שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יעיש ביטון

  נפל ביום כ"ג בתשרי תשל"ד (19/10/1973)
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ג בתשרי תשל"ד (19/10/1973)
  בן 24 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: קרית שמונה (חלקה צבאית)
  הורים: רחל וחביב
  יישובים: קריית שמונה
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  קריית שמונה
  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נפל ביום כ"ג בתשרי תשל"ד (19/10/1973)
  בן 24 במותו
  דרגה: רב טוראי
  יחידה: חיל רגלים
  מקום מנוחתו: קרית שמונה (חלקה צבאית)
  הורים: רחל וחביב
  יישובים: קריית שמונה

  סיפור חייו

  יעיש, בן רחל וחביב, נולד בשנת תש"י (1949) במרוקו ובשנת 1963 עלתה המשפחה מרובת הילדים לארץ והתיישבה בקריית-שמונה. שם המשיך יעיש את לימודיו היסודיים, לאחר שבע שנות לימוד בארץ הולדתו. כשהיה בן 15 נרשם לבית-הספר המקצועי שבמרכז הנוער, למד נגרות בבוקר ובשעות אחר-הצהרים עבד בנגריה המקומית. את מעט הזמן שנותר לו מלימודים ומעבודה הקדיש לפעילות ספורטיבית - בעיקר לכדורגל - לפגישות עם חברים ופעילות נמרצת בקרב חברי תנועת הנוער העובד והלומד.

  יעיש גויס לצה"ל בראשית פברואר 1969 והוצב לחיל התותחנים. בחיל השלים קורס נהגי משאיות ושימש כנהג כל תקופת שירותו. יעיש היה רגיש ופגיע מטבעו, ולא בקלות מצא את מקומו בין המון אדם. אך דווקא בצבא השתלב יפה בין חבריו, יחד אתם השתתף במרדפים אחר מחבלים, ופעם אף הזדמן לו לתפוש מחבל - סיפור שנודע למשפחה במקרה, שכן יעיש לא היה מן הדברנים ולא היה נוהג לפרסם את עלילותיו ברבים. בתעודת השחרור שלו זכה להערכה נאה ממפקדו, אשר כתב עליו: "יעיש היה חייל שקט ומסור אשר ביצע את המוטל עליו ביעילות והשתלב במהירות בחברה בה שהה".

  בראשית פברואר 1972 סיים יעיש את שירותו הסדיר, במלחמת יום-הכיפורים נקרא יעיש להצטרף ליחידתו ברמת הגולן. מספר אחיו: "לפני לכתו, הייתה לו הרגשה סתומה שלא יחזור. אלא שיעיש תמיד היה רגיש במיוחד ואנחנו לא קיבלנו את נבואותיו ברצינות הראויה". ביום כ"ג תשרי תשל"ד (19.10.1973), נפל יעיש בקרב ברמת הגולן. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בקרית-שמונה. השאיר אחריו אם ו7- אחים ואחיות. לאחר נופלו הועלה לדרגת רב-טוראי.

  במכתב תנחומים למשפחה כתב שר הביטחון דאז, משה דיין: "יעיש היה חייל מסור וחבר נאמן. יעיש היה אהוד על כל מי שהכירו". סיפר עליו אחיו סימון: "יעיש שאף להתקדם בחייו ולהצליח מעבר לתנאים הקשים בהם חי בילדותו, במשפחתנו מעוטת-האמצעים. יעיש לא לקח שום דבר בקלות והיה מוכן לעבוד קשה כדי להגשים את שאיפותיו, או כפי שהוא התבטא: 'כדי להגשים את עצמו'".

  לזכרו של יעיש תרמה המשפחה ספר תורה לבית-הכנסת שבקרית-שמונה.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהנופלים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון וזאת באישור אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!