שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  דוד לנדא

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום י"א בתמוז תש"ח (18/07/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום י"א בתמוז תש"ח (18/07/1948)
  בן 17 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: רחל ופינחס
  יישובים: ירושלים
  מעגל תנועתי: התנועה המאוחדת

  ירושלים
  התנועה המאוחדת
  מידע כללי

  נפל ביום י"א בתמוז תש"ח (18/07/1948)
  בן 17 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: רחל ופינחס
  יישובים: ירושלים

  סיפור חייו

  בנם-יחידם של רחל ופינחס-לייב, נולד ביום ט"ו בטבת תרצ"א (4.1.1931) בירושלים. דויד-זלמן למד בבית-הספר התיכון-דתי "מעלה" בירושלים והצטיין בכשרונותיו. בעתות הפנאי הירבה לקרוא והתעניין בתחומים שונים של המדע והתרבות. בהיותו כבן 15 הצטרף אל "התנועה המאוחדת". אף-על-פי שלא היה אדוק בדעותיו הוסיף ללמוד בבית-הספר הדתי ולהקפיד על שמירת קדושת השבת ומסורת האבות, כדי לשמור על ההבטחה שנתן לסבו ולסבתו אשר נפלו קורבן לרדיפת הנאצים בפולין. הוא נודע לתהילה בעדינות נפשו וביחסו הלבבי אל הזולת. בכיתה השביעית של בית-הספר התיכון-דתי החל לפעול ב"הגנה" והתבלט במסירותו, אומץ-לבו ואחריותו.

  למן פרוץ מלחמת-העצמאות, עוד לפני תום לימודיו, הוטלו עליו תפקידים אחראיים ומסוכנים וב-8.4.1948, עם סיום הלימודים, הצטרף לפלמ"ח, לחטיבת "הראל", והשתתף בקרבות להגנת ירושלים ופריצת הדרך אליה - בשער הגיא, עין כרם, שייח'-ג'ראח, רמת רחל ועוד. ביום 25.5.1948, בקרב על רמת רחל, נפצע בגבו וברגליו ועוד לפני שהחלים כליל מפצעיו חזר לתפקידיו הקרביים באומרו: "יש מה לעשות, אי-אפשר לשבת בבית, המולדת מחכה לי". כאשר חזר לצבא אחרי היפצעו ביקש מידיד הוריו לאמור: "תמסור לאבא ולאמא - שיתנהגו בסדר אם לא אשוב, ובזאת יכבדו את מותי". דויד-זלמן נפל ביום י"א בתמוז תש"ח (18.7.1948), שעות מספר לפני היכנס ההפוגה השנייה לתוקפה, בהסתערות על משלטי בית-נובה החולשים על דרך רמאללה-לטרון. נקבר בשייח'-באדר א'.

  ביום י"ז באלול תש"י (30.8.1950) הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר-הרצל בירושלים.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!