שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  ברוך סויטלמן

  נפל ביום כ"ח באדר א' תש"ח (09/03/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ח באדר א' תש"ח (09/03/1948)
  בן 37 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נען
  הורים: בת-שבע ומרדכי
  יישובים: איילת השחר (קיבוץ), נען
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  איילת השחר (קיבוץ)
  נען
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ח באדר א' תש"ח (09/03/1948)
  בן 37 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: נען
  הורים: בת-שבע ומרדכי
  יישובים: איילת השחר (קיבוץ), נען

  סיפור חייו

  בן בת-שבע ומרדכי, נולד בראש השנה תרע"ב (23.9.1911) בעיר קייב, רוסיה והתחנך באווירה ציונית. בבית הוריו למד תנ"ך, עברית ולימודים כלליים, ומילדותו שאף להגיע לארץ-ישראל. היה חבר הסתדרות "השומר הצעיר הרוסי" בשנים 1922-1925. עלה לארץ באונייה "צ'יצ'רין". בבואו לארץ עבד בהכשרה באיילת השחר ובבית-הספר בן שמן; משם עבר לקבוצת כנרת וניסה לייסד קבוצה עצמאית בבני ברק. עוד בהיותו בבן שמן התחבר לקבוצה הראשונה של "הנוער העובד". אחרי-כן עבר לנען, והיה מסור בה לענייני המשק והביטחון. היה חבר ה"הגנה". בפרוץ מאורעות- הדמים תרצ"ו-תרצ"ט היה נוטר בחניתה. הוא עשה נפשות לרעיונו בדבר "הגנה מתוך התקפה" והצטרף לכיתות הפו"ש. ברוך היה גבה-קומה, שזוף שמש ורוח, ומהיר תגובה. בלתי-תלוי ומקורי ביותר. איש-אדמה מובהק, ער לשאלות פוליטיות, שדגל בעליונות הכפר על העיר. בכל הליכותיו ומעשיו היה מגשים את ערכי-היסוד של תנועת העבודה. בדבריו על "השוויון הפנימי" בקבוצה גילה יכולת ניתוח ותפיסה בהירה של עיקרי-דברים, צירוף פכים קטנים וגיבושם לאספקט מחשבתי. משהיה משוכנע בדבר-מה, עמד על שלו בתוקף ובלי משוא-פנים. עם זה היה חבר וידיד טוב. שוחר ספרות. ברשמיו על ימיה הראשונים של חניתה כתב: "... לא אבק האדם גם כאשר כדור-המות מנצנץ... זקוף קומה יעמוד האדם העברי מול הגורל - -"

  ברוך נפגע מכדור תועה ונפל בשעת שמירה בנען ביום כ"ח באדר א' תש"ח (9.3.1948) והובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בנען. הניח אחריו אישה, בת ובן.

  קיבוץ נען הוציא חוברת לזכרו.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!