שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  מאלק גריפאת

  נפל ביום כ"ח באלול תשס"ב (05/09/2002)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ח באלול תשס"ב (05/09/2002)
  בן 24 במותו
  דרגה: סגן
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: ערב גריפאת
  הורים: סארה ומוחמד
  יישובים: זרזיר (יישוב)
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  זרזיר (יישוב)
  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ח באלול תשס"ב (05/09/2002)
  בן 24 במותו
  דרגה: סגן
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: ערב גריפאת
  הורים: סארה ומוחמד
  יישובים: זרזיר (יישוב)

  סיפור חייו

  בן סארה ומוחמד. נולד ביום 14.6.1978 בכפר גריפאת הסמוך לבית זרזיר, יישוב בדואי בעמק יזרעאל. ילד חמישי להוריו, אח לעווד, רואידה, רוזית, מלכה, חידג'ה, מאהר, דלאל, מנאל ורנין. למד בבית-ספר יסודי בכפרו, והמשיך לחטיבת-ביניים ולתיכון 'עמל 1' בזרזיר, אותו סיים בהצלחה במגמת חשמל-אלקטרוניקה. סיפר מנהל בית-הספר: "הישגיו הלימודיים של מאלק היו טובים, היה ממושמע ומסור, גילה אחריות ומנהיגות, התנהג בכבוד כלפי חבריו התלמידים, המורים וההנהלה. אהב לעזור לזולת."

  מאלק היה קשור מאוד לבני משפחתו, כולם בטחו בו והתייעצו איתו. אביו, איש מג"ב, דאג שבבית לא יחסר דבר, וגידל את ילדיו עם הרבה חום ואהבה. את מאלק דירבן האב ללמוד ולהתקדם בחיים, ומאלק כיבד מאוד את הוריו, וגם אם נתגלה ביניהם ריב ידע לפתור את זה, ולהשכין שלום במשפחה. גם בקרב חבריו הרבים היה מאלק תמיד המנהיג, הדבק המקשר בין כולם. הוא ידע לפתור בעיות לכולם, ועשה זאת בהנאה ובשמחה, כשחיוכו לא מש מפניו.

  במהלך כל שנות לימודיו היה מאלק פעיל חברתי, בבית-הספר, בתנועת 'הנוער העובד והלומד' ובגדנ"ע. בן 14 סיים קורס מ"כים בגדנ"ע, אחר-כך סיים בהצלחה קורס מד"צים (מדריכים צעירים), לימודי מיומנויות לחיי שדה והישרדות. מאלק הדריך במועצה המקומית זרזיר ובמועצה האזורית עמק יזרעאל, בתנועת הנוער ובקייטנות הקיץ.

  סיפר מנהל מחלקת נוער, תרבות וספורט בזרזיר: "מאלק תמיד הפגין מנהיגות צעירה, איכפתיות, הוא נתן כבוד לזולת, התנהג באחריות ובשיקול דעת למופת, פעיל בתחום החברה, התנדב בגדנ"ע ובפעילות הנוער כמדריך צעיר ותרם המון לקהילה הבדואית דרך פעילות הנוער, בכבוד ובנימוס." והוסיף חסן אלהייב, ראש מועצת זרזיר: "מאלק היה פעיל בתנועת נוער שתרם ליישוב ולקהילה ...היתה לו אהדה רבה בקרב בני נוער בגילו, שראו בהתנהגותו מופת."

  מאלק עסק כל חייו בספורט, בתחומים מגוונים. הוא אהב לרוץ, שחה הרבה ואף למד והיה למציל מוסמך. בצעירותו למד קראטה והיה בעל חגורה שחורה. במסגרת הגדנ"ע היה קלע מצטיין, שהשתתף בתחרויות במועדוני קליעה וזכה בפרסים.

  מאלק אהב מאוד לרכב על סוסים. הוא גידל סוס ושמו עביאן, טיפל בו וטיפח אותו. כשהיה מאלק בצבא טיפל אחיו מאהר בסוס. בחופשתו האחרונה של מאלק, ימים אחדים לפני מותו, הוא השתתף עם סוסו בתחרות בכפר מנדה וזכה בתואר אלוף האלופים, לשמחתו ולשמחת כל בני משפחתו.

  בתום לימודיו בתיכון עבד מאלק שנתיים כחשמלאי עם דודו.

  בחודש דצמבר 1998 התנדב מאלק לצה"ל, והחל במסלול הלוחם בגדוד הסיור הבדואי. כבר אז צפה לו רס"ן חיים לוי, מפקד מרחב בדואי צפון, קריירה צבאית: "מאלק מוכר לי כנער אחראי ומסור, בעל מוטיבציה גבוהה להצליח בכל תפקיד שמוטל עליו, ועוד בצעירותו דיבר רבות על כוונתו לפתח קריירה בצה"ל. כפי שהתמיד בפעילותו בכל פעילות נוער, אין לי ספק כי גם בשירותו הצבאי יתמיד בביצוע כל משימה המוטלת עליו בהצלחה, ויישאר זמן רב בשירות."

  ואכן, מאלק הצטיין בשירותו ונשלח לקורס קצינים. בסיום הקורס שירת כמפקד מחלקה ובשנת 2002, כשהחל בשירות הקבע, הועלה לדרגת סגן ומונה לסגן מפקד פלוגה בגדוד חי"ר בצפון רצועת עזה.

  ביום 5.9.2002 נפל מאלק בקרב סמוך לניסנית. מחבל פתח בירי על הג'יפ שבו נסע ופצע אותו קשה. מאלק הועבר לבית-החולים באשקלון, שם נפטר והוא בן עשרים-וארבע. הוא הובא למנוחות בבית-העלמין בבית זרזיר. הותיר אחריו הורים ותשעה אחים ואחיות.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!