שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  אבנר אוסטרובסקי

  נפל ביום ט"ז בתשרי תש"ח (30/09/1947)
  מידע כללי

  נפל ביום ט"ז בתשרי תש"ח (30/09/1947)
  בן 19 במותו
  יחידה: מחתרות
  מקום מנוחתו: פתח תקוה
  הורים: צביה וחיים
  יישובים: פתח תקווה
  קנים/סניפים: ביה"ס מכס פיין
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  פתח תקווה
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום ט"ז בתשרי תש"ח (30/09/1947)
  בן 19 במותו
  יחידה: מחתרות
  מקום מנוחתו: פתח תקוה
  הורים: צביה וחיים
  יישובים: פתח תקווה
  קנים/סניפים: ביה"ס מכס פיין

  סיפור חייו

  בן צביה וחיים. נולד ביום ח' בטבת תרפ"ח (1.1.1928) בתל-אביב. הוא סיים שש שנות לימוד בבית הספר "נצח ישראל" ואחר כך עבר ללמוד ביבנאל, שם למד חצי יום בבית הספר המקומי ובחצי השני עבד במשק דודתו במושב הסמוך "משמר השלושה". לאחר שסיים בהצטיינות את לימודיו היסודיים, חזר לבית הוריו שעברו בינתיים לגור בפתח תקווה, והחל ללמוד בגימנסיה שבמושבה. לאחר שנת-לימודים אחת הורע המצב הכלכלי בבית והוא נאלץ לצאת לעבוד כדי לעזור בפרנסת המשפחה. הוא החל לעבוד אצל מהנדס חשמל בתל-אביב ובערבים למד בבית הספר המקצועי "מקס פיין". בשנת 1945, שנת לימודיו האחרונה בבית הספר, הצטרף לתנועת הנוער העובד. עד מהרה היה לאחד מפעילי הסניף עם המייסדים והמארגנים של הגרעין שהתעתד לצאת להכשרה באשדות יעקב. יחד עם חבריו לגרעין הצטרף ל"הגנה". בתקופת האימונים ב"הגנה" השתתף בין השאר בהפצתו והדבקתו של עלון המחתרת "החומה". לאחר מות אביו הוטל עליו כמבוגר בבני הבית, לשאת בעול פרנסת המשפחה ולפיכך נאלץ לצמצם את פעילותו בתנועה, בגרעין וב"הגנה". בספטמבר 1946 יצא הגרעין להכשרה באשדות יעקב ואבנר נשאר בבית אך שמר על קשר הדוק עם חבריו בהכשרה. באפריל 1947 הצטרף לחבריו ומיד נרתם לעבודה בתפקידים ציבוריים ונבחר להיות חבר מזכירות ההכשרה. בשורות ה"הגנה" הועידו לו מפקדיו תפקידי פיקוד וקורסים אך ביום ט"ז בתשרי תש"ח (30.9.1947) נספה בתאונה תוך כדי עבודתו בקיבוץ. הוא הובא למנוחת עולמים בבית העלמין בפתח-תקווה. הניח אם, אח ואחות.

  אמו הקימה בכפר גנים בית לזכרו הנושא את שמו, "בית אבנר בן חיים". חבריו בקיבוץ יפתח כתבו דברים לזכרו בחוברת "מצבות על הדרך - לזכר חברים".


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  השארו מעודכנים!