שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יעקב כספי

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום ה' בשבט תש"ח (16/01/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום ה' בשבט תש"ח (16/01/1948)
  בן 26 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: טובה ומשה
  יישובים: יגור, כפר חסידים
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  יגור
  כפר חסידים
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום ה' בשבט תש"ח (16/01/1948)
  בן 26 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: הר הרצל (חלקה צבאית)
  הורים: טובה ומשה
  יישובים: יגור, כפר חסידים

  סיפור חייו

  בן טובה ומשה, נולד בפורים, י"ד באדר תרפ"ב (14.3.1922), בווארשה, בירת פולין. נכד הרבי מיאבלונה, מייסד כפר חסידים. הוריו היו בין חלוצי-הכפר הראשונים ויעקב היה אז בן ארבע. הוא למד בבית-הספר היסודי המקומי ובבית-הספר המחוזי ביגור ואחרי-כן חזר לכפרו ונשא בעול המשק. יעקב היה מדריך ב"נוער העובד" וריכז את העבודה התרבותית. הוא נמשך אל אמנות התיאטרון, ואחר לבטים ונדודים עלה ירושלימה והצטרף לסטודיו הדרמטי של "הסתדרות העובדים" בהדרכתו של רפאל צבי. נוסף לכך עבד כמדריך נוער ומדריך ארצי למחנאות מטעם מחלקת החינוך, גילה כשרון פדגוגי מובהק ואף נתמנה למזכיר ומרכז של אגודת "אכסניות הנוער".

  בפרוץ מלחמת-העצמאות לאחר החלטת עצרת האו"ם ב-29.11.1947, על חלוקת הארץ לשתי מדינות, התגייס, עשה הכנות ליצירת להקה צבאית ובו בזמן השתתף במבצעים קרביים שונים בסביבות ירושלים. נמנה עם אנשי מחלקת הל"ה ("מחלקת ההר"), לוחמי פלמ"ח וחי"ש שנשלחו כתגבורת לגוש עציון לאחר ההתקפה הגדולה על הגוש ביום 14.1.1948. הלוחמים יצאו לדרכם מהרטוב בליל 15-16 בינואר כשהם עמוסים בנשק, תחמושת וציוד, אך בשל שעת היציאה המאוחרת וקשיי הדרך לא הצליחו להגיע לגוש בעוד לילה. עם שחר התגלתה המחלקה על-ידי כפריים באזור הכפרים בית נטיף, ג'בע וצוריף שהזעיקו את ערביי הסביבה למקום ואלה כיתרו את המחלקה. הלוחמים התארגנו על אחת הגבעות ("גבעת הקרב" כיום) ולחמו בהמוני הערבים עד שנפלו כולם בקרב ביום ה' בשבט תש"ח (16.1.1948). יעקב הובא לקבר אחים בכפר עציון.

  ביום כ"ה בחשוון תש"י (17.11.1949) הועבר, עם שאר חללי גוש עציון, למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר-הרצל בירושלים.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!