שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יוסף ג'רידי

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום א' בשבט תש"ח (11/01/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום א' בשבט תש"ח (11/01/1948)
  בן 17 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: ראשון לציון (חלקה צבאית)
  הורים: ידידה ואברהם
  יישובים: ראשון לציון
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  ראשון לציון
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום א' בשבט תש"ח (11/01/1948)
  בן 17 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: ראשון לציון (חלקה צבאית)
  הורים: ידידה ואברהם
  יישובים: ראשון לציון

  סיפור חייו

  בן ידידה ואברהם, בן העדה התימנית, נולד ביום כ"ו באב (9.8.1931) בתל-אביב. ילדותו היתה קשה מבחינה משפחתית וכלכלית. אמו נאלצה לעזוב את בעלה בעת ההריון. יוסף היה אחד התאומים שנולדו לאמו. התאום השני מת בילדותו. מאיר דיזנגוף, ראש עיריית תל-אביב דאז, היה סנדק הילד וגם עזר בחינוכו. כשהיה בן חמש נהרג אביו במאורעות תרצ"ו והנער התחנך ב"תלמוד-תורה" ובבית-היתומים "דיסקין" בירושלים. משם חזר לאמו, שנישאה שנית והתגוררה בראשון לציון. אליעזר-יוסף ניסה לעבוד בכמה מקצועות ולבסוף עבד בבית-חרושת לפתיליות בראשון לציון. היה חבר "הנוער העובד" ונתחבב מאוד על חבריו. כבן 14 הצטרף ל"הגנה" והיה פעיל בשורותיה.

  בפרוץ המלחמה, שירת בחטיבת "גבעתי" ובראשית ינואר 1948 הוצב עם מחלקתו בגן יבנה. ב9- בינואר יצאו שתי כיתות מהמחלקה לסיור באזור כשברשותן שני אקדחים ושני רימונים. ערבים חמושים מהכפר אבו-סווירה הבחינו בהם ופתחו באש לעברם. 11 מאנשי הסיור נהרגו ויוסי ביניהם. גופתו הוחזרה למחרת על-ידי הצבא הבריטי. וביום א' בשבט תש"ח (11.1.1948) הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בראשון לציון. בן 16 שנה ו4- חודשים היה במותו. לאם, שרצתה לעכבו מלצאת לאימונים, אמר: "את רוצה שאחכה עד שהם יבואו להורגני במיטה לעיניך?" ב-24 בינואר פשט כוח "גבעתי" על הכפר אבו-סווירה ופוצץ את בתיו.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!