שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יורם (יורקה) אופיר

  נפל ביום י"ב בתשרי תשל"ד (08/10/1973)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ב בתשרי תשל"ד (08/10/1973)
  בן 21 במותו
  דרגה: סרן
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: חיפה (חלקה צבאית)
  הורים: רות ואברהם
  יישובים: חיפה
  מעגל תנועתי: התנועה המאוחדת

  חיפה
  התנועה המאוחדת
  מידע כללי

  נפל ביום י"ב בתשרי תשל"ד (08/10/1973)
  בן 21 במותו
  דרגה: סרן
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: חיפה (חלקה צבאית)
  הורים: רות ואברהם
  יישובים: חיפה

  סיפור חייו

  יורם (יורקה), בן רות ואברהם, נולד ביום י"ד באייר תשי"ב (9.5.1952) בחיפה. הוא למד בבית-הספר היסודי על-שם טשרניחובסקי בחיפה, המשיך את לימודיו בבית-הספר התיכון עירוני ה' ואחרי-כן סיים את לימודיו בפנימייה הצבאית בחיפה. יורם היה תלמיד נבון וערני, תאב-דעת וסקרן, אהוב על מוריו ועל חבריו. הוא הצטיין בעיקר בלימודים ההומניסטיים והיה חובב ספרות. כן היה חבר "התנועה המאוחדת" ונטל חלק פעיל בכל פעולותיה. הוא אהב חברת אנשים והיטיב להתיידד אתם. שובב ועליז היה ובעליצותו הדביק את הסובבים אותו ושבה את לבם. אך יחד עם זאת היה מחושב ורציני בדברים שהרצינות יפה להם. הוא אהב לעזור לזולת והיה נאמן ומסור ללא גבול לחברים ולעקרונות שהאמין בהם. למרות שהיה דמות מרכזית בכל חברה, לא התנשא מעולם, ולכן היה אהוב על הכל. הוא השכיל תמיד להתאים את עצמו לסביבה חדשה ולאנשים חדשים. הוא היה חובב טבע וחקלאות - שכן בילדותו התגוררו הוריו במשק-עזר ליד חיפה, והוא אהב להיות במחיצת בעלי-החיים במשק. יורם ניחן ברצון נחוש ובהחלטיות רבה. בעקבות הניצחון המזהיר במלחמת ששת-הימים, החליט לעזוב את בית- הספר התיכון העיוני בתום שנת הלימודים הראשונה ולעבור לפנימייה הצבאית. למרות הקושי להתקבל לפנימייה שלא בתחילת המחזור, היה נחוש בהחלטתו לממש זאת - ואכן כשנתקבל, השלים תוך זמן קצר את החסר בינו לבין ה"ותיקים" בכיתתו והתערה בקלות בחיי החברה בפנימייה. לא היה אירוע חברתי במוסד, שיורקה לא נטל בו חלק. הוא ניחן בכושר מנהיגות ומפקדיו ניבאו לו עתיד מזהיר בצבא. כשסיים את לימודיו בפנימייה, בחר בחיל-השריון לעשות בו את המסלול הצבאי.

  יורם גויס לצה"ל בראשית נובמבר 1970 והוצב לחיל-השריון. לאחר שסיים בהצטיינות קורס מקצועות טנק "פאטון", השתלם בקורס מפקדי טנקים והתמנה למפקד טנק. אחרי- כן השתלם בקורס קציני אג"ם ובקורס קציני-שריון, התמנה למפקד מחלקת-טנקים ואחר-כך לסגן מפקד פלוגת טנקים. הוא היה קצין מעולה, אחראי ומסור לתפקידו ולחבריו לנשק, ומפקדיו שיבחו את עבודתו. אחד מהם כתב לו בשעתו, כי נהנה "מכל רגע של עבודה" אתו, מהרצון שלו לשלמות "ומהיוזמה לפתח ולשפר דברים". ארבעה חודשים לפני שפרצה מלחמת יום-הכיפורים, מונה יורם לתפקיד קצין-מבצעים בגדודו. כשפרצה המלחמה, נמצא עם יחידתו בסיני. בתום יממת לחימה יצאו כל הטנקים בפלוגה שלו מכלל פעולה. קבוצת קצינים, ויורם בתוכה, התארגנו כצוות בטנק היחיד שנשאר תקין. ביום י"ב בתשרי תשל"ד (8.10.1973) השתתף הטנק בקרבות-הבלימה ליד גשר-פירדן ואחרי-כן באותו יום, בהתקפה על מעוזי "מכשיר" ו"חמוטל", שם נפגע הטנק במהלך ההסתערות וכל הצוות - ויורם בכללו - נהרג. תחילה לא נמצאה גופתו הוא הוכרז כנעדר. כעבור מספר חודשים אותרה הגופה וזוהתה והוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בחיפה. השאיר אחריו אב, אם, אח ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סרן וזכה לציון לשבח מאת הרמטכ"ל.

  החטיבה שלו הוציאה לאור חוברת לזכר חלליה, ובה גם דברים על דמותו של יורם.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!