שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  חיים כספי

  נפל ביום כ"ז בניסן תש"ג (01/05/1943)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ז בניסן תש"ג (01/05/1943)
  בן 32 במותו
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: מרים וחנוך
  יישובים: משמר השרון
  מעגל תנועתי: גורדוניה

  משמר השרון
  גורדוניה
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ז בניסן תש"ג (01/05/1943)
  בן 32 במותו
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: מרים וחנוך
  יישובים: משמר השרון

  סיפור חייו

  בן מרים וחנוך זילבר. נולד בשנת 1911 בבריסק קויאבסקי, פולין, למשפחת שומרי-מסורת. היה חבר "החלוץ", "הליגה למען ארץ-ישראל העובדת" ותנועת הנוער "גורדוניה" שבמסגרתה גם עבר הכשרה חלוצית. הוא עלה לארץ ישראל בסוף 1932 והצטרף לקבוצת משמר השרון. היה פעיל בארגון ה"הגנה" ובשנות מאורעות הדמים תרצ"ו-תרצ"ט שירת כנוטר בראש עין, בחיפה, בעתלית ובטול כרם.

  לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה התגייס לצבא הבריטי וצורף ליחידת התובלה העברית 462. היה בעל כשרון כתיבה וגם ערך פרסומים של יחידתו הצבאית. בשלהי אפריל 1943 הפליג יחד עם כשלוש מאות חיילי יחידתו ועם חיילי יחידות אחרות על סיפון האנייה "ארינפורה" מנמל אלכסנדריה. יעד ההפלגה היה מלטה, והמטרה היתה לעזור לבעלות-הברית בפלישה לסיציליה. בכ"ז בניסן תש"ג (1.5.1943), בשעות אחר הצהריים, התקיף להק מטוסים גרמני את שיירת האניות שה"ארינפורה" היתה בראשה. האנייה ספגה שתי פגיעות ישירות ותוך דקות החלה לשקוע במצולות. יחד עם האנייה הטובעת, טבעו גם מאה וארבעים מחיילי היחידה 462. חיים היה ביניהם.

  שמו הונצח ב"ספר ההתנדבות", ב"ספר השנה של העתונאים" ובספר "יזכור" של מכון ז'בוטינסקי. בבית הקברות הצבאי שעל הר הרצל בירושלים, הוקמה לזכר הנעדרים אנדרטה דמויית אנייה ולידה בריכת מים קטנה, שבקרקעיתה חקוקים שמות מאה וארבעים הנופלים.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!