שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  אשר ליפצין

  נפל ביום כ"ג באדר א' תש"ח (04/03/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ג באדר א' תש"ח (04/03/1948)
  בן 20 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: הינדה ויוסף
  יישובים: ירושלים
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  ירושלים
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ג באדר א' תש"ח (04/03/1948)
  בן 20 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: הינדה ויוסף
  יישובים: ירושלים

  סיפור חייו

  בנם-יחידם של הינדה ויוסף, נולד ביום כ"ז בניסן תרפ"ח (17.4.1928) בעיר סטנוב, פלך פודוליה, רוסיה. בשנת 1933 עלה ארצה עם הוריו מבלגיה, ולמד בבית-הספר "תחכמוני" בירושלים. בגלל מצבה הדחוק של המשפחה נאלץ לצאת לעבודה עם סיום לימודיו בבית-הספר היסודי, ומגיל 15 עבד במחלקת העבודה בסוכנות היהודית. הוא הוסיף ללמוד בשיעורי-ערב בגימנסיה "בגרות". מנעוריו ידע לעמוד על דעתו, ועם זאת היה צייתן וממושמע למתייחסים אליו בחיבה ומתנגד בתקיפות לבעלי שררה. מילדותו היה עדין באופיו ומתנהג במוסריות. את עבודתו עשה בחריצות, זריזות ופיקחות, אולם לא הסתפק בשיגרה המשרדית. היה חדור אהבה עזה למולדת ולתנועת הפועלים. את זמנו הפנוי הקדיש לתנועת "גורדוניה". מגיל 14-15 הצטרף ל"הגנה" וסיים בה כמה קורסים. זה היה הסוד שלו, ובבית לא דיבר על כך. בהיותו בן 17 יצא לשנת-הכשרה בקבוצת "מעפילים-גורדוניה" ליד עתלית, אולם חדגוניות הדיג החופי לא התאימה לדמיונו המשולהב, ולכן עבר לעבוד בקבוצה כחצרן ואחר-כך כבנאי בעל פריון-עבודה רב. כשעזבו חבריו את המקום המשיך לעבוד איתם בהכשרה במעלה החמישה. בשובו למשרד ניכרה בו רצינות והתבגרות. הוא עבד יפה, למד בבית-המדרש לפקידים (מיסודה של הסתדרות הפקידים בירושלים) ונדמה היה כאילו השלים עם הפקידות. אך עתה התמסר בכל נפשו ל"הגנה". חודשים מספר לפני הכרזת עצרת האו"ם ב-29.11.1947 על חלוקת הארץ לשתי מדינות, יצא לקורס בן 50 יום בקיבוץ רבדים שבגוש עציון.

  בבוקר 30.11.1947 הודיע במשרד כי הוא "הולך להגן על המולדת ועל המדינה" ומאז הופיע בבית רק לעתים רחוקות. לרוב נמצא מחוץ לעיר ובשובו היה שופע מרץ וגא על המבצעים שהשתתף בהם. למכרים אמר: "יהיה טוב, אל תדאגו, ואל תספרו לאמא או לאבא - איני רוצה שידאגו לי". השתתף בפעולות רבות בסביבות ירושלים, בעיר העתיקה, ימין משה, שייח'-ג'ראח ועוד, בעיקר כחבלן, והגיע לדרגת מ"כ חבלנים בגדוד "מוריה". ימים מספר לפני נפילתו השתתף בפעולה בוואדי ג'וז, וסיפר, כאילו לא בו המדובר, כיצד שרקו הכדורים סביבו, ואיך נשאר בחיים בנס. היה לוחם בעל כושר ביצוע ואמיץ ללא-חת. ביום כ"ג באדר א' תש"ח (4.3.1948) התנדב ראשון לצאת להציב מארב לתחבורה הערבית בכביש ירושלים-רמאללה. בדרך נסיגתם הותקפו על-ידי המון ערבי. בקרב זה נפל. נקבר בסנהדריה בירושלים.

  ביום ה' באלול תשי"א (6.9.1951) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר- הרצל בירושלים.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!