שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  צבי כהן

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום י"ג באדר ב' תש"ח (24/03/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ג באדר ב' תש"ח (24/03/1948)
  בן 20 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: צפת (חלקה צבאית)
  הורים: רחל ואליעזר
  יישובים: דגניה א'
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  דגניה א'
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום י"ג באדר ב' תש"ח (24/03/1948)
  בן 20 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: צפת (חלקה צבאית)
  הורים: רחל ואליעזר
  יישובים: דגניה א'

  סיפור חייו

  בן רחל ואליעזר, נולד ביום ב' בניסן תרפ"ח (23.3.1928) בעיר בנדין, פולין. עוד בילדותו עברו עליו תלאות הכיבוש הנאצי. הוא הובל ברכבת סגורה למחנה-השמדה, קפץ ממנה וברח. נתפס ושוב נמלט. הוא הועבר ממחנה-מוות אחד למשנהו ותחנתו האחרונה היתה במחנה בוכנוואלד. גם שם התענה קשה, אך ברצון חיים כביר התגבר על הכל והחזיק מעמד. אחרי השחרור עבר לאיטליה ובשנת 1945 העפיל לארץ-ישראל באונייה "מטרואה". המעפילים נתפשו בידי הבריטים והועברו למחנה עתלית. לאחר זמן שוחרר מהמחנה והגיע ישר לכפר-הנוער בן שמן. בבואו היה קטן, רזה ותשוש, אך תוך חודשים מעטים התפתח לעלם בריא וחסון. למד ועבד במשק והתמחה בייחוד ברפתנות. צבי הצטרף לגרעין "הנוער העובד" שיצא להכשרה מגויסת לדגניה א' (קבוצת "החושלים"), וזכה בשבחים על עבודתו במשק, אך בשל המצב בארץ הצטרף לשורות ה"הגנה".

  מראשית מלחמת-העצמאות השתתף בפעולות הפלמ"ח ובקרבותיו בגליל העליון והמזרחי. כלוחם בחטיבת "יפתח" השתתף בהגנת עין זיתים וצפת היהודית בעודה בצבת ערבית- בריטית. בעומדו על המשמר ליד המחסום לפני החלק הערבי נפצע בבטנו מכדור צלף ואחרי שישה ימי ייסורים בבית-החולים מת ביום י"ג באדר ב' תש"ח (24.3.1948). הובא למנוחת- עולמים בבית-הקברות הצבאי בצפת.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!