שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יהושע (וייצמן) שמש

  נפל ביום י"ב בטבת תשל"ט (11/01/1979)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ב בטבת תשל"ט (11/01/1979)
  בן 36 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל תותחנים
  מקום מנוחתו: פתח תקוה (חלקה צבאית)
  הורים: לאה ושלום
  יישובים: טבריה
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  טבריה
  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נפל ביום י"ב בטבת תשל"ט (11/01/1979)
  בן 36 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל תותחנים
  מקום מנוחתו: פתח תקוה (חלקה צבאית)
  הורים: לאה ושלום
  יישובים: טבריה

  סיפור חייו

  בן שלום ולאה. נולד בשנת 1943 בעיר ארביל שבעירק. הוא התחיל את לימודיו בבית הספר של הקהילה היהודית בעיר, אך למד בה שנה אחת בלבד - שכן, קמה מדינת ישראל, וגם משפחתו של יהושע נתפסה לקדחת העלייה לציון.

  בשנת 1951 הגיעה המשפחה ברוכת הילדים לישראל. תחילה הופנתה למעברת 'כדורי' שלמרגלות הר תבור. כעבור שנתיים עברה למעברה בטבריה. ובעיר זו המשיך יהושע את לימודיו בבית הספר הממלכתי ה'.

  יהושע היה תלמיד חרוץ וגם פיתח פעילות חברתית ענפה ב'נוער העובד והלומד' ובמועדון הטכני. ששימש בו גם כמדריך. במרוצת הזמן גם מצא עניין בפעילות מפלגתית. בין ענפי הספורט בחר, כעיסוק החביב עליו ביותר, את הכדורגל , והוא שיחק בקבוצת הנוער של 'הפועל' טבריה.

  מפאת המצב הכלכלי הדחוק של המשפחה הגדולה נמנע מיהושע להמשיך ולקבל חינוך פורמלי. הוא חיפש עבודה מזדמנת כדי לסייע לכלכלת הבית. עיקר עבודתו היתה בחקלאות, בקיבוץ מסדה.

  במחצית נובמבר 1960 גויס יהושע לצה"ל. לאחר הטירונות עבר קורסים לטבחות ולכשרות והועסק בעבודה זו במרבית משך שירותו. רעבונו לדעת בא במעט על סיפוקו. כאשר נשלח לפני השחרור לבית ספר צבאי להשכלה וזכה בו לציון גבוה. בשירות המילואים הוצב יהושע לחיל התותחנים, עבר קורסים מקצועיים בחיל, ומדי שנה נקרא לפעילות תקופתית.

  בחיים האזרחיים עבד יהושע במשקי עמק הירדן. בשנת 1968 עבר לפתח תקוה, נשא לאישה את בחירת לבו שושנה ובנה את ביתו. נולדו להם שני בנים, ואילו בתו נולדה אחרי מותו. יהושע עבד במקצוע הבניין, במסגרת 'סולל בונה', ובזמנו הפנוי נטל חלק בשיעורי ערב ללימודים תיכוניים. בשיעורי ערב ללימודים תיכוניים. נדמה היה לו, כי הגיע אל המנוחה והנחלה. אולם, הגורל האכזר פקדו וביום י"ב בטבת תשל"ט (11.1.1979) נפל יהושע במילוי תפקידו בעת שירות מילואים פעיל. הובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי שבפתח תקוה. השאיר אחריו אישה, שני בנים, בת שנולדה לאחר נופלו, הורים, אחים ואחיות.

  על שירותו הצבאי המסור של יהושע אנו למדים ממכתב ששיגר מפקדו למשפחה השכולה: "יהושע שמש ז"ל היה מוותיקי ונאמני הגדוד, בחמש-עשרה שנות שירותו ביחידה היה חייל טוב, מסור ונאמן. יחדיו עברנו ציוני דרך בתולדות המדינה: מלחמת שש הימים ומלחמת ההתשה שלאחריה בעמק בית שאן ובבקעת הירדן, מלחמת יום הכיפורים ומלחמת ההתשה שבעקבותיה ברמת הגולן. כן, שירת בכל האימונים והפעילויות המבצעיות של הגדוד, ובאחרונה שבהן מצא את מותו".


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!