שליחת כתבה


  אייקון המקום שלי לשנות
  המקום שלי לשנות

  יעקב קליימן

  חלל מערכות ישראל
  נפל ביום ד' בתמוז תש"ח (11/07/1948)
  מידע כללי

  נפל ביום ד' בתמוז תש"ח (11/07/1948)
  בן 18 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: תקשוב
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: פרידה וחיים
  יישובים: תל אביב-יפו
  מעגל תנועתי: הנוער העובד

  תל אביב-יפו
  הנוער העובד
  מידע כללי

  נפל ביום ד' בתמוז תש"ח (11/07/1948)
  בן 18 במותו
  דרגה: טוראי
  יחידה: תקשוב
  מערכה: העצמאות
  מקום מנוחתו: נחלת יצחק (חלקה צבאית)
  הורים: פרידה וחיים
  יישובים: תל אביב-יפו

  סיפור חייו

  בן פרידה וחיים, נולד ביום ו' באב תר"ץ (31.7.1930) בעיר החופשית דנציג. בחודש יולי 1939 עלה לארץ עם משפחתו בעלייה ב' באונייה "אסטיר". אחרי שסיים את בית-הספר היסודי "המרכז" בתל-אביב עבד כמסגר מיכני והשתלם במקצועו בשיעורי-ערב בבית-הספר המקצועי על שם מכס פיין. היה חבר "הנוער העובד" ומגיל 16 הצטרף ל"הגנה" והיה חבר הפלוגה המיוחדת בתל-אביב. יעקב שאף לצאת להכשרה חקלאית. בליל השמחה על החלטת החלוקה של עצרת האו"ם, ב-29.11.1947, יצא לשמירה בגבולות העיר, באומרו להוריו: "ההמונים יכולים לרקוד ולשמוח, אולם מעתה מתחיל תפקידנו העיקרי והרציני; המלחמה לא תהיה קלה".

  מיד עם תחילת מלחמת-העצמאות הצטרף אל המגינים והשתתף בקרבות בגבולות העיר, על הקסטל ובמקומות אחרים. על אף גילו הצעיר העמיק להבין את תפקידם של המגינים, וכאשר הוריו ביקשוהו שלא יילך לשירות בפלוגה קרבית משום גילו, טען שאין הליכתו אלא להגנה על חיי הוריו שלו. כעבר זמן נשלח לקורס קציני-קשר. משנסתיימה ההפוגה הראשונה ונודע לו כי פלוגתו יצאה לפעולות, אמר: "ההפוגה נסתיימה ואין זאת שעה לקורסים", והצטרף לפעולות פלוגתו בחטיבה 8. יעקב נפל בכיבוש לוד ביום ד' בתמוז תש"ח (11.7.1948). הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנחלת יצחק.


  חזרה לספר הזיכרון


  שיתוף:


  הדפסה


  סיפור חייהם של כל אחת או אחד מהחללים נלקח מתוך אתר "יזכור" של משרד הביטחון או אתר "לעד" של הביטוח הלאומי. וזאת באישורם של אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הבטחון ושל הביטוח הלאומי. אם מצאתם טעות, או אם ברצונכם להעיר ולהוסיף למידע הקיים, ניתן לשלוח פניה ל"ספר הזיכרון" באמצעות הדואר האלקטרוני (zikaron@noal.org.il) בצירוף פרטיכם המלאים.
  מערכת "ספר הזיכרון" תבחן כל פניה שתתקבל, ובמידת הצורך יבוצעו עדכונים בסיפור החיים.


  ליצירת קשר


  שיתוף נר זיכרון

  השארו מעודכנים!