שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  רם (רחמים,רמי) כהן

  נפל ביום י"ט בתשרי תשל"ד (15/10/1973)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ט בתשרי תשל"ד (15/10/1973)
  בן 27 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: קרית שאול (חלקה צבאית)
  הורים: צפורה וציון
  יישובים: תל אביב-יפו
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  תל אביב-יפו
  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נפל ביום י"ט בתשרי תשל"ד (15/10/1973)
  בן 27 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: קרית שאול (חלקה צבאית)
  הורים: צפורה וציון
  יישובים: תל אביב-יפו

  סיפור חייו

  רם (רחמים, רמי), בן צפורה וציון, נולד ביום ט"ז באדר א' תש"ו (17.2.1946) על הר הצופים בירושלים. הוא למד בבית-הספר היסודי על-שם דוד רמז ביהוד ואחרי-כן המשיך בלימודיו בבית-הספר המקצועי "אורט" ביפו, במגמה של חשמל. רמי נמנה עם חניכי תנועת הנוער העובד והלומד, והיה חבר פעיל, המתנדב לכל משימה. הוא היה חובב ספורט נלהב ובעיקר אהב אתלטיקה קלה וקליעה למטרה. הוא הרבה לעסוק במלאכת-יד, בהתקנת מכשירים, בהרכבתם ובפירוקם. אך יותר מכל אהב לצלם. מימי מלחמת ששת הימים נאספו באלבומו תצלומים רבים, שצילם בשעת הקרבות. הוא עבד ביחידת התחזוקה במלון "אוויה", והממונים עליו שיבחוהו על מסירותו, על נאמנותו, על אחריותו ועל מרצו הרב. רמי היה חברותי מאוד, קל להתיידד, אוהב חברה ומכניס אורחים. ותרן היה וסלחן, רחק מריב וממדון, ושקד על השכנת שלום בין ידידיו. הוא היה צנוע ונחבא אל הכלים, סלד מהתנשאות, ואהב את הפשטות. את בני משפחתו אהב מאוד, והיה בן נאמן להוריו, בעל מסור לאשתו ואב אוהב את ילדיו.

  רמי גויס לצה"ל בתחילת נובמבר 1963 והוצב לחיל השריון. לאחר הטירונות השתלם בקורס מ"כים. הוא היה חייל טוב, אחראי ומסור, ואהוד על חבריו. בתעודת השחרור שנתנה לו לרגל שחרורו מהשירות הסדיר, ציינו מפקדיו כי רמי מילא את תפקידיו לשביעות רצונם המלאה.

  במלחמת ששת הימים גויס והשתתף בקרב ההבקעה ברפיח. בעת הלחימה נפגעו מספר זחל"מים ביחידתו, החלו לבעור ותחמושתם החלה להתפוצץ. הוא התנדב לחלץ את הפצועים מתוכם, ומפקדיו שיבחוהו על אומץ-לבו ועל רוח ההתנדבות שלו. כשפרצה מלחמת יום-הכיפורים התגייס רמי, נשלח לחזית בסיני והשתתף בקרבות הבלימה נגד המצרים. ביום י"ט בתשרי תשל"ד (15.10.1973) בקרב על טיהור הדרך למעוז "בודפשט" בגזרה הצפונית, נפל רמי בקרב. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בקרית-שאול. השאיר אחריו אישה, בן ובת, אב, שני אחים ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל. על כי גילה גבורה במילוי תפקיד קרבי, תוך חירוף-נפש, הוענק לו "עיטור העוז". וזה תיאור המעשה: "ביום 15 באוקטובר 1973 שירת סמל רם כהן ז"ל בתפקיד סמל מחלקת זחל"מים, אשר נעה על הציר למעוז 'בודפשט'. תוך כדי תנועה נתקלה המחלקה במארב מצרי ומפקד המחלקה נפגע. סמל רם כהן ז"ל נטל את הפיקוד על הזחל"ם ופינה בו את מפקד המחלקה הפצוע. הוא שב מיד עם הזחל"ם למקום המארב והחל לפנות פצועים אל נקודת הפינוי, וכל זאת תחת אש יעילה של האויב, מטווחים קצרים. סמל רם כהן ז"ל המשיך בפעולת פינוי הפצועים תוך שהוא מפעיל נשק הזחל"ם, מכוון את הנהג ומסייע לפצועים לעלות על הזחל"ם. פעולות אלה ביצע מספר פעמים. בפעם האחרונה, כשהגיע למקום המארב לפנות פצועים נוספים, נפגע תוך-כדי ירי ונהרג. במעשיו אלה גילה סמל רם כהן ז"ל עוז-רוח, יזמה ואחוות-לוחמים".


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!