שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יוסי (יוסף) עזריה

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום י"א בתשרי תשל"ד (07/10/1973)
  מידע כללי

  נפל ביום י"א בתשרי תשל"ד (07/10/1973)
  בן 26 במותו
  דרגה: סמל
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: קרית שאול (חלקה צבאית)
  הורים: חנה ויצחק
  יישובים: פתח תקווה, תל יוסף
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  פתח תקווה
  תל יוסף
  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נפל ביום י"א בתשרי תשל"ד (07/10/1973)
  בן 26 במותו
  דרגה: סמל
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: קרית שאול (חלקה צבאית)
  הורים: חנה ויצחק
  יישובים: פתח תקווה, תל יוסף

  סיפור חייו

  יוסי, בן חנה ויצחק, נולד ביום כ"ב באב תש"ז (8.8.1947) בבומביי שבהודו, ועלה ארצה עם משפחתו בשנת 1949. בארץ למד בבית-הספר היסודי "כפר גנים" בכפר גנים, ובבית-הספר היסודי והתיכון בקיבוץ תל-יוסף. יוסי (שכונה גם יוסק'ה) היה אהוב על חבריו ועל מוריו בבית-הספר. לדברי מורהו היה נער מלא שמחת חיים וידו הייתה בכול. אחרי שסיים לימודיו בכיתה ו', עשה שלוש שנים בתל-יוסף, ואחרי-כן למד מכונאות-רכב, כחניך בבית-הספר המקצועי "עמל" ועבד במשך שנתיים במוסך "דן" בפתח-תקוה. כשלמד בבית-הספר היסודי היה חבר בתנועת "הנוער העובד והלומד", ולאחר שחזר מהקיבוץ לבית הוריו, היה מדריך בתנועה. יוסי היה חובב ספורט והתמסר בעיקר לשחייה, ובימי הקיץ שימש כמציל בבריכת "מכבי" בפתח-תקוה. הוא אהב אנשים ובעיקר אהב ילדים, ועם כל אדם היה מוצא שפה משותפת. תמיד אהב לצחוק, להצחיק ולשעשע ובכל מסיבה ופגישת-חברים היה הוא הרוח החיה. אהוב היה על מי שהכירו והכול כיבדוהו. מאז ומתמיד תמך יוסי במשפחתו הגדולה ועשה למענה כמיטב יכולתו.

  יוסי גויס לצה"ל בתחילת אוגוסט 1965 והוצב לחיל השריון. לאחר הטירונות ולאחר שהשתלם בקורס למקצועות טנק "סנטוריון", הוצב כנהג טנק בפלוגה מבצעית בגדוד שריון. הוא השתתף במלחמת ששת הימים כנהג טנק בקרבות בסיני, לחם בגבורה ונפצע קל. אחרי-כן השתתף במבצע כראמה כנהג הטנק המוביל. לדברי מפקדו, היה יוסי מופת למסירות ולאומץ לב בקרב והוענקה לו תעודת הצטיינות על שהציל חיי חבריו ליחידה באומץ-לב ובתושיה. בתעודת השחרור שלו צוין שהוא חייל בעל כושר ביצוע טוב ולוחם טוב.

  לאחר שסיים את שירותו הסדיר, הוצב לשירות מילואים כנהג טנק בגדוד שריון. אחרי-כן הועבר למפקדת החטיבה ולימים הוחזר לגדוד מבצעי, כנהג הטנק של מפקד הפלוגה. הוא החל לעבוד כמנהל בדיקות קרקע אצל קבלן, התמיד בעבודתו ופועליו העריצוהו. בשנת 1972 נשא אישה והקים בית בישראל. כשפרצה מלחמת יום-הכיפורים, הצטרף יוסי ליחידתו ולחם עמה בקרבות הבלימה ברמת-הגולן. ביום י"א בתשרי תשל"ד (7.10.1973), בעת מילוי תפקידו כנהג טנק, נפגע יוסי ונהרג. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בקרית-שאול. השאיר אחריו אישה, הורים, שלושה אחים ושמונה אחיות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל. בתו שנולדה לאחר שנפל, נקראה על-שמו "יוסית".

  במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקד היחידה: "יוסף היה איש צוות טנק מצטיין ואהוב על חבריו ועל מפקדיו".

  הוריו תרמו לזכרו ספר תורה לבית-הכנסת "מטה יהודה" בפתח-תקוה; בחוברת "לזכרם", שהוציא לאור בית-הספר בכפר גנים לזכר שני תלמידיו שנפלו במלחמה, פורסמה רשימה עליו; אגודת "מכבי" פתח-תקוה קראה על-שמו קבוצת כדורגל של נוער.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!