שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  לוטן יצחקי

  נפל ביום ג' בתמוז תשמ"ב (24/06/1982)
  מידע כללי

  נפל ביום ג' בתמוז תשמ"ב (24/06/1982)
  בן 21 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חטיבת גולני
  מקום מנוחתו: אפיקים
  הורים: חנה ויוסף
  יישובים: אפיקים
  מעגל תנועתי: בני המושבים

  אפיקים
  בני המושבים
  מידע כללי

  נפל ביום ג' בתמוז תשמ"ב (24/06/1982)
  בן 21 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חטיבת גולני
  מקום מנוחתו: אפיקים
  הורים: חנה ויוסף
  יישובים: אפיקים

  סיפור חייו

  בן חנה ויוסף ז"ל, נולד ביום ח' באדר תשכ"א (24.2.1961) באפיקים. אביו של לוטן נולד ברוסיה, ובהיותו בחור צעיר נסע לאמריקה והשתלם שם ב"ישיבה יוניברסיטי". הוא רכש ידיעות בתחום היהדות, ואף חיבר מחקר חשוב על לשון תקופת ההשכלה. בבואו לארץ התיישב האב בקיבוץ אפיקים, והיה מוותיקי החברים בקיבוץ. אמו של לוטן היא בתו של חוקר היהדות יקותיאל נויבאואר הי"ד. בתקופת מלחמת העולם השנייה, בהיותה בחוץ-לארץ, הייתה האם פעילה במחתרת בהולנד. לאחר מלחמת העולם, היא עלתה לארץ והצטרפה לקיבוץ אפיקים.

  לוטן היה בן זקונים להוריו. שניהם טיפחו בו את אהבת הארץ, ובעודו ילד (בן 10 שנים בלבד) לקח אותו אביו לטיול ברגל לאורכה ולרוחבה של הארץ. מאורע זה השאיר רושם עז על לוטן, וגם על כל מכריו ומיודעיו.

  עוד בהיותו ילד התגלו בלוטן סגולות של אמן. ציוריו היו מיוחדים. תמונותיו - חתומות בחותם של לבטים והתמודדות עם עצמו.

  לוטן למד בבית-הספר היסודי שבקיבוץ, והמשיך ללמוד בבית-הספר האזורי של עמק הירדן - "בית ירח". כשסיים שתיים-עשרה שנות לימודים, הוא החליט להתנדב לשנת שירות - עוד לפני גיוסו לצבא. הוא יצא במסגרת גרעין "עודד" למושב אדרת, שבחבל עדולם, והדריך את ילדי המושב. בשעות היום הקדיש לוטן את מרצו ואת זמנו לילדים, ובערבים התפנה לנוער ולמבוגרים שבמקום. כל בני המקום אהבו אותו, וכשהיה פורט על הגיטרה שלו, נקבצו ובאו כל ילדי המושב להצטרף אליו בשירה. לוטן האמין שיש עתיד למושב אדרת, וסמך על יכולתם של התושבים להגשים את אמונתו זאת. הוא מצא נתיבות אל לב הילדים. משך אותם למשימות שלא היו רגילים לעשות לפני כן, ובעצמו חש שלמד באותה שנה "מה שלא למדתי שנים ארוכות בבית-הספר".

  לאחר שנת השירות במושב אדרת התגייס לוטן לצה"ל. הוא הוצב בחטיבת גולני, ולאחר תקופת הטירונות נשלח לקורס מ"כים. השפעתה של תקופת השירות במושב אדרת, כחבר בגרעין עודד, ניכרה גם בעת שירותו כמפקד. הוא לא היה מוכן לקבל דברים כפשוטם, ותמיד שאל והתעניין בנעשה סביבו. זמן קצר לפני פרוץ הקרבות של מלחמת שלום הגליל, הוא סיים את קורס המ"כים והוצב ביחידה.

  ביום ג' בתמוז תשמ"ב (24.6.1982), בקרב על בחמדון נפל לוטן והובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בקיבוץ אפיקים. הוא השאיר אחריו אם, אח ושלוש אחיות.

  בעזרת המשפחה הוקם במושב אדרת בית-תרבות על-שם לוטן. "בית לוטן" נועד לשרת מפעלים חינוכיים ותרבותיים לילדי המושב, ברוח ההדרכה שהשקיע בהם לוטן.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!