שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  צבי (הרשאלע) פלדמן

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום י"א בתמוז תש"ח (18/07/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום י"א בתמוז תש"ח (18/07/1948)
  בן 17 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: כפר ורבורג (חלקה צבאית)
  הורים: לאה וחיים
  יישובים: כפר ורבורג
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  כפר ורבורג
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום י"א בתמוז תש"ח (18/07/1948)
  בן 17 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: כפר ורבורג (חלקה צבאית)
  הורים: לאה וחיים
  יישובים: כפר ורבורג

  סיפור חייו

  בן לאה וחיים, נולד ביום ו' בכסלו תרצ"א (29.11.1931) בעיר צ'רנוביץ, רומניה ולמד בבית-ספר יסודי. בן עשר היה כשנגזר עליו לשאת בגורלו של יהודי תחת שלטון הנאצים. יחד עם בני משפחתו הוגלה מעירו ונשלח למחנות-ריכוז. מיד הפרידו ביניהם, אביו נלקח למחנה-עבודה וצבי הקטן היה למפרנס המשפחה. יש והיה יוצא לבדו, בחורף האוקראיני האכזר, אל הכפרים ומנסה להשיג מזון למען משפחתו הרעבה ללחם. לא פעם אסרוהו, היכוהו, אולם מיד לאחר שריצה את עוונו חזר לדאוג למשפחה באותה דרך עצמה. בשנת 1944, עם שחרור רומניה על-ידי הסובייטים, חזרה המשפחה לבוקרשט, וכעבור זמן מסוים הגיע גם האב לשם. באותה שנה הצטרף צבי לתנועת "גורדוניה", אשר טיפחה בו את ההכרה הלאומית ואת התשוקה לעלות ארצה, והוא החליט לעלות על אף התנגדות הוריו. בחודש נובמבר 1946 הגיע עם אחיו לחוף המולדת באוניית- המעפילים "הגנה" במסגרת עליית-הנוער ונשלח לבית-הספר החקלאי עיינות. שם התערה בהווי הארץ, והצטיין בלימודים אך לא סיימם. צבי התנדב לתפקידי ביטחון, עבר קורס מ"כים וקבוצתו התיישבה בינתיים בנגב. צבי רצה להצטרף אליהם, אך לא שיחררוהו. לבסוף עלה הדבר בידו. היה פעיל בקבוצה וחבר המזכירות שלה.

  בפרוץ הקרבות אץ לפעולות כלוחם בחטיבת הנגב, על אף התנגדות הקבוצה. בליל 17-18 ביולי 1948, נערך מבצע "מוות לפולש", במגמה לפרוץ את הדרך לנגב, כקביעת עובדה לקראת ההפוגה הקרבה. במסגרת המבצע הוטל על חטיבת הנגב לכבוש את משלטי כאוכבה וחוליקאת. ההתקפה נכשלה והכוחות נאלצו לסגת. בקרב על חוליקאת נפצע ברגלו, אך המשיך להילחם ונפצע שנית בבטנו. חברו לקבוצה ניסה לגררו, אך צבי התנגד וביקש כי ישאירוהו בשדה, ושם מת. ביום ד' בכסלו תש"ח (6.12.1948) נקבר ברוחמה.

  ביום י"א בתמוז תש"י (26.6.1950) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בכפר ורבורג.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!