שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  חיים שני שניאורזון

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום כ"ט בטבת תשכ"ח (30/01/1968)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ט בטבת תשכ"ח (30/01/1968)
  בן 19 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל ים
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: בלה ופינחס
  יישובים: חיפה
  מעגל תנועתי: התנועה המאוחדת

  חיפה
  התנועה המאוחדת
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ט בטבת תשכ"ח (30/01/1968)
  בן 19 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל ים
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: בלה ופינחס
  יישובים: חיפה

  סיפור חייו

  בן פינחס ובלה. נולד ביום ט' בניסן תש"ט (8.4.1949) בחיפה. עוד בקטנותו היה ילד ער. בלמדו ארבע שנים ראשונות בבית-הספר היסודי בבת-גלים הצטיין בלימודיו. היה פעיל בכיתה ונבחר פעמיים כחבר הטוב בכיתה, כפי שתעיד הערכת מנהל בית-הספר. מכיתה ה' העבירו אותו הוריו לבית-הספר הריאלי ושם התעניין במקצועות הריאליים. חיים עמד בדרישות הלימודיות של בית- הספר והוכיח את דעת מוריו. הוא מילא בנאמנות כל תפקיד הוטל עליו והתנהגותו היתה תקינה. בהיותו בבית-הספר הריאלי היה ב"צופים" במשך שנתיים ולאחר-מכן בתנועה המאוחדת. אהב ספורט - שיחק בכדורגל ובקליעה למטרה. במיוחד אהב את הים - לשחות בו ולצלול בתוכו והשתתף בקורסים של מצילים. הוא גם זכה במקום ראשון בתחרות-שחייה בבריכת "הפועל, בחיפה. השתייך לגדנ"ע-ים בהיותו תלמיד בבית-הספר הריאלי. נטה למלאכת-כפיים ועשה כל מיני דברים (כגון: מחזיקי-ספרים, חנוכיה, ממתכת וכו').נטה לעזור לחבריו מתוך טוב-לב. שש שנים למד בבית-הספר הריאלי ובסיימו את לימודיו בכיתה ז' שם הביע את רצונו לעבור לבית-הספר לאלקטרוניקה כי, כאמור, הוא אהב את המקצועות הריאליים. אז הועבר כרצונו לפנימייה לאלקטרוניקה של חיל-ים. שם היה תלמיד ראשון כי הצטיין בלימודיו אשר אהב והתעניין בהם. אחרי שסיים את הלימודים בפנימייה גויס לצה"ל לחיל-הים. כאמור לעיל, אהב חיים במיוחד את הים. הוא התנדב לשייטת הצוללות כי הרגיש כי בחיל זה יוכל לתרום את תרומתו הגדולה. ביוני 1967 הוסמך כצוללן. תחילה שירת באח"י "תנין" ולאחר-מכן, כשהוטס לאנגליה, צורף כטכנאי אלקטרוני בצוללת "דקר".

  הוא היה מאושר בשירותו שם וגאוותו היתה על שירותו. במכתב האחרון שהגיע להוריו כתב: "תבואו לראות כלי-השיט שאני משרת בו". במכתבו להוריו ציין במיוחד שהוא נמצא "במקום הנכון" כי "זהו בדיוק על מה שחלמתי וזהו מה שאני אוהב". אך באחד הימים, בדרך מאנגליה לישראל, ביום כ"ד בטבת תשכ"ח (25.1.1968), כשהצוללת נמצאה בנתיב- הים בין גיברלטר לנמל-הבית, נותק הקשר עמה - ושוב לא נתחדש. הרבנות הצבאית הראשית קבעה כי תאריך-פטירתו של חיים, בשעת מילוי תפקידו יחד עם השאר, הוא יום כ"ט בטבת תשכ"ח (30.1.1968). מאחר שחיים נמנה עם חברי-הצוות הנעדרים הוצבה לו מצבת-זיכרון בתוך האנדרטה לזכר אנשי-"דקר" אשר בבית-הקברות הצבאי שעל הר- הרצל בירושלים. בספר "ששה ימים ב'דקר'" לערן שורר הונצח שמו על-ידי הבאת תמונתו וכן מביא ערן שורר בתוך הספר שיחה אתו ועם חברו. בשיחה זו נשאל חיים וחברו אם הם מרוצים מן העבודה הזאת לעומת עבודה בבסיס חיל-הים ואם לא היו רוצים לעבור לכלי שיט מסוג אחר. חיים ענה על כך: "לא, לא לשם כך התנדבתי לצוללת. לא כל אחד יכול להתקבל לצוללת ומי שמתקבל עובר את המבחנים השונים - וכנראה, שרצה רק בכך". לוח-זכרון נקבע בפנימייה הצבאית בבת-גלים והוא נושא את שמו ואת שם חברו אמנון פז, אף הוא מצוות "דקר".

  ביום י"ג בסיוון תשנ"ט (28.5.1999), בתום שנים של חיפושים, נמצאה הצוללת אח"י "דקר" על קרקעית הים התיכון, בעומק 2900 מ' בנתיב הפלגתה המתוכנן ובמרחק 250 מייל מנמל חיפה.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!