שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יעקב (קובי) דבאח

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום י"ח באדר ב' תש"ל (26/03/1970)
  מידע כללי

  נפל ביום י"ח באדר ב' תש"ל (26/03/1970)
  בן 22 במותו
  דרגה: סגן
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: חיפה (חלקה צבאית)
  הורים: רחל ומרדכי
  יישובים: חיפה
  מעגל תנועתי: הנוער העובד והלומד

  חיפה
  הנוער העובד והלומד
  מידע כללי

  נפל ביום י"ח באדר ב' תש"ל (26/03/1970)
  בן 22 במותו
  דרגה: סגן
  יחידה: חיל שריון
  מקום מנוחתו: חיפה (חלקה צבאית)
  הורים: רחל ומרדכי
  יישובים: חיפה

  סיפור חייו

  בן מרדכי ורחל. נולד ביום כ"ד באלול תש"ח (17.9.1948) בחיפה. למד בבית הספר היסודי "עליה" בבת גלים וסיים את לימודיו התיכוניים בבית הספר המקצועי תיכוני שליד הטכניון - בסמ"ת - במגמת מכונאות רכב. היה חבר בתנועת "הנוער העובד והלומד", תחילה כחניך ואחר כך כמדריך. תחביבו העיקרי היה הצילום - והוא צילם, פיתח והדפיס את התמונות בעצמו. כבן למשפחה שומרת מסורת נהג ללכת בשבתות ובחגים - יחד עם אביו - לבית הכנסת ובו היה שר בקולו הערב, פסוקי תפילה ופיוטים ללא אימת קהל.

  ביולי 1966 גויס לצה"ל ויחד עם חבריו לגרעין ולתנועה, התנדב לשירות בנח"ל. הגרעין נשלח לקיבוץ יראון ומיד התבלט קובי מכל חבריו ומילא בגרעין תפקידים מרכזיים ואף נשלח להדרכה. הוא סיים סמינר למדריכים והשתתף בסמינריון מטעם הקיבוץ המאוחד. בתקופה שהדריך, הצליח להפוך סניף כושל לסניף תוסס ומפותח והדביק את החניכים בהתלהבותו. בתקופת מלחמת ששת הימים החליט קובי לנטוש את עבודת ההדרכה ולעבור למקום בו חש, כדבריו. שהוא יותר דרוש - עבר ליחידה קרבית ונלחם ברמת הגולן. לאחר המלחמה התנדב לשרת בחיל השריון. בזמן שירותו השלים קורסים רבים, שגולת הכותרת בהם הייתה הקורס לקציני סיור. לאחר הקורס חזר לשרת ביחידתו כקצין. הוא נתגלה כמפקד מעולה ולוחם אמיץ לב. תוך זמן קצר הפך לדמות נערצת על מפקדיו ועל פקודיו כאחד. בסוף יולי 1969 השתחרר קובי משירות סדיר והחל לעבוד במשרד הביטחון. מזמן לזמן נקרא לשירות מילואים פעיל. ביום י"ח באדר ב' תש"ל (26.3.1970), נפל סגן קובי בהיתקלות עם מארב אוייב, באזור תעלת סואץ. הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בחיפה.

  מפקדו ספד לו לפני סתימת הגולל, ובין יתר דבריו אמר: "דרכי סיור ומבצעים רבים עברנו יחדיו, ואתה עם עליזותך וחדוותך, תמיד היית לעזר לכולנו, לעבור גם את הקשה ביותר, כשהצחוק אינו סר משפתיך לעולם. לא נותרה לנו הברירה, קובי, אלא להמשיך בביצוע כל המשימות אשר יוטלו עלינו בלעדיך, אך דבר אחד יכול אני להבטיחך: בכל אשר נלך ובכל אשר נעשה, דמותך תמשיך להיות אתנו ויחד נלך בדרכי הסיירת".

  במלאת שנה לנפילתו יצא לאור ספר לזכרו, הנושא את כינויו "קובי;" שמו נחקק על לוח שיש בבית הכנסת "היכל חיים" בחיפה וספר תורה על שמו הוכנס לבית הכנסת; בבתי הספר אשר בהם למד, נחרת שמו על גבי לוחות הזכרון לנופלים; בטכניון, בו עובד אביו, נוסדה קרן מלגות לזכר חללי הטכניון ובני מורים ועובדים שנפלו במערכות ישראל בשם "הקרן על שם סגן יעקב דבאח ז"ל".


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!