שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  שמואל (שמוליק) חרמוני

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום ה' בתמוז תש"ח (12/07/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום ה' בתמוז תש"ח (12/07/1948)
  בן 34 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חטיבת גולני
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: כפר יחזקאל (חלקה צבאית)
  הורים: אסתר ויוסף
  יישובים: בית יוסף (מושב), חניתה, עין חרוד איחוד
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  בית יוסף (מושב)
  חניתה
  עין חרוד איחוד
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום ה' בתמוז תש"ח (12/07/1948)
  בן 34 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חטיבת גולני
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: כפר יחזקאל (חלקה צבאית)
  הורים: אסתר ויוסף
  יישובים: בית יוסף (מושב), חניתה, עין חרוד איחוד

  סיפור חייו

  בן אסתר ויוסף, נולד ביום ט"ז בניסן תרע"ד (12.4.1914) בכפר זלנה, פולין. אחרי שנות לימוד ופעילות בתנועת "גורדוניה" ולמען הקרן-הקיימת-לישראל במחוזו (במזרח גליציה) ואחרי שירותו בצבא פולין, עלה ארצה ב-1938. עם בואו הצטרף לקבוצת שימרון ליד נהלל, התגייס לנוטרות ושירת 5 שנים. הוא עבר קורס מ"כים וקורסים נוספים והיה מדריך בבית יוסף ואחר-כך בנפת עין חרוד. שם שירת זמן-מה גם כאפסנאי. עם קבוצת שימרון עלה לחניתה והשתתף שנתיים בשמירתה. אחרי שחרורו מהנוטרות נתמנה פקיד הצרכניה בכפר יחזקאל. הקדיש את זמנו הפנוי להדרכה, ניצח על מקהלה, השתתף בחיי החברה ונתחבב על הבאים איתו במגע בהדרכה, במיקח וממכר ובשאר תחומי החיים במקום. הוא נשא אישה, רכש צריף ומשק ושקד לבנות פינת-שלווה לאישתו ולשני ילדיו.

  במלחמת-העצמאות ראה חובה לעצמו להתגייס לשירות פעיל ושירת בחטיבת "גולני". ("מה יהיה אם בני יגדל וישאלני: אבא, בן כמה היית אז בזמן המלחמה;"? "צפורקה אמנם תבכה, אך אני מוכרח ללכת"). לאחר הנסיגה מג'נין התייצב הקו בהפוגה הראשונה ברכסים שמצפון לג'נין. עם חידוש הקרות בתום ההפוגה הראשונה תקפו העיראקים בעוצמה רבה קו זה. נוכח עדיפות האויב נאלצו כוחותינו לסגת וייצבו קו חדש ברכס הגלבוע. כמפקדן של שתי עמדות קיצוניות במשלט מזר על הגלבוע, נקודת-מפתח להגנת העמק המזרחי, עמד שלושה ימים נגד הפגזות והסתערויות וגרם אבידות רבות לאויב, ותוך כדי חיוך למראה נסיגת התוקפים נפגע בכדור בראשו ונפל, ביום ה' בתמוז תש"ח (12.7.1948). הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בכפר יחזקאל.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!