שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  רוני (אהרן) וייצנר

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום י' בתשרי תשל"ד (06/10/1973)
  מידע כללי

  נפל ביום י' בתשרי תשל"ד (06/10/1973)
  בן 21 במותו
  דרגה: סגן
  יחידה: חיל שריון
  מערכה: יום הכיפורים
  מקום מנוחתו: קרית טבעון (חלקה צבאית)
  הורים: שושנה ומשה
  יישובים: קריית טבעון
  קנים/סניפים: קן טבעון
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  קריית טבעון
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום י' בתשרי תשל"ד (06/10/1973)
  בן 21 במותו
  דרגה: סגן
  יחידה: חיל שריון
  מערכה: יום הכיפורים
  מקום מנוחתו: קרית טבעון (חלקה צבאית)
  הורים: שושנה ומשה
  יישובים: קריית טבעון
  קנים/סניפים: קן טבעון

  סיפור חייו

  אהרן (רוני), בן שושנה ומשה, נולד ביום י"ד בחשון תשי"ג (2.11.1952) בקרית טבעון. הוא למד בבית-הספר היסודי בקרית טבעון וסיים את לימודיו במגמה הריאלית-ביולוגית בבית-הספר התיכון על-שם גרינברג שבקריה. רוני - כך קראו לו הוריו, חבריו ללימודים, מוריו וידידיו בתנועת הנוער העובד - היה תלמיד מצטיין והשיג הישגים מרשימים במקצוע האהוב עליו, ביולוגיה. הוא היה בחור רחב-אופקים, ותחום ההתעניינות שלו הקיף גם ספרות ושפות שונות. ברבות מהחוברות שהוצאו לאור בחסות ועד התלמידים של בית-הספר שלו, כלולים שירים ודברי-הגות מפרי עטו של רוני. בקיץ 1970, בתקופה שהתנהלו בה מרדפים רבים אחרי מחבלים בבקעת הירדן, כתב רוני "שיר שבת": ..."לכולם בשבת מנוחה בעולם / אך לאם ואב שבנם בחזית / זהו עוד יום בשבוע בו נשפך דם / ולבבות נשברים על אבני גזית". כשהיה תלמיד בכיתה השמינית כתב רוני עבודה בשפה האנגלית, והיא פורסמה בעיתון "ג'רוזלם פוסט". בד-בבד עם התעמקותו בעולם הרוח, היה רוני חובב ספורט מושבע ונער פעיל בחברה. בתנועת הנוער העובד והלומד הפך ברבות הימים מחניך למדריך, וגם בבית-ספרו היה לדמות בולטת משכמה ומעלה, ונבחר לתפקיד יושב-ראש מועצת התלמידים. גישתו הבוגרת אל החיים ורצונו הכן לסייע לזולת בעת צרה, העמידוהו בשורה הראשונה של בני מחזורו.

  רוני גויס לצה"ל בראשית פברואר 1971. לאחר סיום הטירונות הוצב ביחידת חרמ"ש. הוא השתלם בקורס מ"כים ובקורס קציני חיל-רגלים וסיים את השתלמותו בשניהם בציונים גבוהים (86). הוא זכה להוקרת מפקדיו והוענק לו "אות השירות המבצעי". חבריו לנשק מעידים עליו, שהיה קצין למופת, אחראי ומסור לתפקידו ובעל מרץ בלתי-נלאה. כשהיה בא הביתה לחופשה קצרה, נהג לוותר על המסיבות החברתיות ולהקדיש את זמנו לכל מי שנזקק לכך. בסבלנות ובמסירות היה מסביר לאחיו הצעיר, אבי, סוגיות קשות בלימודים, והתעניין אחר-כך לדעת מה היו הישגיו של אבי בבחינה. לא רק את אחיו הדריך רוני; כשהיה בבית באו אליו תמיד חברים וחברות, והוא התפנה לכל אחד מהם, עזר להם, הדריך אותם וסייע להם לקנות דעת. במלחמת יום-הכיפורים, ביום י' בתשרי תשל"ד (6.10.1973), הותקפה יחידת הנגמ"שים בפיקודו של רוני על-ידי חיל רגלים של המצרים בגזרה הצפונית של התעלה, מול קנטרה. רוני נהרג בקרב והובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין האזרחי בקרית טבעון. השאיר אחריו אב, אם ואח. לאחר נופלו הועלה לדרגת סגן.

  במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקד היחידה: "בנכם, סגן רוני ז"ל, שירת ביחידת שריון תקופה ארוכה. היה קצין טוב, מבריק בשכלו ובעל כושר טכני מעולה. היה מ"מ טוב ונערץ על חייליו, ולחם באומץ לב ובחירוף נפש". ברשימה "אני צבר", פרי עטו של רוני בן הי"ז, אנו קוראים: "בשבילי ישראל היא המקום בו אני חי, מבלה עשרים וארבע שעות כל יום, כל השנה. אינני רואה חיילים גיבורים. אני רואה את בנו של שכני חוזר מהחזית, מספר לי מה שקרה לו שם... כמעט בכל יום נהרגים על הגבולות ואמא בוכה על קברו הפתוח של יקירה בן העשרים. אבל זו ישראל. לך לתל-אביב, לחיפה או לטבעון, אני מבטיח לך לפגוש בחוצות הערים הרבה נערים ונערות, חלונות הראווה מלאים דברי-מותרות, ואין תחושה שאנו נלחמים על נפשנו".

  חברים מספרים

  סיפור חברותו בתנועה:

  בכתה ד' הצטרף רוני לתנועת "הנוער העובד והלומד". הילדים שחברו לקבוצה שנקראה "חרצית", הגיעו מבתי הספר במרכז טבעון – רימונים ודגניות. "הנוער העובד" היה אצל רוני נושא חשוב ביותר, האידיאלים, הרעיון על שוויוניות חברתית כלכלית קסמו לילד, רוני היה למדריך בתנועה ולאחד מעמודי התווך של הקבוצה והסניף החדש ברחוב רמז.

  מתוך האתר לזכרו של רוני וייצנר

  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!