שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  מרדכי גלזר

  נפל ביום ט' באייר תש"ח (18/05/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום ט' באייר תש"ח (18/05/1948)
  בן 18 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חטיבת גולני
  מקום מנוחתו: דגניה א (חלקה צבאית)
  הורים: צפורה ואברהם
  יישובים: דגניה א'
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  דגניה א'
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום ט' באייר תש"ח (18/05/1948)
  בן 18 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חטיבת גולני
  מקום מנוחתו: דגניה א (חלקה צבאית)
  הורים: צפורה ואברהם
  יישובים: דגניה א'

  סיפור חייו

  בן צפורה ואברהם, נולד ביום ט"ו באדר תר"ץ (15.3.1930) בעיירה סמרגון הסמוכה לווילנה, פולין. למד בגימנסיה "תרבות" והצטיין בלימודיו. בתקופת הכיבוש הנאצי נכלא במחנות-הריכוז ונענש כמה פעמים על היותו פעיל בקרב שוכני המחנות. הוא נשלח למחנה-השמדה, אך עם הכיבוש האמריקני ניצל ממוות. אמו ושלושת אחיו נרצחו במחנה-השמדה. אביו ואח נוסף הצליחו להגיע לארץ. בגרמניה הצטרף לקבוצת-הכשרה "גורדוניה". עלה לארץ באוניית-המעפילים "התקווה", שגורשה לקפריסין, ומשם הגיע לארץ בשנת 1946 ונעצר בעתלית. מששוחרר נשלח לקבוצת מסדה והיה שם בחבורת "עליית-הנוער". נתקבל כחבר לקבוצה, עבד תחילה כעגלון ואחר-כך - כנהג. היה חבר ב"הגנה". ישר-דרך וגלוי-לב.

  עם פרוץ מלחמת-העצמאות התנדב לשירות בחטיבת "גולני". הסורים פלשו לעמק הירדן ביום 16.5.1948, השתלטו על כמה משלטים באזור, אך נבלמו על-ידי מערך כוחותינו בצמח. ב-18 במאי פתחו הסורים בהתקפה על צמח בסיוע ארטילריה וטנקים. כוחותינו לא עמדו בפני עוצמת ההתקפה הסורית. תחילה נפלה העיירה צמח ולבסוף גם תחנת המשטרה והמגינים נסוגו תחת אש הסורים לעבר דגניה. בקרב זה נפל ביום ט' באייר תש"ח (18.5.1948). הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בדגניה א'.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!