שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  ציון אוחנה

  חלל פעולות איבה
  נהרג בפעולת איבה ביום ב' בטבת תשס"ב (17/12/2001)
  מידע כללי

  נפטר לאחר השירות ב ()
  בן 45 במותו
  הורים: אסתר ומרדכי
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נהרג בפעולת איבה ביום ב' בטבת תשס"ב (17/12/2001)
  בן 45 במותו
  התגורר ב: אדם
  מקום אירוע: כפר ג'בע בשומרון
  הובא למנוחת עולמים ב: גבעת שאול
  גוש: 9 חלקה: 9 שורה: 24
  הותיר: אם, שתי בנות ובן, שבעה אחים ואחיות
  ציון מונצח באנדרטה בהר הרצל בלוח מס 61

  סיפור חייו

  ציון, בן אסתר ומרדכי אוחנה, נולד במושב בית נחמיה בכ"ו באב תשט"ז (03.08.1956). בן למשפחה ברוכת ילדים, ולו שמונה אחים ואחיות. בילדותו עבר עם משפחתו לירושלים, בה גדל והתחנך.

  כבר כילד נתגלו כישוריו האמנותיים של ציון ובהם אהבתו לציור, ולפיסול בחימר ובקרמיקה. את דרכו האמנותית החל במתנ"ס השכונתי בבקעה, שם גם זכה במילגה ללימודי ציור בבצלאל.

  ציון למד בבית הספר היסודי "ענף החיים" בשכונת בקעה, ובתיכון "קריית נוער". אחר כך למד בסמינר הדתי למורים "מכללת ליפשיץ" והוסמך כמורה.

  את שירותו הצבאי עשה ציון בתור מש"ק חינוך. בתום השירות בצה"ל חזר למתנ"ס – הפעם בתור מדריך לפיסול בחימר ובקרמיקה. כן עבד כמורה בחינוך מיוחד בבית הספר של תנועת הנוער העובד והלומד.

  בקיץ 1985 החל ציון לעבוד במשרד מס הכנסה בירושלים. הוא מילא מספר תפקידים, בהם מפקח מס במינהל האזרחי בבית אל, חוקר באגף לחקירות חוץ במשרדים בירושלים, ומפקח בכיר באגף לביקורת פנים. בשנת תשנ"ט (1999) זכה בפרס המנכ"ל של משרד האוצר, כעובד המצטיין לשנה זו.

  לאחר גירושיו עבר להתגורר, בשנת 2001, ביישוב הקהילתי אדם, השוכן באזור צפון ירושלים. ציון, צייר חובב כל חייו, ביקש מעתה להתמקד במלאכת הציור וחלם להציג את אוסף ציוריו, כשישים במספר, בגלריה העירונית בירושלים.

  חלום זה נגדע באכזריות עם הירצחו של ציון ביום שני, ב' בטבת, נר שמיני של חנוכה תשס"ב (17.12.2001). הוא נרצח על ידי שלושה מתושבי הכפר ג'בע, הסמוך לאדם. אחד מהשלושה, שאדי קעיד, הוביל את ציון בעורמה לכפר ג'בע, שם המתינו שני רוצחים נוספים שרצחוהו באכזריות, שדדו את רכבו וטמנו את גופתו במחילה עמוקה וצרה שחפרו מבעוד מועד. על מנת למנוע אפשרות של מציאת הגופה, הם הניחו על פתח המחילה פגרים של כבשים.

  רק כעבור שבוע של חיפושים אינטנסיביים וחקירה מאומצת של כוחות הבטחון נמצאה גופתו של ציון, והוא הובא למנוחת עולמים בירושלים.

  בן 45 במותו. ציון הותיר שלושה ילדים - ניצן, מעין ושירן, אם, ארבעה אחים ושלוש אחיות. הובא למנוחות בבית העלמין בגבעת שאול, ירושלים.

  במקום עבודתו האחרון של ציון, משרד מס הכנסה בירושלים - האגף לביקורת פנים, נחנך בית כנסת על שמו, ונערכה ישיבת זכרון מיוחדת במלאת חודש להירצחו.

  חלומו של ציון, להציג את ציוריו, הוגשם ביום השנה למותו. בחנוכה תשס"ג, ביום 03.12.2002, נפתחה תערוכה ובה מבחר מציוריו בגלריה העירונית בירושלים.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!