שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  אליעזר (זיה) רפלוביץ

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום כ"א באייר תש"ח (30/05/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"א באייר תש"ח (30/05/1948)
  בן 27 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: חנה וראובן
  יישובים: פתח תקווה
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  פתח תקווה
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום כ"א באייר תש"ח (30/05/1948)
  בן 27 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: חנה וראובן
  יישובים: פתח תקווה

  סיפור חייו

  בן חנה וראובן, נולד ביום כ"ט בכסלו תרפ"ב (30.12.1921) בעיר ויטבסק, רוסיה, להורים ציונים, שביתם היה מרכז התנועה הציונית בעירם. בהיותו כבן ארבע עלו הוריו לארץ בשנת 1925 והתיישבו בפתח תקווה. שם סיים את בית-הספר היסודי. אליעזר היה חבר "הנוער העובד" ופעיל ב"הגנה". בימים עבד ואת הערבים הקדיש ללימודים ואימונים. בתקופת מאורעות-הדמים תרצ"ו- תרצ"ט, היה בקבוצת הקשרים. אחר-כך התגייס למשטרת היישובים העבריים ואת רוב זמנו שם הקדיש ל"הגנה".

  לפי צו המוסדות התגייס לצבא הבריטי. בשנת 1944 צורף לבריגדה היהודית ולחם בחזית איטליה. אליעזר ניצל בדרך נס כשנפגע מקלעו בשעת קרב. הוא ויתר על חופשתו ועבר את כל אירופה ומשימתו הגשת עזרה לפליטים היהודיים וסיוע להעפלה.

  מששוחרר חזר לעבודתו ב"הגנה" ועסק בהדרכה ובאימון מפקדים.

  במלחמת-העצמאות, בחודש מאי 1948, התגייס ושירת בחטיבה 7. על אף הדרישות להשאירו במקום על-מנת שימשיך בהדרכת מפקדים. היה אדם טוב-לב, שקדן, רציני וצנוע בהליכותיו. מעולם לא חשב שמגיעים לו דברי שבח והוקרה על הצטיינותו. חייו היו קודש לעבודה ולהגנה. הוא חינך מאות מפקדים ל"הגנה" וביניהם כאלה שמילאו אחר-כך תפקידים אחראיים בצבא הגנה לישראל. עם תקומת המדינה אמר: "מי שחירף נפשו למות פעמים רבות - גם הוא חייב לשוב ולהילחם".

  השתתף עם מחלקתו במבצע "בן-נון ב'", ההתקפה השנייה על מערך הלגיון בלטרון, במגמה לפרוץ את הדרך לירושלים. היה בכוח שפרץ לחצר משטרת לטרון, אך נתקל באש כבדה, ספג נפגעים ונאלץ לסגת. בקרב זה נפל, ביום כ"א באייר תש"ח (30.5.1948).

  ביום כ"ה בחשוון תש"י (17.11.1949) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר- הרצל בירושלים.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!