שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  גמליאל (גברי) ברקאת

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום כ"ט באלול תש"ח (03/10/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ט באלול תש"ח (03/10/1948)
  בן 19 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: פתח תקוה (חלקה צבאית)
  הורים: שרה ומכלוף
  יישובים: ירושלים
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  ירושלים
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ט באלול תש"ח (03/10/1948)
  בן 19 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: פתח תקוה (חלקה צבאית)
  הורים: שרה ומכלוף
  יישובים: ירושלים

  סיפור חייו

  בן שרה ומכלוף, נולד ביום כ"ג בטבת תרפ"ט (5.1.1929) בתורכיה, הבן הבכור במשפחה בת 11 נפשות. בשנת 1933 עלה עם כל המשפחה לירושלים. בהיותו בן שש החל ללמוד בבית-ספר עממי ומשם עבר ל"ישיבה", אך חזר ללימודיו בבית-הספר העממי. בכיתה ו' אנוס היה להפסיק את הלימודים והחל לעבוד בחנות "שטרנאו" בירושלים. בהיותו בן 16 הצטרף ל"הגנה". היה בגדנ"ע ועבר לחי"ש. בשנת 1943 הצטרף ל"נוער העובד" והיה פעיל בקבוצתו "להבה".

  בשנת 1947 גויס גיוס מלא ל"הגנה", השתתף בקרבות קטמון והיה אחראי לעמדה. נשלח לעיר העתיקה והשתתף בקרבותיה עד אשר הוחזר לעיר החדשה על-ידי הבריטים שחטפוהו. שם צורף לגדוד "מוריה" וממנו הועבר לחי"ם. אחר-כך שירת בגדוד "בית חורון", יצא לקורס מקלעים כבדים והיה למקלען א'. הוא השתתף בפעולות בהר-ציון עד אשר עבר לשרת בחטיבת הפלמ"ח "יפתח", כמקלען במקלע "בזה". בתחילת ספטמבר 1948 תפסה החטיבה מספר תלים ממזרח לרוחמה כדי למנוע השתלטות הכוחות המצריים על האזור וכדי להבטיח את פעילותו של מנחת המטוסים שהוקם ליד רוחמה ושימש להעברת אספקה חיונית לנגב. המצרים ניסו להדוף את לוחמי "יפתח" מהמשלטים שתפסו, ובמשך חודש לערך התנהלו קרבות קשים באזור, ומשלטים עברו מיד ליד מספר פעמים. בקרבות אלה נפצע גמליאל, הוטס לבית-חולים וביום כ"ט באלול תש"ח (3.10.1948) מת מפצעיו והובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בפתח תקווה.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!