שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  אורי וינהבר

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום ג' בטבת תש"ח (16/12/1947)
  מידע כללי

  נפל ביום ג' בטבת תש"ח (16/12/1947)
  בן 21 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: דבורה ודוב
  יישובים: תל אביב-יפו
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  תל אביב-יפו
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום ג' בטבת תש"ח (16/12/1947)
  בן 21 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: דבורה ודוב
  יישובים: תל אביב-יפו

  סיפור חייו

  בן דבורה ודוב, נולד ביום כ"ז בניסן תרפ"ו (10.4.1926) בתל-אביב. בבית הוריו הפועלים קיבל חינוך פועלי-ארצישראלי מילדותו. הוא למד בבית-החינוך לילדי העובדים והיה חבר בתנועת "הנוער העובד". אורי סיים את בית-הספר המקצועי על שם מכס פיין, ובחופשות-הקיץ היה יוצא עם חבריו למחנות-עבודה במשקים. בשנת 1944 יצא עם קבוצתו להכשרה, תחילה לגינוסר, אשר בה עסק בדיג, ואחר-כך - ליגור, במסגרת ההכשרה המגויסת בפלמ"ח. בנובמבר 1945 עבר עם קבוצתו מיגור למשק רביבים, היא עסלוג'. שם קיבל על עצמו תפקיד נהג המקשר את הנקודה המרוחקת עם מרכזי היישוב היהודי, ומוביל הספקה, מים וכו'. הוא התקשר מאוד למקום ולחברה והיה לאחד מעמודי-התווך שלה. באופיו הנוח לבריות, בכושר עבודתו, ביוזמתו הרבה במשק, בפעולותיו התרבותיות ובנגינתו בחליל נתחבב על כל חברי המקום. היה קשור מאוד להוריו ולאחיו הקטן ושיתף אותם בכל חוויותיו, אם על-ידי ביקוריו הנדירים והחטופים ואם במכתביו הממצים, בהם ידע להביע את התלהבותו העמוקה מיפי הארץ וממפעל חייו ומטרתם: הפרחת הנגב.

  ביום ג' בטבת תש"ח (16.12.1947), הותקפה כיתת-רגלים בחלסה הערבית שליד רביבים. אורי היה בין היוצאים לעזרת הנתקפים וחזר משם בשלום. כנהג בא למחנה הצבאי הסמוך לבקש עזרת הצבא הבריטי להעברת חבר פצוע. לאחר שהבקשה הושבה ריקם והובטח לחברים כי לא יאונה להם כל רע בגבולות המחנה, יצאו לדרכם חזרה. מיד נחסמה דרכם ואש קטלנית הומטרה עליהם על-ידי המשטרה הערבית והשכנים הערבים. אורי הוסיף לנהוג תחת מטר-היריות, אף-על-פי ששניים מחבריו כבר נפלו, ואף הצליח לעבור את המחסום. רק לאחר שנפגע נעצרה מכוניתו. הנותרים נמלטו תחת אש כבדה. רק לאחר משא-ומתן ממושך ומייגע עם האנגלים הצליחו חברי רביבים להוציא את אורי ועוד חבר פצוע ולהובילם לבית-חולים בצפון. בדרך לרחובות מת אורי מפצעיו. הובא למנוחת- עולמים בבית-הקברות הצבאי בנחלת יצחק.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!