שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  אביגדור קרמרש

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום ז' באייר תש"ח (16/05/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום ז' באייר תש"ח (16/05/1948)
  בן 20 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: בלהה ואברהם
  יישובים: תל אביב-יפו
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  תל אביב-יפו
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום ז' באייר תש"ח (16/05/1948)
  בן 20 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: בלהה ואברהם
  יישובים: תל אביב-יפו

  סיפור חייו

  בן בלהה ואברהם, נולד ביום ב' בתמוז תרפ"ח (20.6.1928) בתל- אביב וקיבל חינוך דתי בבית-הספר היסודי "תחכמוני". אביגדור היה תלמיד מצטיין. קרתה לו תאונה, והוא נאלץ לשכב בבית- חולים שנה ומחצה. משהחלים, למד בכוחות עצמו ובעזרת מורה פרטי, אך לא חזר עוד ללימודים סדירים בבית-הספר. הוא עבד כשליח ומילא תפקידים רבים בקן "גורדוניה" ונודע במסירותו ובפעולתו למען הקרן-הקיימת-לישראל. בעודו צעיר לימים יצא להכשרה בכפר גלעדי ולאחר הקמת קיבוץ מעין ברוך, הצטרף לקיבוץ זה עם יתר חברי הכשרתו. חוויה קשה עברה עליו כשחברו נרצח על-ידי ערבים. לאחר הרצח נעשה רציני יותר, התבגר, ונשא בלבו רצון לנקום את דם רעהו.

  כלוחם בחטיבת הפלמ"ח "יפתח" השתתף בקרבות הגליל. אור ליום 15.5.1948 יצאה פלוגתו לפוצץ גשר על נהר הליטאני. אביגדור פעל כחבלן והצליח: הגשר פוצץ והפלוגה חזרה בשלום לבסיסה. למחרת, ביום ז' באייר תש"ח (16.5.1948), יצאה פלוגתו פעם נוספת להרוס שני גשרים על ואדי עסל ועל החצבני. אל החצבני הלך אביגדור והגיע עד כדי מרחק 50 מטר מן המטרה. החבלנים שכבו במארב והכיתה שנועדה לכבוש את הגשר התקדמה ונתקלה במשוריינים, שפתחו באש על המסתערים. הכיתה השיבה אש, אך נאלצה לסגת. כשקיבלו גם החבלנים את פקודת הנסיגה, נשאר אביגדור שוכב דומם, כי נפצע מכדור שפגע בראשו. חבריו נשאוהו עימם במשך שעה. אביגדור נאנח חסר-הכרה ואחר נדם. נקבר בכפר גלעדי.

  זכרו הועלה בחוברת "על מות" בהוצאת קיבוץ מעין ברוך.

  ביום י"ח בשבט תשי"א (25.1.1951) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנחלת יצחק.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!