שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  אהרן אולישבסקי

  נפל ביום ה' בכסלו תרצ"ח (09/11/1937)
  מידע כללי

  נפל ביום ה' בכסלו תרצ"ח (09/11/1937)
  בן 23 במותו
  יחידה: מחתרות
  מקום מנוחתו: קרית ענבים
  הורים: טוביה
  יישובים: קריית ענבים
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  קריית ענבים
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום ה' בכסלו תרצ"ח (09/11/1937)
  בן 23 במותו
  יחידה: מחתרות
  מקום מנוחתו: קרית ענבים
  הורים: טוביה
  יישובים: קריית ענבים

  סיפור חייו

  בן טוביה. נולד בשנת תרע"ד (1914) בעיר סלונים שבפולין. כבן למשפחת ציונית למד בעירו בבתי הספר העבריים של חברת "תרבות" ובגיל 16 הצטרף לתנועת הנוער הציונית "גורדוניה". בהיותו בן 19 יצא עם חבריו להכשרה חלוצית במקומות שונים בפולין. למרות מחלת הלב שלקה בה, שקע רובו ככולו בעבודה, התנדב לעבודות הקשות ביותר ועבד במרץ ובהתמסרות. אחרי שתי שנות הכשרה עלה אהרן לארץ-ישראל והצטרף לגרעין "במעלה". תחילה עבדו חברי הגרעין בעבודות מזדמנות בפרדסים ואהרן התקשה לעמוד בתחרות עם הפועלים הערבים שהיו מורגלים בעבודות חפירה ועידור. אולם לאט לאט התגבר והתרגל לחיים בארץ. הוא למד ערבית ואנגלית והרגיש עצמו כפועל ותיק. לאחר זמן הצטרף עם חבריו לגרעין לקיבוץ קרית ענבים ליד ירושלים. אהרן היה בחור עליז בעל חוש הומור, חיוך שכן תמיד על פניו. הוא הרבה לשיר וליווה את שירתו בנגינה על הרמוניקה. בקיבוץ עסק בעבודות שונות ולבסוף התמחה בחציבה ובפיצוץ סלעים והיה לחוצב ראשי מטעם הקרן הקיימת לישראל. ביום ה' בכסלו תרצ"ח (9.11.1937) יצא עם עוד שלושה מחבריו בליווי גפיר נושא נשק לעבודות הכשרת כביש גישה לנקודה חדשה שעמדה לקום. כאשר הגיעו ל"הר הרוח", מרחק 5 ק"מ מקרית ענבים, הותקפו מן המארב בידי פורעים ערבים ונהרגו במקום. אהרן וחבריו הובאו למנוחת עולמים בבית העלמין בקרית ענבים.

  על שמו ועל שם חבריו שנהרגו יחד עמו נקרא קיבוץ מעלה החמישה, שהוקם בקרבת מקום הרצח. דברים לזכרם נרשמו בעתונות התקופה ובחוברת שהוציאה תנועת "גורדוניה" לזכרם.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!