברים, טיפל ברוב תבונה באחיו ובאחיותיו ונהג להביא להם מתנות. הוא אהב את המושב ושאף להקים בו משק. את אהבתו למושב המחיש על ידי עבודת ההדרכה והטיולים בסביבה.

  יוסף גויס לצה"ל באוגוסט 1970 והוצב לחטיבת 'גולני'. אחרי סיום הטירונות השלים קורס מ"כים ונשלח להדריך חיילים בבסיס הדרכה. מפקדיו עמדו על תכונותיו המצוינות ושלחוהו לקורס קצינים. לאחר שהשלים את הקורס בהצלחה מונה מפקד מחלקה וברבות הימים מונה סגן מפקד פלוגה והגיע לדרגת סגן. הוא היה קצין מצוין, אחראי, דייקן ובעל יוזמה, חביב על מפקדיו ועל פקודיו גם יחד. חיילים זוכרים אותו כמפקד קפדן ודורש הרבה, אך יחד עם זאת דואג לאנשיו, מקפיד על רווחתם ועל זכויותיהם. בחופשות מהצבא, כאשר בא הביתה סייע יוסף לאביו במלאכת הבניין במושב ועזר לאחיו ולאחיותיו הצעירים בלימודיהם. הוא אהב את כל המשפחה, נהג לבקר אצל הסבא והסבתא, אך יותר מכל העריץ את אבי הסבתא, שהוא היה ראשון ניניו. יוסף אהב את חיי הצבא ובבואו לחופשות נהג לשבת עם ההורים ובני המשפחה ולספר להם חוויות מחייו בצבא. ספוריו היו מלאי שמחה, ללא תלונות. לא פעם ולא פעמיים ויתר על חופשת שבת כדי שאחרים יוכלו לצאת לחופשה במקומו. במלחמת יום הכיפורים שירת יוסף בגדוד בחטיבת 'גולני' ברמת הגולן. הוא השתתף בקרבות הבלימה העקובים מדם, כשכוחות חטיבתו נאלצו לעצור בגופם את גלי ההתקפות של הסורים. ביום י"ג בתשרי תשל"ד (9.10.1973), נפגע ונהרג תוך כדי הסתערות על כוח קומנדו של הסורים, ליד מחנה נאפח ברמת הגולן. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בבנימינה. השאיר אחריו הורים וחמישה אחים ואחיות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סרן.

  במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו של יוסף, כי הוא לחם באומץ, בגבורה, במסירות ובהקרבה.

  הוריו ומושב בית-חנניה הוציאו לאור חוברת לזכרו, ובה דברי חברים על דמותו.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!